Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 0

Recenze

Dropfleet Commander – představení

13.10.2016

Dropfleet Commander je hra z dílen Hawk Wargames, která byla za pomocí kickstarteru přivedena k životu. Jak už název napovídá, jedná se o bitvu vesmírných lodí ve světě Dropzone Commandera. Trh těchto her je samozřejmě plný různých her simulujících bitvy vesmírných lodí – Full Thrust, Firestorm: Armada, Halo: Fleet Wars, Star Wars: Armada, Battlefleet Gothic ale i řada dalších her se tímto tématem. Čím se ale odlišuje Dropfleet od ostatních her?

Všechny zmíněné hry se zaměřují na bitvy v hlubinách vesmíru, ale Dropfleet jde na to jinak. Odehrává se totiž na orbitě planety, o kterou znešvářené strany bojují a Vaším úkolem je zajistit vítězství. Neníčíte jenom nepřatelské lodě, ale zároveň musíte zajišťovat také podporu jednotkám bojujícím na planetě.

Tvorbu těchto pravidel má na svědomí Andy Chambers – tedy jeden z autoru Battlefleet Gothic. Hodně herních mechanik je velmi zajímavých a protože se hra odehrává na orbitě mohou lodě klesat z vyššího orbitu na nižší či klesnout až do atmosféry (Ne všechny lodě to ale dokážou – například velké lodě nejsou na tento typ manévru stavěny). Další zajímavou herní mechanikou jsou dostřely zbraní. Nejsou zde samostatné zbraně, ale každá loď má firecontrol a signaturu – zatímco první je dosah senzoru dané lodi, to druhé je energetická stopa. Pokud s lodí střílíte nebo provádíte náročné manévry, stopa se samozřejmě zvětší a je tedy snadnější jí zaměřit z větších vzdáleností. Ačkoliv to zní složitě, celý systém vypadá značně intuitivně.

Podobně jako BFG obsahuje hra také systém rozkazů, umožnující různé manévry – například střelbu ze všech zbraní, nebo rychlejší pohyb. Rozkazy také slouží k tichému chodu, který sníží vaši energetickou stopu. Většina těchto rozkazu vaši loď „rozsvítí jak Vánoční stromeček“ a někdy je vhodné tyto manévry použit a někdy je to spíše na škodu. Systém dvojsečných rozkazů  přidává do hry značný strategický prvek.

Po modelové vypadá DFC úžasně a vstupní náklady do hry nejsou až tak vysoké – díky Kickstarteru jsou základní lodě v plastu, každý z frakcí má nejen svůj specifický visualní vzhled, ale také i herní styl. Startovní set pro dva hráče se pohybuje okolo 65 liber (v předobjednávce okolo 50) a obsahuje různé tokeny, dvě flotily (Scourge a UCM), kostky, metr, celá pravidla – a to opravdu kompletní  pravidla včetně příběhů, různé scénáře a sheety.  Prostě vše co potřebujete pro začátek. Pokud by jste chtěli jinou flotilu,  PHR (Post Human Republic) a Shaltari jsou k dispozici ve samostatných starterech. Zde se cena pohybuje okolo 40 liber. Každá tato startovací flotila obsahuje 3 křižníky a 4 fregaty.
Základní lodě jsou provedeny v plastu,což také spousta lidí jistě ocení. Větší lodě jsou vyrobeny z resinu.
Podobně jako v případě Dropzone Commanderu i zde se povedlo Hawk wargames přivést na herní scénu zcela unikátní hru – hra už nevypadá jako námořní bitvy s modely vesmírných lodí , ale opravdu unikátní wargamingový zážitek

Poznámka redakce :
O Dropfleet commanderu budou, doufejme, do budoucna další články a to včetně unboxingu základní sady a možná i nějaký ten Let´s play. Jak to vypadá naživo, nám ukáží borci z Beast of war, kteří měli na tuto hru i zpracovaný „Weekender“. Jde se doklikat k mnoha videím, ale my začneme u prvního :

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře.