Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 2

Recenze

Super and heavy – Opravdu těžké tanky!

18.1.2016

Firma Games Workshop příjemně překvapila vydáním (tuším pouze elektronické) publikace Cadia – A Codex Astra Militarum Suplement, ve které nejen uvedla všechny dosud vydané formace pro Imperiální gardu, ale zároveň umožnila to, po čem patrně všichni hráči gardy toužili. Konečně lze hrát super-heavy tanky jako Lords od War! Dosud byly uvedené jen v knize Escalation, s níž měly propozice většiny turnajů problém.

Hlavní potíž s většinou gardistických super-heavy tanků je, že skoro všichni hráči o nich slyšeli, někteří je i viděli v akci při hraní Apokalypsy, ale už jen pár pocítilo přítomnost těchto behemontů na stole při klasické hře W40k. Ve stručnosti by se daly verze super-heavy tanků, které má každý komandér imperiální gardy k dispozici, graficky zobrazit nějak takto:

Jaký je tohle tank?

Všeobecné informace

Super-heavy tanky jsou nejen velké, ale i bodově drahé. Dokážou se ale zaplatit svojí univerzálností. I když zvolíme jakýkoliv model, tak vždy dostaneme:

devět HP. Ano, přesně tak, životnost jednoho super-heavy tanku se rovná celé skvadroně Lemanů Russů, a to navíc s tou výhodou, že netrpí na nepříjemnosti typu damage result při penetračním hitu (teda kromě Explode výsledku). To znamená, že i po horším kole, v němž nebyl super-heavy tanky zcela zničený, stále bude odpovídat plnou silou.

vysoká pohyblivost. V každém kole se může pohnout o 12 palců a střílet ze všech zbraní. Super-heavy tanky za to vděčí pravidlu, podle kterého se střílející super-heavy vždy bere, jakoby ve fázi pohybu zůstal stát. A jak se říká, couvání o 12 palců je bleskový taktický ústup.

silnější plátování. Přední armor 14, boční 13, zadní 12. Najednou už i ty Krak granáty dávají na šestku jen glance. Pravda, stále to není nic, s čím by si neporadila nějaká ta melta bomba, ale jak je nějaký model na délku paže od vašeho super-heavy, tak evidentně něco není v pořádku. Na řešení tohoto problému máte naštěstí stále dvě plné platoony gardistů, aby se jimi soupeř musel prohryzat.

přepravní kapacita. Velikost se liší model od modelu, ale to záleží na osobní preferenci zákazníka. Potřebujete dovézt pár jednotek veteránů, celou platoonu nebo rodinku ogrynů na výlet? Žádný problém.

 

Chcete vědět víc?

 

Baneblade

It´s a BANEBLADE!

Co k němu říci? Je to prostě Baneblade. Módní ikona, na níž vybudovalo Impérium své zbraně apokalyptického řešení problémů. Tento tank prostě si prostě zamilujete. Jak jinak se také zachovat v monstru, vedle nějž vypadá Land Rider jako záprtek. Vaši lásku vám Baneblade vrátí.

A to především svou hlavní zbraní – Baneblade cannon – dostřel 72 palců, S9 AP2 Primary weapon 1, Apocalyptic blast (10″). Feministky by mohly namítat něco o falickém symbolu, ale takhle má prostě BFG na vašem super-heavy tanku vypadat.

Pro modely s T5 a větší už kanón nepředstavuje instakill a je dost možné, že vás soupeř bude vytáčet svými úspěšnými cover savy. Vás to ale nemusí znepokojovat, protože máte na stole co? Baneblade! Jeho kanón je umístěný na věži, takže viditelnost 360 stupňů vás uchrání před nevýhodným natáčením slabšího bočního pancíře k nepříteli. Když věci nepůjdou podle plánu, tak i v základní verzi dodává výrobce vpředu zabudovaný Demolisher cannon. Zdarma.

Nelze zapomenout na fakt, že samotná placka z hlavního kanónu má rozměr střední pizzy, takže kdybyste neměli po ruce vhodnou templátu, rychlý telefonát do nejbližší pizzerie vše vyřeší. Zkoušeli jste už někdy, kolik modelů se pod pizzu vejde?

 

Hellhammer

Hellhammer

Můj oblíbenec několikrát ozkoušený v žáru bitvy. Otočná věž disponuje zbraní zvanou Hellhammer cannon – dostřel 36 palců, S10, AP1, Primary weapon 1, Ignores cover, Massive blast (8″). Menší dostřel se může jevit jako nevýhoda a důvěru nevzbudí ani templáta o velikosti „jen“ tvarohového koláče. Ale i to někdy stačí. Hellhammer umí vyřešit kupu problémů na stole.

Modely s T5 bez pravidla Eternal warrior se potí při svých hodech na invul. Proč na invul? Protože pro hlavní zbraň tohoto miláčka nestačí ani rerollovaný Jink save. Prostě ho ignoruje.  

Stejně jako Baneblade má i tento mazlík vpředu namontovaný Demolisher cannon. Pro skrblíky, je opět zdarma. Chvála Císařovi!

 

Banehammer

Banehammer

Každý gardistický velitel zná ten pocit, když se mu před dveřmi sejde návštěva čítající takových 40 mariňáků nebo jiných 3+ savů, kteří vám místo kytek nesou Krak granáty a seržanti místo bonboniéry mávají melta bombami. Najednou cítíte, že ani těch lasgunů není prostě dost a lámete si hlavu, kde jsou ti vaše Leman Russ Battle Tanky, které jste pár let nepoložili na stůl.

Představujeme vám řešení tohoto ošemetného problému. Říkáme mu Tremor cannon. Má dostřel 60 palců, S8 AP3 Primary Weapon 1, Earthshock, Massive blast (7„). Po zásahu tak přeživší modely ještě prověří následující difficult testu.

Jako první model z naší dnešní nabídky vám poskytne také přepravní kapacitu 25 lidí. Část z nich (10) se dokonce může během jízdy kochat výhledem na ubíhající krajinu ze střílen a případně přidat svůj výstřel do zuřícího boje.

 

Doomhammer

Kladivo Zhouby!

Ze všech předváděných modelů si Doomhamer právem zaslouží označení Černý Petr. Se svojí hlavní zbraní Magma canonnem dostřel 60 palců, S10 AP1, Primary weapon 1, Large blast (5″) to má v konkurenci ostatních super-heavy tanků velmi těžké.

Lepší dostřel v tomto případě zhoršuje velikost placky, protože pod tu Large blast toho moc neschováte. Absence jakéhokoliv speciálního pravidla sráží Doomhammer o několik úrovní dolů. Nic už na tom nezmění ani transportní kapacita (25).

 

Stormlord

..protože všichni milujeme rotační kulomety.

Pokud máte pocit, že super-heavy tank musí střílet jen obrovské placky, tak Stormlord vás vyvede z omylu. Někteří sice mohou namítat, že se nic nemůže rovnat dobře trefené blastě, ale je to právě hlavní zbraň Stormlorda, který vás donutí změnit názor. Je totiž ztělesněním gardistického stylu boje, tedy čím víc dakka, tím lépe.

Vulcan mega-bolter s atributy: dostřel 60palců, S6 AP3 Heavy 15 asi není třeba nijak extra představovat. Najdeme jej totiž i na jiných zbraní Impéria, jako například na Warhound titánovi. Ať je pochválený den, kdy někoho napadlo namontovat mega-bolter i na šasi Baneblade.

Vím, co si říkáte. Patnáct výstřelů s BS3 není žádné terno, ale představte si, že se Stormlordem odoláte pokušení pohnout se, čímž dostanete dalších 15 výstřelů na stejný nebo jiný cíl. To už zní lákavě, nemyslíte?

Pokud hledáte něco, co donutí vašeho soupeře, aby modely v power armoru sklízel ze stolu lopatou stejně jako vy své gardisty, je Stormlord ten pravý. Pokud vás ani toto nepřesvědčilo, tak ještě zmíním, že má transportní kapacitu 40 mužů. Pokud tedy hledáte dopravní prostředek pro rodinný výlet vaší ogrynské domobrany, z nějž se vyvalí přímo do útoku, právě jste jej našli.

 

Shadowsword

Shadowsword

Kdybych si měl vybrat svého favorita mezi super-heavy tanky, kterého bychom mohli nazvat zabijákem titánů, nebo jej považovat za hodného soupeře jiných super-heavy modelů, tak by to byl dozajista Shadowsword.

Proč? Ten důvod se nazývá Volcanno cannon – dostřel 120 palců, SD, AP2 Primary weapon 1 Large blast. Čtete správně, síla zbraně je Dčko. Všichni víme, že jakmile padne hit a potom šestka, dokáže to udělat pěknou neplechu v řadách soupeře. A na to všichni spoléhají.

Jakmile k tomu přidáme možnost vyměnit lascanony z jednoho páru přidaných věžiček za +1 do BS (čímž redukujeme scatter o palec při šipce), tak pro konkrétní případy je Shadowsword must have záležitost. Ale jen v Apokalypse. Do normální hry je to možná trochu risk. Jedna large blast výhru nezajistí, ale někdy je náhoda blbec…

Další nespornou výhodou Shadowswordu je velikost hlavní zbraně, který se přibližuje kanónu z Banebladu, takže při rozhodování, zda by se tento tank měl nasadit do hry nebo ne, měl by figurovat na prvních místech.
(Poznámka redakce – největší výhodou Shadowswordu je dostřel, který je větší než titánské Turbo laser destructory, takže pokud hrajete Apokalypsu na vhodném stole, nezapomeňte tuto výhodu využít. Katcher) 


Banesword

Banesword

Posledním kandidátem na označení likvidátor mariňáků je Banesword. Jestli máte pocit, že massive placka je málo, tak toto je přesně to, co chcete. Na věži je totiž namontovaný Quake cannon – dostřel 24 – 180 palců, S9 AP 3 Primary weapon 1, Apocalyptic blast. O něco lepší síla a o pár palců větší placka jej lehce favorizuje při srovnání s Banehammerem a už záleží jen na osobní preferenci, který z nich si vyberete. Myslím si, že svojí práci odvedou oba dobře.

 

Stormsword

Stormsword

Na závěr zapomenutý syn. Jestli někdo může konkurovat mému oblíbenci Hallhammeru, tak je to právě tento tank. Liší se v hlavní zbrani. Stormsword siege cannon má dostřel 36 palců, S10, AP1 Primary weapon 1, Apocaplytic blast (10″), Ignores cover.

Jeho nevýhoda spočívá v hull-mounted zbrani, takže jakmile se soupeř bude hýbat, bude se muset hýbat i Stormsword, abyste dostali nepřítele do výhledu, čímž můžete nepříjemně odhalit boční pancíř. Zbytek je na osobním vkusu.

 

Co říci na závěr?

Gardistické super-heavy tanky nejsou nejlepší na světě. Při střetu s podobnými stroji jiných armád budou vždy tahat za kratší konec, neboť jejich výhoda spočívá v kvantitě. Tu však oceníte jen při plnohodnotné hře ve formátu Apokalypse.

Patří tedy super-heavy do normální hry? Nevím. Jak čas pokročil a třeba Imperiální knechti se stávají takřka nedílnou součástí běžného hraní, mám pocit, že nasazení prvního super-heavy do některé mé casual hry je jen otázkou času.

V dalším díle se podíváme na druhou část supplementu Cadia, a to na formace.
Sepsal : +++ Alessan +++
Přeložil : Shadowulf

Komentáře

 • Venca
  Posted at 16:52 15.4.2016
  Venca
  Odpovědět Author

  Moc krásná recenze :))

 • Erik
  Posted at 0:02 1.3.2017
  Erik
  Odpovědět Author

  Líbivá recenze a chci tímto poděkovat autoru i překladateli. Bordel v tom jaký Bane/Storm/Hell-Blade/Hammer/Sword je který, ale alespoň už vím co ta skupinka umí dělat.