Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 1

Malifaux

Malifaux: Z loutkáře se vyklubal nemilosrdný řezník

23.2.2018

V Hradci Králové začal nový ročník Malifaux ligy. To znamená nová střetnutí, nové výzvy a pro mě osobně také nový gang. Dlouho, opravdu dlouho jsem pokukoval po frakci Neverborn a loutkáři jménem Collodi. Pořídil jsem modely, něco namaloval a pár hodin před prvním utkáním najednou zjistil, že vůbec netuším, jak to mám hrát.


Nakonec jsem zvolil variantu zvanou Collodi – loutkář a řezník, práce všeho druhu. Můj gang na 40 SS se sestával z modelů:

Collodi – je poměrně křehký, má v arzenálu pár zajímavých schopností, ale mě zajímala hlavně ta útočná Pull the Strings. To je naprosto vynikající útočné kouzlo, které není střelecký útok a přesto má dosah 10, zraňuje za 2/3/4 a má automaticky zabudovaný pozitivní flip na zranění (a tři super hustý triggery, z nichž ten automatický dává Slow)

K němu jsem přidal upgrade Strum the Threads, který umožňuje modelům do šesti palců od Collodiho (včetně jeho samého) na začátku své aktivace ztratit dva životy a dostat za to akci navíc (Fast)

Druhý upgrade je Bag of Props, což mu umožňuje z modelů do šesti palců sundat Focus (pozitivní flip na zásah i zranění) nebo Defensive stance (pozitivní flip na obranu) a přiřadit si ji k sobě. Krom toho, tento upgrade ještě za nulovou akci umožňuje posun o tři palce kamkoliv.

Brutal Effigy – je to sice model z frakce Guild, ale Collodi jej umí najmout (ostatně jako každou jinou Effigy) a tato vysloveně říká, že za nulovou akci mohu dát leaderovi schopnost vyléčit si jeden život za způsobené zranění nepřátelskému modelu.

Už tušíte kombo?

Gang jsem doplnil o čtyři Marionety – Collodi může najmout až čtyři tyto totemy a jsou fakt parádní. Na útok nic moc, ale mají vynikající obranu a za nulovou akci a zahození karty z ruky pohnou modelem o dva palce. A hlavně, jsou to Minioni, ne Peoni, jak u totemů bývá zvykem, takže se dokonale hodí k plnění úkolů.

Dále jsem použil jen dvě Wicked Dolls – jsou to rychlé modely, kterým ke zranění stačí, aby se jen tak poflakovaly kolem nepřátelského modelu, ale taky mají vynikající obranu, takže jsem je plánoval hlavně na plnění úkolů.

Stitched Together (intimně nazývaný Pan Pytel) – to je takový suverén – synergii nemá s ničím, ale miluji jeho útok Gamble Your Life, kdy buď soupeře zraní za strašně moc životů, nebo naopak za strašně moc životů dostane. A navíc kolem sebe umí dělat Soft Cover, což se hodí k ochraně zbytku divadla proti střelbě.

Chyběl mi nějak další úderník, nějaký vysloveně zabijácký model a ten jsem nalezl v Coryphee. To je model od Arcanistů, má sice jen čtyři životy, ale Armor 2 a hlavně – pohyb o sedm (!) palců a charge dokonce na osm! Collodi ji umí najmout, protože typově to je loutka a ty on rád. Navíc to umí skvěle útočit. Sice se nemůže spojit se svou sestrou a vytvořit ultrazabijácký Coryphee duet, ale i single varianta umí páchat hodně škody.

Rozlosování mi vyneslo soupeře Anansiho. Ten hrál Soňu, ohnivou čarodějku z frakce Gilda.

Soňa (teda v originále Sonnia) je lovkyně jiných čarodějů a veškeré magické verbeže, proti kterým nasazuje především historií prověřené ohnivé kapky. Sice není moc rychlá, hýbe se jen o čtyři, nicméně umí střílet až na 14 palců! A že to kouzlo fakt bolí. Co přežije, to zapálí a pak má bonusy na střelbu a zraňování hořících modelů. A její útok také umí plošné zranění.

Anansi jí dal jen jeden upgrade, ale už netuším, co dělal. Patrně něco s ohněm.

Zbytek gangu se sestával ze tří Witchling Stalkerů, což je takový univerzální pěšec Gildy. Umí trochu střílet, trochu lépe mlátit runovým mečem a když má umřít, přiběhne k vám o čtyři palce, exploduje, zraní za jedna a ještě soupeře podpálí.

Sestavu doplňoval Sonin henchman Samael Hopkins – vynikající střelec z revolveru, co také nemá k ohni daleko. A brutální sílu zajišťoval Kat (Executioner), který umí dvě věci – strašně zraňovat a sám sebe léčit. Je to velmi nepříjemný model.

Horší vyhlídky jsem snad ani nemohl mít. Můj gang stojí především na magickém útoku od Collodiho a jaká smůla, Soňa a její parta má proti magickým útokům bonusy. Krom toho, Collodiho gang se musí držet do šesti palců od Loutkáře, aby fungovala synergie. Jaké štěstí, nepřátelé disponují plošnými útoky, takže není možné držet modely moc od sebe. A třešnička na dortu, loutky sice mají Hard to Kill, takže je nelze zabít jedním útokem (po prvním útoku, bez ohledu na to, jak moc je velký, zůstane modelu 1 život a až pak je možno jej zabít). No ale většina útoků zapaluje, takže loutky je sice těžké zabít, ale není nic jednoduššího, než jim natlouct, pak si někde v klidu sednout, dát si cigáro a počkat, až dohoří samy.

Rozestavení Collodiho gangu na začátku hry.

Zvolili jsme strategie a schémata z Gaining Grounds 2017 a jako strategie padla Guard the Stash – na středu stolů jsou dva pětipalcové markery, kdo má model do dvou palců od každého, bere bod.

Jako schéma jsem si z nabídky zvolil Frame for Murder na Coryphee (takže i když mi bídně pojde, budou z ní body) a Undercover Enturage, kdy jsem musel projít svým Leaderem na soupeřovu stranu stolu, ideálně až do jeho deploye a ještě lépe s nadpolovočiní většinou životů. Za každou splněnou podmínku byl jeden bod.

Začínáme hrát. Máme klasický deploy šest palců od hrany stolu, takže na pravé křídlo postavím Pana Pytla a Coryphee, střed drží Collodi s hejnem marionet a levé křídlo kryjí dvě Wicked Dolls. Anansi staví proti mé Coryphee Kata, záda mu kryje Samael, Soňa stojí na středu a na levé straně pochodují tři Stalkeři.

První kolo a spouštím kombo

První kolo mi vysloveně nahrává k tomu, abych zkusil moje superkombo. Mám o tři modely víc, takže jej mohu spustit kdy chci. Marionety jdou dopředu a za druhou akci si vždy berou Focus. Občas popotáhnou Collodiho dopředu za nulovou akci a zahození karty. Brutal Effigy dokončuje přípravu tím, že dá na Collodiho schopnost se léčit za způsobená zranění.

Anansi běží se vším dopředu, Samael dostřelí na loutkáře. Byl jsem příliš horlivý v posunování a špatně jsem si to vyměřil. Takhle na mě dosáhl asi o 0,3 palce. Naštěstí mi mastera zranil jen za dvě. A pak už mi nic nebrání v tom, abych to spustil.

Začne hrát Collodi. Zraní se za dvě, aby dostal Fast. Posune se o tři palce za nulovou akci a rázem je v dostřelu na Witchling Stalkera. První útok, beru si Focus ze sousední loutky. Mám dvě karty na útok a vybírám si lepší, díky pozitivnímu flipu na zranění v základu kouzla a Focusu mám i tři karty na zranění. I když je rozdíl zásahu nula, stále mohu cheatovat zranění.

Je to BRUTÁLNÍ.

Na první ránu zraním Witchlinga za čtyři, ovládnu jej přes trigger My Bidding a donutím jej, aby sekl mečem do Soni, který stojí vedle. Povede se za tři životy a ještě s triggerem, že Anansi musí vyhodit jednu kartu z ruky. Na druhou ránu Witchlinga zabiju, jelikož nemůže běžet ke mně, bouchne na místě, a tak zraní Soňu a ještě ji zapálí. Collodi se za akci posune, tím dosáhne na Soňu samotnou a tu taky trefí. Zraní ji asi za tři a tím už dávám pokoj. Po této aktivaci je Anansi bez jednoho modelu a jeho Masterovi zbývá méně než půlka životů. Collodi sice dostal naloženo, ale díky léčení má ubraný jen jeden život.

Druhé kolo dusím plamen

Na iniciativu Anansi flipne dvojku, chci jej potěšit, tak otočím eso a musím použít Soulstone na nový pokus. To už je třináctka, tak hraju jako první znovu já.

Tady se ukazuje slabá stránka mého komba, na jeho přípravu potřebuji minimálně tři aktivace, abych nastartoval loutky, které budou dávat Focus Collodimu, ale na to teď absolutně nebyl čas. Buď Soňa teď umře, nebo mi bude hodně teplo. Jiným model bych na ni nedostal.

Aktivuji Brutal Effigy, to dá Collodimu léčivou schopnost, ten se aktivuje přes Accomplice, zraní se za dva, dostane Fast, pošoupne se o tři palce a během dvou ran zabije Soňu. Anansimu nepomůže ani prevent za dva životy. Díky tomu mám dvě akce k dobru, tak se zaměřím na Kata.

Když skončím útoky, má Kat půlku životů, Slow (o jednu akci méně) a kondici, že až se aktivuje, tak jednu jeho akci budu ovládat já. Čili je úplně vypnutý.

To prázdné místo uprostřed vyplňovala Sonnia a Witchling Stalker. Asi se jim nelíbilo představení.

Collodiho nacharguje Purifying Flame – Sonin totem. Poprvé netrefí a podruhé dá za jeden burning. Jak mě karty jdou, tak Anansimu vůbec. Pomocí obranného trigeru pozicuji Collodiho tak, aby byl za půlkou hrací plochy a příští kolo měl v dostřelu víc věcí. Coryphee se vrhne na Kata a bezpečně jej dorazí.

Samael Hopkins střílí do Collodiho. Soupeř ale až pak zjistí, že je v boji s jeho totemem, tak střelbu musí rozdělovat. Navrhuji mu, ať si vybere jiný cíl (třeba tu zatracenou Coryphee s Frame for murder, kterou mu tam nabízím už dvě kola po sobě), ale Anansi nechce.

Při střelbě do boje se otáčí karta za každý model, kdo má nejnižší číslo, ten vyhraje kulku. První otočení, stejná čísla, soupeř musí opakovat a díky tomu si vyhodí z balíčku dvě 11ky. Pak trefí svůj totem za dva ze tří životů. Na třetí ránu už Samael trefí Collodiho (ale stojí ho to další pár devítek a trojek, protože zarytě na rozhoz flipuje stejná čísla). Collodi dostane za čtyři.

Pan Pytel jen popojde dopředu, aby vůbec něco viděl. Loutky pozicuji okolo markerů na středu stolu.

Za strategii beru bod, Anansi nic.

Marioneta zadupává poslední ohniska požáru.

Třetí kolo jen zametu popel

Začínám a Coryphee se vrhne na Samaela. Sama není tak vražedná jako v duetu, ale to nevadí, Samael má poslední šanci ji zabít, aby byly body za Frame for murder. Anansi místo toho hraje Witchlingem a dává Collodimu kondici Accused (na konci kola mu dá vítězný bod). Já pln vražedného nadšení Stalkera zabiju a načnu i druhého, ale jsem tak rozjařen, že si kondici zapomenu sundat.

Anansi konečně zabije Coryphee, a jelikož to stihl ve třetím kole, beru za to alespoň dva body. Pak se ke slovu konečně dostane Pan Pytel a se Samaelem si zahraje o jeho život, což pistolník prohraje na plné čáře a umře.

Loutkami posunu Collodiho kupředu, vstříc deployi soupeře. Beru druhý bod za strategii.

Soupeř má prakticky sbaleno.

Čtvrté kolo udělám soupeři „radost“

Vyhraju iniciativu, popojdu Collodim do deploye, tak daleko, aby se na mě umírající Witchling nedostal a neubral mi mi životy. Collodi už totiž měl pět zranění a šanci si vyléčit jen jeden. Jinak by nebyl nad půlkou životů a já tak přišel o bod za Undercover Enturage.

Z bezpečné vzdálenosti Witchlinga zabiju Collodim a Anansi se raduje. Na tomhle modelu měl Frame for Murder a já si jej nechal doslova až na konec. Naštěstí pro soupeře jsem jej odpravil Masterem, takže za schéma získal dva body. S jedním za Accusation to však bylo všechno, co protivník získal.

Nakonec s přehledem vyhráli loutkáři vysokým poměrem 9:3.

Komentáře