Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 0

Let´s play

Taktické okénko : Imperial Guard

16.2.2018

Imperiální Garda. Kladivo Impéria. Miliardy mužů a žen ve zbrani, tisíce tanků, orbitální bombardování.

V rámci univerza W40K je Imperiální Garda neboli po novu Astra Militarum, je bez jakkýchkoliv debat nejsilnější vojenskou sílou celého vesmíru. Škoda jen, že musí bojovat na mnoha frontách.

V následujícím článku se podíváme na to, jaké jednotky a kombinace nejčastěji potkáváme na stole, obzvláště na turnajích či kompetetivněji zaměřených akcích…

Zaměříme se na silnější listy a překvápka, které Garda může vypotit a rozebereme si nejčastěji používané jednotky na turnajích. V rámci rozboru se podíváme jak na domácí „metu“, tak nakoukneme i do zahraničí.

Meta. Meta never changes…..oh wait.

Začneme klasikou a na té si ukážeme, nakolik se GW snaží korigovat současnou hru a i turnajovou scénu. Nejlepší jednotka, těsně po vydání Indexů, byla rozhodně Conscripts. Vzhledem k absenci starého systému platoonu si nyní lze tuto jednotku vzít jako Troops a samostatně. Naklikáme 6x, za LoS blok dáme komisaře a soupeř má před sebou spousta těl, kterými se musí prokousat, nemluvě o rozkazech.

Tato jednotka dostala ale poněkud nerf, poté co komisař umožňuje jen přehoz na morálku a Concripts poslechnou rozkaz na 4+. Na druhou stranu, toto jde trošku zjemnit – Valhalánci mají Pietrovu Mk5, která pomůže. V současné době Adeptus Custodes mají Vexilla Defendor, takže 5+ invul a při vylepšení relicou automatické splnění morálky, jen jednotka musí být kompletně do 6″, s zapíchnutím do země za 1 CP do 12″. To už je hezká bublina, ale ty body za to mizí hodně rychle…otázkou je, kolik modelů nám vlajka ochrání, že? A zda-li vydrží do dalšího FAQ.

Vzhledem k tomu, že Conscripts v současné době stojí stejně bodů za model jako klasický pěšák, tak se již tolik neobjevují…

Základem správného a funkční listu IG je ale výběr správného regimentu! Podívejme se tedy na ty, které si pravděpodobně vybereme tak, aby nám seděl ke stylu. V dnešní době má každý regiment své zvláštnosti, unikátní rozkazy a Relic. Know your foe, soldier!

Cadian

Dobře, planeta zmizela, dáme si ten starý vtip a podíváme se na přeživší.

Reroll 1, když se nepohnete, je prostě boží. S rozkazem kompletní reroll na zásah. Bohužel, hra je dynamická a hýbat se potřebujete. Cadia teda nejvíce těží ze zakopaných jednotek a tady se podíváme na věc, která je v každém listu IG.

Heavy Weapon Team – Mortar. 33 bodů za 3 platíčka je za pusinku, zároveň je to nejlevnější slot do Heavy, pokud si stavíte brigádu. Platíčko má D6 výstřelů a dosah 48″. Neat. Strašným způsobem to dovede ničit soupeři lehké jednotky a je moc pěkné na to hodit rozkaz „Take Aim!“, takže máme komplet reroll to hit. Jasně, S4 mariňáky a terminátory sice moc netankuje, ale i tak.

Rozkaz : Pound them to dust! V podstatě vám z tanku udělá takového malého Catachánce. Máte reroll na počet výstřelů z věže. To se nám bohužel hodí jen u verze LMBT či Executioner. Demolisher člověk moc nepotká a zbytek má fixní počet výstřelů. Na druhou stranu to dělá základní Leman mnohem použitelnější. Stojící LMBT tedy „vypotí“ 2D6 výstřelů na 72″ S8 AP-2 D3 s rerollem 1 na zásah. Pěkné. Pokud je to náš starý známý Pask, tak to je dokonce na 2+, takže umožňuje přehodit jedničku z Gets Hot!

Strategem : Overlapping Fields of Fire (2 CP). Pokud jednotka z Cadie zraní nepřátelskou jednotku, zbytek Cadiánců dostává plus 1 k hodu na zásah). V okamžiku, kdy „na jistotu“ nastřelíte něco velkého (Paskův lascannon, např.), jde vám střelba nahoru. Nezapomínejme na reroll jedniček., máváme třeba Mantichoře. Škode jen, že Ratlings nemají doktrínu.

Catachan

Krom toho, že pěchota má namakané bicepsy (ano, včetně Conscriptů), tak vozidla mají reroll počtu výstřelů. Najednou se vám vozový park ježí plamenomety a z Catachanců jsou nejlepší střelci v rámci Superheavy tanků (Baneblade má 3D6 výstřelů, Shadow Sword 3D3, takže tady je značný rozdíl.) Pozor ale na to, že Super Heavy Auxiliary Detachment NEMÁ doktrínu).

Rozkaz : Burn them out! Přehoz na počet útoků plamenometem. Jen jak se dostat na dosah plamenometu, že?

Valhalla alias „Je nám moc zima, na to aby jsme umřeli.“

Pokud chcete hrát dva vagóny pěchoty, Valhalla je jasná volba. Půli se vám počet modelů, který vám „uteče“ na morálku, což třeba u Conscriptů hraje výraznou roli v jejich životnosti. V rámci vozidel se půli počet utržených zranění pro zhoršení statistik, takže Leman Russ má následující tabulku 1-2/3-5/6-11 to 1/2/3-11, těžké tanky z 1-6/7-13/14-26 na 1-3/4-6/7-26. Neat.

Vostroya neboli „Naše zbraně střílí dál“

Máte o 6″ lepší dosah zbraní, které mají dosah 24″ a větši. Trošku to zlepší mortary, ale zlepší to výrazně jednu z nejpopulárnějších jednotek Gardy v současné době :

Leman Russ Tank Commander Punisher „f plné palbě“

„Keep BRRRT! and carry on.“

Takže si to shrneme. Dosah 30″, pohyb 5″ na Grinding Advance DoubleDakka (40 výstřelů), v základu na 3plus, k tomu si někam pifneme Lascannonem, dle bodů máme na tvrdší cíle ještě plasma sponsony (2D3 dakka s dosahem 42″) a pokud zbydou body, tak Storm Bolter neuškodí, 4 výstřely na 30″ můžou něco omylem zabít. Všechno to má za rozkaz reroll 1ček na zásah za rozkaz, který už si Tank Commander od Codexu může dát sám a to včetně Paska. Za 237 bodů vám to pěkně řeší hordy a lascannony mohou pěkně nakousnout i těžší cíle.

Ačkoliv se to nezdá, tak pokud zapnete NOS-turbo, tak se pohnete s rozkazem o 22″ – 32″, což se hodí na zabírání prázdných objectivů či si pěkně můžete vybrat parkoviště.

Strike and Shroud je dobrý zvláště první kolo, v kombinaci s kouzlem Nightshroud. Navíc je to order, takže jde použít plošně, bohužel jednou.

Strategem : First Born Pride (1CP) – Plus 1 k zásahu je asi všeříkající. 40 výstřelů na 2plus s rerollem 1 je slušná jistota, případně to trošku zmírňuje oblíbené negativní modifikátory.

Jen to má jeden háček – Nesmí vám je nikdy chytit a rejpat vám do něj šroubovákem.

Taktické okénko!

Současná edice obsahuje velké množství armád, které umí pěkně krájet a zkopávat v prvním kole. Ať už je to nějakou formou „deep striku“, či vylepšeným pohybem (Warp time) atd. Je tedy důležité pěkně „bubblewrapovat“ své důležité jednotky tak, aby se vám na ně soupeř nedostal. Chaos k tomu má poxwalkery či kultisty, démoni na to mají různobarevné horrory a tak dále. Garda používá Infrantry Squads aka „Odepisovatelné položky“. Otázkou je kolik, 4 je často málo. Velmi často se hrají za nejmenší bodovou cenu, protože jediné, co od nich očekáváte je to, že za 2 kola zmizí a vy zatím vyčistíte stůl nadměřečnou střelbou.

To samé, jen s tanky a gardisty.

Je tam ale jeden háček – většina jednotek, co umí opravdu dobře mlátit sekerou do hlavy se vám prořeže obalem značně bez problémů. A to klidně celým – jeden Berserk of Khorne je schopen „vypotit“ až 9 útoků za kolo? Hezké, ne? Je docela složité postavit bubblewrap tak, aby vám ho soupeř nemohl nabrat celý a zároveň aby se úspěšnou konsolidací po „sežrání“ části bubblewrapu nemohl dokonsolidovat k tomu, co si schováváte. Takže pozor na trampolínový efekt.

S multiaktivací se pojí ještě jedna pravidlová věc : Nemůže mlátit sekerou do cíle, který jste nechargovali. Takže pokud by se někdo pokoušel znovu aktivovat jednotku a vysekat vám další pěchotu, do které se vám „dobalil“, tak nemůže. Pozor na to.

K problému ground controlu se dostaneme níže.

Tank Commander List na posledním GTTT měla většina teamů, včetně Čechy, Morava, Madrid, Parek v Rohliků (PL), Polish Onions (PL) a Ostravy. Takže to asi dobré bude.

V rámci věcí, které jsou vidět velmi často a jsou téměř autopick, je kombinace relicu Kurov´s Aquila a Grand Strategist („Stealy McStealface“). Tato kombinace vám vrací a recykluje na 5+ CP a to jak v případě, že ho použijete vy nebo i nepřítel. Kurov´s Aquila má velmi benevolentní popis, je to žhavý kandidát na FAQ – je tedy vždy dobré se soupeřem či organizátorem domluvit na přesném fungování. V rámci Grand Strategist nezapomínat, že házíte za každý CP zvlášť, zatímco Aquila vám dá „jen“ jeden CP. Uvidíme, co s tím udělá FAQ.

Zbytek party :

V této sekci se rychle podíváme na oblíbené jednotky a co s nimi. Také si řekneme na co si dávat pozor.

Ratlings

Naši oblíbení sniperhobiti jsou také velmi často k vidění na turnajích. Mají řadu výhod. Jedno z jejich využití je samozřejmě blokování nepřátelského alfastriku kdesi na vaší polovině bojiště.

Jejich infiltrace je trošku jiná, umisťují se až na konci deploye a to nad 18″ od nepřátelských jednotek. To v praxi bohužel znamená to, že vám je vyblokují SM Scouti či Nurglingové. Pozor na to. Zase s nimi můžete do deploymentu a mají peak-a-boo trik. Pohnete se zpoza LoS (Nebo ITC ruiny ze spodního patra), vystřelíte a zase si zalezete. Protože s T2 a 4+ save se na vás někdo zle podívá a jauvajs. Na to, aby jste s nimi mohli pořádně vystřelovat nepřátelské charaktery jich potřebujete větší množství než 2×5, pozor na to. Samozřejmě jakékoliv Mortal Woundy jsou fajn, bohužel jsou jen na 6tky. Pokud těch krysáčků ale máte 40, je to mnohem zajímavější.

Primaris Psykers

Obranný buff – oblíbená kouzla jsou „Nightshroud“ a „Psychic Barrier“. V případě nějakého rozdávání MW „Psychic maelstrom“, „Gaze of the Emperor“ dovede být náhodně ošidný díky dosahu. K tomu Smite (Říkal jsem něco o Mortal Woundech?) a Deny. Přijde vhod.

Zase ale za 46 bodů?

Tempestus Scions

Elitní pěchota je samostatný regiment a je užitečný nástroj, pokud chceme pěkně alfastrikovat. Spadnou, spáchají škodu a dovedou ošklivě posuchat nepřipraveného soupeře. Bohužel, stále se jedná o gardisty a v předních liniích mají problém přežít. Hodně je zabolelo zvýšení bodové hodnoty plasma pušky pro modely s BS 3+.

I běžná pěchota je schopna udělat velmi pěkné dakka, v kombinaci s FRFSRF a nových výstřelů na 6 dovede nemile překvapit, stejně jako jejich vozítka – za slušné body velké dakka.

Těžké tanky

Ať je to Baneblade nebo Shadowsword, jejich úkol je jednoduchý – vycvaknout tuhé cíle jako je např. Magnus, Mortarion či další, kteří se nemohou schovat. Jde s nimi obecně prudit, množství výstřelů je odpovídající a přes stratagem „Crush them down!“ mohou s WS 2+ A9 S9 AP-2 D3 docela překvapit. Pak odjedou a nastřelí vás. Nevýhodou je občasný „overkill“.

„Knock, knock…“

V Codexu je samozřejmě spousta dalších věcí, které jsou dobré – Mantichore, Rough Riders, Tallarní „Tank do zad!“, např., avšak bohužel pro ně nyní není prostor.

Imperial Superfriends neboli „#Imperium“

V současné edici jste schopni do jednoho detachmentu zařadit všechny jednotky, které sdílí jeden keyword, v tomto případě Imperium a stará, dobrá UZP je nejlepší základ polévky, kterou pak můžete dokořenit assasiny, marínou všech typů, sestrami a tak dále.

Pro zajímavost, základní batalion IG vyjde na 180 pts, Brigáda na zhruba 800. V případě brigády máte tedy dalších 1200 bodů a 12 CP na nákup „hraček“.

Hodně často můžeme vidět velmi oblíbenou Celestýnu, která hodně vydrží, je rychlá a naseká. Můžeme předpokládat objevování Custodes (Já sázím na jetbike Kapitány v množství 3-5). Konkrétně doporučit recept na imperiální polévku je velmi těžké, jakmile začnete hodně mixovat věci v armádě, radikálně se může měnit herní styl a synergie.

Hezký příklad toho může být následující list z LVO :

Závěřem :

Náročné čtení, že? Jsem si zcela vědom, že jsem nevyčerpal všechny možnosti hraní IG a že v některých věcech se mnou může někdo nesouhlasit. IG v dnešní době nabízí mnoho možností a herních stylů.

Nezapomínejte ale, že jen list za vás hru nevyhraje. Vždy je to souhra více faktorů.

Také se připravte na to, že gardisti budou dělat to, co umí : They die standing…

Takže, nakonec : FOR THE EMPEROR!

Nadšený gamer, primárně Warhammeru....a milovník piva

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře.