Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 0

Rumory

Kdopak to klepe na dveře? Kompilace a zamyšlení nad novou edicí W40K 1.díl

7.5.2017

Mnozí z Vás postřehli, že nová edice je za rohem a jak to vypadá, tak se dočkáme mnohých změn. Ačkoliv GW tvrdilo, že konec světa se nekoná a že hra nedočká takových markantních změn jako Warhammer Fantasy Battles, nelze říct že lhali…ale ani to, že by měli zcela pravdu.
Všechny fanoušky potěšilo to, že v minulých dvou týdnech Games Workshop na svém webu Warhammer Community uveřejňoval komentáře a náhledy k tomu, co se budeme muset zřejmě naučit…anebo také ne 🙂

Tak se podíváme na to, co nám prozradili.

Krok 1. – Profil jednotek

Na první pohled velké změny. Vrací se hodnota pohybu – M jako Movement. Pro déle hrající hráče nic nového, běžná věc tuším v 3. edici. Proč ne.
Fixní balistika nikoho nepřekvapí, ostatně to již byla teď. Jen si nemusíte pamatovat přepočet.
Mnohem větší vlny vyvolalo fixní To Hit / Hod na zásah v boji tváří v tvář. To v dnešní době také nebyl, povětšinou se zasahovalo na 3+ či 4+. Dosáhnout 2+ či 5+ vyžadovalo už nějakou tu magii a další komplikace. Takže napevno nastavený To Hit bude říkat jen „3+ Umí mlátit dobře“ (WS4) či „4+ Umí mlátit tak nějak OK“ (WS3).
Těžko zasažitelné věci zřejmě dostanou nějaký save či modifikátor – ostatně, například Adeptus Custodes či Leman Russ v Horus Heresy už tato pravidla mají a bohužel jsme viděli, jak to dopadá v současné edici..
Dále zmizela Iniciativa. To je velmi odvážný krok. Pořadí v boji se tedy nyní určuje dvěmi faktory : „Kdo provedl charge, jde první.“ a poté střídavou aktivací jednotek stejně jako v Age of Sigmar.
Velké překvapení přinesl profil Dreadnaughta :

Mno, uvidíme..

Takže, zmizelo AV, vše bylo nahrazeno astributem T. Uvidíme na finální verzi pravidel, jak třeba ovlivní tyto věci směr střelby na vozidlo či zdali GW řeklo : „Hm, kašlem na to.“ Také uvidíme, nakolik se bude hýbat s tabulkou zranění. Ono je sice pravda, že Dreadnought by bolterem zničit jít neměl, avšak v nové edici by na to bylo potřeba : 8 prošlých woundů, což je 24 woundů daných, což je 144 zásahů, tedy zhruba 191 výstřelů bolterem. A to bez coveru apod.

Jinak k velkým změnám moc nedochází, tužší modely (Terminátoři) dostanou více životů, aby to nějak zapadlo do systému. Stále doomed.

Krok 2. – Profily zbraní

Zde došlo k několika změnám, které jsou na první pohled vcelku zásadní…na druhý zas tak moc ne.
Zmizel způsob fungování AP a trošku se změnil. AP je nyní modifikátor, takže opět – trošku retronávrat. V finále proč ne – střelba Autocannonen nebo Heavy Bolterem bude mít nějaký efekt právě i na Adeptus Astartes či zmiňované Terminátory.

Další z jobovek je to, že se zruší jedna z klasik – templáty, plastová to kolečka. Jasně, měli jsme je všichni rádi, člověku to dodávalo ten pocit „Bum, tady to bouchlo!“ či „Vhůůš, teď vás všechny spálím v průrvě!“

Fňuk. Zamáčkněme slzu a pojďme se na to podívat střízlivějším pohledem. Kolečka, jejich odchylky a počet počet modelů byly důvodem, proč pohyb a rozestavění figurek na největší koherenci trval půl hodiny. Stejně jste tam nacpali 3-4 modely. Ale nekonečné hádky, případně pomalé hraní některých lidí bylo občas..trošku únavné.
Systém, že dělostřelectvo apod. dávají za 2d6 atd. funguje například v Bolt Actionu a v dalších systémech. Celkově to zrychlí a zpřehlední hru.

Stejně je to trošku škoda. Uvidíme, jak bude vypadat finální verze.


A poslední novinka je opět z Age of Sigmar a týká se charakteristiky D jako Damage. Můžeme si všimnout, že Lascannon dává za D6, pravděpodobně budou hodnoty jako 2, D3 apod. To odpovídá počtu zranění, které model dostane – což je nový systém fungování AT. Na gardisty či orky to stále vaporizuje jen jednoto. (Against something like Guardsmen or Orks though, this formidable damage output will be wasted.)

Pokud mi tedy dread 8 životů, potřebuje cca 3 zásahy na zničení. Jeden dobrý ale nestačí, chce to minimálně dva. Vozidlům to tedy „trošku“ přidá, čísla ale vypadají hodně podobně jako dnes. Proč ne.
Zajímavé je prohlášení o tom, že 10 nyní nebude strop hodnoty síly. Tak uvidíme.

Krok 3 – Střelba

Zde je jen několik drobností, které nastiňují zbytek systému.
Pistolemi půjde střílet v CC na vzdálenost 1″ (Což je nová definice „Jsi v CC“).
Byl zrušen Snap Fire pro těžké zbraně, místo toho přibyl modifikátor hodu na zásah. Toto ovlivňuje i např. Smoke Launchers, takže opět – návrat k třetí edici, stále nic nové.


Člověk by čekal, že zde bude i modifikátor za cover, ten se ale přesouvá a modifikuje záchranný hod na zbroj. To je docela novinka, mariňáci v lese tedy budou mít zřejmě 2+, ale keříček vás před dělostřelbou neschová. To docela dává smysl. GW i říká, že typ terénu bude určovat, jaká jednotka z bude mít výhodu. Titána v louži neschováš.

 

..pokračování zítra.

 

Nadšený gamer, primárně Warhammeru....a milovník piva

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře.