Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 0

Unboxing

CRUEL SEAS

16.1.2019

CRUEL SEAS je zhruba měsíc stará (nová) hra od WARLORD GAMES z období WWII. Jak sám název napovídá, jedná se o námořní střetnutí – úmyslně nepíšu bitvy, jelikož se jedná o šarvátky menších lodí a člunů. To je samozřejmě dáno měřítkem – tvůrci hry zvolili méně obvyklé 1:300. Pro tradiční námořní wargaming se používá spíše 1:700, 1:1200 či dokonce 1:2400 – na stůl se tak pohodlně vejdou i velké obludy jako Bismark či Arizona.

Zvolené měřítko umožňuje zachovat pěknou míru detailu i na malých torpédových člunech, které jsou ve starer setu. Aplikováním složitějšího matematického procesu zvaného trojčlenka dospějeme k závěru, že britský torpédový člun Vosper MTB (Motor Torpedo Boat) se z reálných 21 metrů scvrkne na pořád slušných 7 cm. Dalším uváděným důvodem je, aby bylo možné oživit paluby posádkou, námořníky zvíci 6 mm.

Hra je avizovaná jako svižná a zábavná (hm, asi málokdo by se chlubil, že jeho produkt zavání nudou, že…) s časovou dotací do 45 minut, což je krásné. A ti, kteří se těšili i na něco většího než mrňavé čluny, rovněž nepřijdou zkrátka, jelikož výrobce nabízí i větší kousky jako třeba minolovky, ale dokonce doporučuje používat měřítko 1:350. Větší lodě pak nejsou až tak velké, a hlavně je dělá i několik jiných firem.

Díky POTu (Piece of Terrain – http://www.pieceofterrain.cz/ ) mi na stole přistála startovní krabice dřív, než jsem čekal. A že mě prsty začínaly svrbět už dlouho před Vánocemi…

V bedně najdeme pochopitelně pravidla, ovšem žádná osekaná, ale softback knížku lehce přes sto stránek na pěkném křídovém papíru, včetně scénářů, spousty obrázků, soupisů jednotlivých flotil apod. Takže nejsou potřeba žádné další manuály pro dohledávání vybavení a bodových hodnot. Následuje dvojlist Quick start, což ovšem nejsou zjednodušená pravidla pro rychlou hru na zahřátí, jak by člověk mohl nechat zmást. Uvnitř najdeme nejdříve obrázky sprueček lodí s popisem jednotlivých dílů, bohužel už chybí polopatický návod, kam co přijde, a pak příklady malování člunů krok za krokem i s uvedenou paletou barev.

Další položkou jsou pochopitelně modely, celkem sedm rámečků. Ve třech jsou dvojice již zmiňovaných britských Vosperů, vždy raná (I) a pozdější verze (II). V dalších dvou najdeme po dvojicích německých E-boat/S-boot, S-38 a S-100. Následuje sprue se šestnáctkou vypuštěných torpéd. A posledním je dvanáctka průhledných světle modrých „plume“ markerů, tedy vodních gejzírů způsobených výstřelem. (Ty jsou společné i pro některé další hry od Warlordů.) Celkem tedy deset plastových lodiček, šest britských a čtyři německé. Tady člověka napadne, proč nepřidali ještě jedno sprue s Kriegsmarine, aby to bylo vyrovnané. Jenže Britové tahají za kratší konec provazu, takže to musejí dohánět počty. Všechny čtyři typy jsou (až moc!) pěkné na pohled, relativně jednoduché na složení a se slušnou mírou detailů. Některé detaily by šly udělat lépe, ale zase by se musely lepit zvlášť a byly by hodně titěrné. Začišťování britských torpédometů od mold line je pro perfekcionisty, jako jsem já, vcelku psychicky vyčerpávající (dva a čtyři kusy na člun). Zbraně jsou samostatně, některé dokonce vícedílné, a tam už má člověk trochu obavy, aby je nepolámal (zatím jsem neměl odvahu…). Německým S-38 ve 2/3 trupu celkem nešikovně trčí anténa, která si říká o ulomení ještě v krabici. Stalo se. Nicméně výrobci to poměrně záhy docvaklo a v lednovém čísle Wargames Ilustrated věnovali půlstránkový článeček s návodem na nápravu. Je trochu škoda, že spruečka s loděmi nezabalili třeba do bublinek. Námořníci zatím žádní, ale WG teď avizovalo jejich vydání, v kovu.

Ke každé lodi přísluší oboustranná kartička s údaji o výzbroji, rychlosti, manévrovatelnosti, poškození (hull points) a místem pro vybavení a kritické zásahy, to vše doplněné obrázkem s umístěním různých typů zbraní. Z druhé strany jsou bodové hodnoty pro různě zkušenou posádku. Na horním a dolním okraji se hezky přehledně odečítají body poškození v desítkách a jednotkách (jako akci ve hře lze opravovat). Bonusová karta je pro tanker, který má v krabici alespoň kartonovou šablonu (ale jde koupit samostatně v resinu). Karty jsou hezky a kvalitně zpracované, s matným povrchem. Ve stejném balíčku se ještě nacházejí dva aršíky s námořními vlajkami Royal Navy a Kriegsmarine, hezky zvlněných tvarů jak vlají ve větru.

Dále jsou v krabici kartonové „wake“ šablony vln sloužící pro jednoduchou identifikaci rychlosti lodě. Při hře je totiž pod každou loď směrem dozadu vložená jedna šablonka. Jsou různě velké dle velikosti lodí, na každé jsou také znázorněny barevně odlišné úhly pro zatáčení. Vlny jsou doplněné posuvkami dvou barev pro označení poškození na kartách. Jelikož se výrobci nepodařilo dodat do některých starterů tyhle wake templáty, pověsil je na svoje webovky volně ke stažení. (http://www.warlordgames.com/annoucement-downloadable-wake-markers/ )

Na dalších třech rovněž oboustranných kartonech najdeme ostrovy, včetně jednoho s majákem (z druhé strany rozstříleným), plovoucí miny a bóje, pár záchranných člunů a tanker (na rubu potápějící se), dvojici letadel, spoustu žetonů a trojici měřidel. A co by to bylo za námořní hru, kdyby se nehrálo na moři – v krabici je naskládaný oboustranný papírový plakát formátu A0 s mořem. Papír je polomat, pod světlem se lehce leskne, sklady se úplně nevyrovnají, ale pocitu ze hry to určitě prospěje víc jak holý či koberec. Následuje sáček se sadou kostek: 2x D10, 12x větších D6 na losování aktivací (7x Royal Navy a 5x Kriegsmarine – bohužel symboly odpovídají jiným typům vojsk) a další tucet malých D6. Třešničkou na dortu je poslední pytlíček s různobarevnými chomáčky vláken pro kouř až oheň.

Shrnuto a podtrženo, v krabici je všechno potřebné pro samotnou hru (OK, chybí pytlík/hrnek na losování kostek) a jak se zdá, ta desítka lodí člověku postačí na poměrně dost různorodé zábavy, mj. díky nabídce několika scénářů. Až se prokoušu pravidly, sesmolím i něco o nich…

 

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře.