Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 0

Unboxing

Urban conquest: Unboxing a recenze

23.1.2019

Nedalo mi to a trošku jsem si rozšířil Warhammerovou knihovničku o další krabici, tentokrát Urban Conquest.

Bedna by měla obsahovat systém, jak vést kampaně Cities of Death, simulovat zabírání planety a další veselosti.

Co je uvnitř?

Stojí to za to?

Čteme dál!

 

Krabice taková je řekněme střední velikosti na poměry GW. Otevřete a hned na vás vypadne několik věcí – plakát s Ultrasmurts, 4 spruečka terénu – docela pěknej malej rubble, stylově stejně je s současnou řadou, co GW vyrábí, 3 balíčky kartiček, knížka pravidel (ta je docela útlá) a plastová plachta 70*40 cm, který vypadá slušně bytelně a za předpřipravené díry jí můžete přibýt na dveře klubovny..

A box!

Nějakej terén, co můžete naházet na stůl

 

Mapu si ukázeme na konci, je docela důležitá k pochopení. Pár dalších fotek :

Kampaňové stratagemy, které si během kampaně můžete nakoupit za resource pointy…

 

Kartičky, ze kterých stavíte mapu. Obsahuje 4 různé typy budov a pak 6 speciálních budov.

 

 

Cíle misí a random eventy.

Lepíky…jsou to takové, které můžete přelepovat

 

A jak to celé funguje?

Vcelku jednoduše – krok 1. je ten, že si postavíte město z kartiček v plachtě. Určíte typ mise skrze Strategic Goal (Jsou jen 3, což je trošku málo), dáte tam karty hráčů a jedeme. Knížka doporučuje 2 hráče (meh), nebo 2 vs 2 (still meh) případně 4 a free for all. Ostatně, i s tímhle si jde pohrát, on ten počet hráčů není zas tak zásadní. Taky si určíte vítězné podmínky (např. počet bodů) a počet kol. GW doporučuje třeba 6 kol a co kolo, to dva týdny. Takže to opravdu není na odpoledne.

Krok 2. – Action phase!

Ta je docela prostá. V téhle fázi se hraje víceméně neomezený počet bitev (pokud na začátku neřeknete jinak). Je doporučené, aby to byly Cities of Death mise (jo, v pravidlech je trošku vykradenej CoD rules z CHA18), ale ve finále to není pevné.
Urban conquest jako takový nabízí dva systémy, jak hrát a volit mise. Jeden je „Narativní pavouk“, kde se pohybujete podle toho, jestli zrovna vyhrál Attacked nebo Defender. Druhý systém je tabulka, kde si vždy Attacker a Defender zvolí strategii (Assault, Hold, Reinforce..) a křížem v tabulce vám vypadne mise. Proč ne.

Jediné omezení je to, že pokud ve Strategic phase chcete zabrat unikátní budovu, musíte odehrát (a vyhrát) misi na ní (proti vlastníkovi budovy). + použít stratagem.

Hry jako takové vám generují Glory!

Krok 3. – Strategy Phase

Ve Strategy phase se spravuje kampaň. Nejdřív se hráči seřadí podle nasbíraného Glory. Postupně potom farmíte body z lokací, potom si kupujete stratagemy a zabíráte místa na mapě.

Farmení bodů z lokací je asi jasné. Jsou 2 typy – vítězné body a body na nákup stratagemů. Asi check.

Stratagemy vám můžou přinést další body, případně skrze ně můžete stavět opevnění, lepší spojování s orbitem atd. Nejsou specifikovaná rasou..Taky je tu stratagem na výpalení atd. Proč ne.

Zabírání polí je udělané trošku vtipně. Každé kolo můžete zabrat 2 sousedící lokace. Nejdřív se zabírá odspoda (hráč s nej Glory jde první) a druhá odspod (hráč s nejvíc Glory jde poslední). A to je víceméně jediné, na co je Glory – na pořadí v zabírání města.

Pak stačí jen nalosnou random event a jede se další kolo.

Speciální baráky

..aneb postavte více zikkuratů. Každý speciální barák má vlastní, předem popsaný deploy – Sniper alley je ulička, Orbital Shuttleport má na prostředku aspoň jeden landing pad atd. Samozřejmě že je to napsané na kity GWčka, ale myslím, že z ruin od Game matu postavíte palác nebo basiliku stejně. Každá speciální budova má často svůj scénář a dále ovlivňuje pravidla hry. Proč ne.

Drobný terén, co dostanete, slouží jako marker pro upgrade objectivů. Zaplatíte CP a z jednoho objecivu uděláte třeba Medicae facility, takže jednotky, co ho drží, mají 6+ FnP apod.

A jak to tedy vypadá nakonec?

Dobře, lepíky jsem nevylepoval. Ale nalevo vidíme město, na pravo je player´s board – kartička, který říká kdo za jakou hraje barvu a jaké stratagemy použil. Zcela na pravo je metr pro Campaign pointy.

Stojí to za to?

Toť otázka. Většina knížky je trošku zbytečná, pokud máte předchozí publikace. Třetina je fluff, třetina je City fight kompilace pravidel z CHA18 (..či vypadá značně podobně). Přihodíme k tomu obrázky a nový obsah bude cca 10 – 11 ? stránek.

Na druhou stranu, jo. Je to cool věc na pověšení do herního klubu. Vypadá to hezky a když do toho zamícháte pravidla z Vigilus Defiant, máte slušný základ kampaně. Ten systém může být trošku menší, než člověk čekal, na druhou stranu pokud máte dobrého Game mastera, tak fantasii se meze nekladou. Určitě není problém do systému dodat vlastní budovy apod.

 

 

 

Nadšený gamer, primárně Warhammeru....a milovník piva

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře.