Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 0

Let´s play

Křik Naz-ghůla : Wraithwing

16.1.2016

Dneska si představíme armádu, který je celosvětově znám pod jménem Wraithwing. Podívejme se nejprve na „loňskou“ variantu z ETC2015, která je sice už lehce zastaralejší, ale pro první náhled se hodí:

Lord, kosa, 4++, bárka

2 x 10 Warriors, bárka

5 x Immortals

3 x motorky

3 x Canoptec Harvest formace v složení:

1x pavouk

Skarab swarmy

6 x wraith

Když se na armádu podíváme, je asi od prvního pohledu jasné,co tak od ní budeme chtít: dopředu se valí 18 x T5 Wraithů s 3++ a protokolama od pavouků, zezadu to jistí warioři v bárkách, kteří se snaží držet domácí objektivy, lord líta okolo a opruzuje. Jakožto chariota není tak jednoduše zabitelný, a tak šance, že protivník splní Slay the Warlord, není tak velká.
Trocha čísel pro zajímavost: na zabití jednoho Wraitha je ze „statistického“ pohledu potřeba 54 výstřelů bolterem, takže na smazaní jedné jednotky zhruba 160. Tolik jich ale většinou nemáte, že? A těchto modelů je tam 18! Díky Toughness 5 jim už standardizované raketomety nedávají Instant Kill a zbraní se silou 10 či D se běžně tolik nevyskytuje.

Jak s Wraithwingem hrát?

I když to tak na první pohled nevypadá, je armáda spíše „control“. Reálně totiž nevypotíte tolik zranění, abyste byli schopní protivníka totálně smazat ze stolu. Oproti tomu ale máte dost tuhé CC jednotky, které většinou přežijí celou hru, a ne úplně každý s nimi chce bojovat. Takže si dobře rozvrhněte, kde budou objektivy (chcete je mít většinou blízko u sebe) a snažte se protivníka vytlačit mimo tuto zónu.
Nezapomeňte, že nemáte žádné Objective Secured (OS) jednotky v této armádě. Musíte si opravdu pohlídat, aby vám protivník nezabral objectivy za pomoci svých OS v posledním kole. O Wraithy se opravdu nebojte. Je jasné, že jich několik umře, ale prakticky nikdo by neměl mít tolik síly, aby je zabil všechny.
S lordem buďte trochu opatrnější, ten si musí více vybírat cíle, ale pokud nepotká modely schopné zabit chariotu, je také docela odolný. Motorkami se snažte hrát kartičkové mise, bárky se dají případně použít také, neboť jakožto skimmery mají slušný mobilní potenciál. A nezapomínejte z nich střílet! Bárka s nákladem 10 warriorů uvnitř vyplodí dost střelby, aby to už bylo znát, a je to váš hlavní anti-tank.

Jak hrát proti Wraithwingu?

Už z předchozího textu jasně vyplývá, že na Kill Pointy nevyhrajeme, takže se musíme pokusit na to jít jinak, a to přes kartičky a objektivy. To, že Wraithwing nemá žádné OS nám rozhodně hraje do karet, ale na to abychom to dokázali využít, musí naše Objective Secured jednotky být naživu a u objektivů na konci hry.
Pár věcí je dobré si uvědomit:
1) Wraithi jsou nesmrtelní,dokud žije pavouk. Až ten umře, už jsou jen „tuzí „.
2) Wraithi nemají zas takový damage output, jak se na první pohled může zdát. Nemají reroll na hit, mají jen rending, nikoliv AP zbraně. Dají se poměrně jednoduše utopit v hromadě mariňáků, popřípadě podobných věcí se slušným Armor Savem, třeba IG blob s invulem a rerollem. Toto je velice důležitá věc, protože Wraithi se z toho nebudou mít jak dostat, a i když vběhnou do boje zblízka, tak velkou škodu také nenapáchají.
3) Pavouk není za bárkou vidět, takže se zabíjí jen těžko.

Úspěch se dostaví

Z těchto tří věcí by měla vyplynout naše strategie, a to pokusit se zabít věci okolo (bárky, motorky, pěší modely, lorda) a Wraithy ignorovat. Když bude možnost zabít pavouka, hodně si tím pomůžete, protože bez něj už se dá jedné až dvou jednotek Wraithů zbavit.
Snažte se vylákat Wraithy do pozice mimo objektivy, a to tak, aby si soupeř musel vybrat, zda vyrazí dopředu, nebo vás nechat držet stůl, hrát kartičkové mise a zabíjet mu modely. Pokud se vyhrne vpřed, je rozumně zablokovat jeho postup tak, aby se nezvládl vrátit. Bárky a motorky určitě mobilitě Necronů pomohly, ale nespasí ji. Stále je to docela statická armáda, takže se dá vymanévrovat a najít cestu, kudy se dá OS jednotka k objectivu v posledním kole dostat.
Na závěr je důležité si pamatovat, co je cílem hry a za co jsou body. Nesnažte se Nekrony jen tupě vystřílet, to se vám totiž nemůže nikdy povést.

Naz-ghul

Powergamer a turnajové prase držící se poučky Tvrdě ale fér - snažit se pokaždé každou hru vyhrát, ale jen v rámci pravidel.

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře.