Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 0

Recenze

Dropfleet commander

29.9.2017

Dropfleet Commander je hra od studia Hawk Wargames. Vznik tohoto systému se dá popsat na Kickstarteru jako neskutečná bomba, celkem se vybralo přes šest set tisíc liber a díky tomu si můžeme užívat nádherných plastových modelů. Jedním z tvůrců pravidel je Andy Chambers, tvůrce mnoha her pro Games workshop a mimochodem chlápek, co pracoval i pro legendární Blizzard. Podílel se i na tvorbě Battlefleet Gothic a právě na jeho nové hře Dropfleet Commander je vidět pokrok v designu vesmírných her.

Dropfleet je sice hra, ve které se na život a na smrt utkávají flotily vesmírných lodí, vše se ale točí kolem obsazování planet. V universu Dropfleetu jsou bitvy v hlubokém vesmíru velice vzácné, cílem velitelů je zabezpečit orbitu planety a pak provést výsadek pozemních jednotek. Díky tomu vznikla skvělá mechanika, která odlišuje tuto hru od konkurenčních projektů. Jednotlivé lodě začínají na vysoké orbitě a v pohybové fázi mohou klesnout na nízkou orbitu a pak i do atmosféry. Samozřejmě lodě, které se nacházejí v různých „úrovních“ po sobě střílejí hůře, většina výsadků se dá provést jen z atmosféry a může se i stát, že díky poškození loď může začít sama klesat a čeká ji shoření v atmosféře.

Dalším výborným prvkem je dostřel zbraňových systémů. Klasicky se měří na palce
a konečně je pryč fixní dostřel. Každá loď má hodnotu Scan a Signature. Scan určuje výkonnost lodě zaměřit nepřítele a signature udává, jak viditelná je loď na nepřátelských monitorech. Sečtením obou hodnot dostáváme dostřel zbraní. Díky speciálním rozkazům lze dále pak ovlivnit, jak viditelná loď pro nepřítele bude. Při základní střelbě může střílet jen jeden systém, musíte tedy dát rozkaz, aby vaše loď střílela všemi systémy, ale to zase navýší hodnotu signature a nepřítel vás snadněji pak nalezne a zaměří. Funguje to skvěle, autoři hry na tuto mechaniku mysleli i při výrobě podstavců, takže snadno zjistíte, v jaké úrovni se vaše loď nachází a i jakou má hodnotu svého signature.

Celkem můžete hrát za čtyři frakce. Jedná se o UCM (lidi), PHR (kyborgové), Scourge (parazitičtí emzáci) a Shaltari (další emzáci). Universum Dropfleetu nabízí pěkný příběh. Ve stručnosti lidská rasa jako vždy dostala na prdel od emzáků. Po několika staletích probíhá boj, kdy se lidé snaží získat zpět svoje původní planety včetně Země. A do konfliktu se přidávají další emzáci a smrtka si vesele mává kosou dál.

Modely jsou multipart, takže při sestavování lodí máte velký výběr. Ve hře jsou zastoupeny různé lodě od korvet přes mocné bitevní lodě. Dropfleet commander používá ve hře šestistěnné kostky. Ze startovní krabice pro jednotlivé frakce dokážete postavit flotilu v hodnotě cca 600 bodů. Větší bitvy začínají od 1500 bodů. V každé startovní krabici naleznete tři křižníky a čtyři fregaty. Bohužel v současné době žádný český wargaming obchod Dropfleet nenabízí, takže se musí objednávat ze zahraničí. I přes to komunita hráčů roste hlavně v Praze a v Plzni. V současné době je Dropfleet commander také výbornou alternativou pro hráče, které zklamala situace ohledně hry Firestorm armada. Hra se hraje svižně a lodě tu dokážou umírat opravdu rychle. Příště si povíme více o frakcích a fluffu hry.

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře.