Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 1

Reporty

Katcher provádí drop assault na Magor Rift

3.6.2019

Tak, zase jsem jel na výlet…A ne ledajaký.

Pro ty, co to neví, tak Magor Rift je tak trošku „special“ akce, ke které mám velmi osobní a citový vztah. Jen skutečná Stará Sračka ví, kdo je gulášek od Boha a co ne „roztočení mlýnu“. Pro ty, co o této akci a jejímu duchu slyší poprvé, tak jen v rychlosti :

Magor je narrative akce, který není turnaj. Hraje se na PL, velmi narativně a s grilovačkou a tomu je podřízeno tak nějak všechno. Složení armád, požadovaný FP/WYSIWIG (což v případě hraní na PL znamená docela olepovačku na modelech) a komplet pohodový přístup.

Velký kudos a gratulace Nightspiritovi, že to vzal na sebe a že byl – jako vždy – tak trošku za dicka, ale to už je jeho trademark. Pojďme se podívat na jeho práci, ať si uděláte dojem, proč je Magor Rift ten pravej grimdark hammer a ne kompetetivní grindovačka.

Byla připravená mise s flowchartem narativních misí, která popisovala přílet Impéria (a přidružených zvířátek) na planetu Nemides. Podle toho, jak se Impériu daří, tak se odvíjí styl (a obtížnost misí) a z toho plynoucí výsledek celé akce.

Pěkný, jednoduchý systém.

K celému Riftu bylo napsáno fakt hodně textu, já sem jen odkazem dám pár věcí, pokud opravdu rádi čtete : ODKAZ

V souboru dále naleznete nějaké to čtivo, které „bylo dobré“ sepsat na začátku – příběh warlorda a příběh armády. Často za to byl nějaký bonus (takže v případě Night Spirita často dvousečný). Moje literární výplody naleznete také na odkazu…

Ale zpět k akci :

Drop time, drop hard.

Následuje kyblíček slz a roster.

Trošku breku na začátek – Elysiánce jsem si hodně dlouho nevyndal z kytary a narativní setting mi umožňuje padat v prvním kole kamkoliv, takže moje Banda Bratrov mi nějakou šanci něco udělat. Nějaký čas tuním list a když se tak podívám po okolí, tak si přijdu maličko smutný…Alesán má 3xvíc gardu (a dakka) a obecně ty armády na papíře vypadají, že 13. padací zase popadá do hrobu. Tak, jak je to samozřejmě správné a proto se tam jede! #SlabouskaGardicka

Nakonec jsem dal dohromady následující :

1. Batalion s 2xCmdéra a 3x Infatry squad f plné palbě (Vox, Breacher charge, Krak for all) a Melta
2. Batalion s Joachymem Cranem (Hard to kill, Airstrike, Death mask of Olanius, Power Fist), 1xCmdérem, 3x IS f plné palbě s plasmou, 1×3 Mortary HWT, 1×3 Raketový HWT, 1×4 command squad s plasmou, 1x Cyclops a Tauros Venator s Lascannonem
3. Air Wing – Vendeta, Pták Zameták (Vulture s punisherama) a Thunderbolt f plné palbě.

+ pomoc od Assasinů.

3 letadla bez invulu, které mají „volaké dakka“ a 60 zbytečných. Oh yeah….a k tomu flašku Jacka a cíl vypít víc jak 30 piv.

..maličko jsem se mýlil a ačkoliv jsem měl „jen“ 1700 pts….no, uvidíte dál.

Nabere mě Bizon, vyrazí směr Plzeň a večer proběhne poklidně v družbě. Nic moc extra.

První hra – Hroch (ten z Prahy) s Orkz Mobz

++Colonel Crane, do you copy? We´re transmiting the auspex scan of the drop zone. It seems to be full of ….something green++
++We are dropping at orks? With mid-range weapons and no transports? By the Emperor, do you have something on your bloody ship, that can make our life easier?++
++Of course we do. Emperor protects. Launching orbital bombardment…++
++This.Is.Just.Great.Crane out.++

První hru hraju proti orkům. Hroch hraje „wagón orků“ – 2xWarboss, 1xWeirdboy, 3×30 orků, 2×10 Orků v trucku, 3×1 Killa kana, 6 motorek, Gretchini a nějaký drobný. Deploy mu chvilku trvá, tak si dám pivo a jelikož jsme trošku odlehle, tak tůruju motivační diskosongy na elysiánskej profesionální assault (VDV, Highway to the danger zone a pak Vietnam mix)

Hroch se roztáhne, co může…Mise planetfall je jednoduchá : Attacker na stole a padá pěchotou „jako deepstrike, ale do 6″ na 3+“ a hraje se na 6 objectivů, které dává defender. Prostě elysiánský denní chléb. Hra začne a já odpaluje Firestorm útoky – trefit celý stůl plný orků není těžké a mě to přijde docela jako sranda a tak na tom spálím 6 CP a odstraňuju tak asi 20 orků, komplet biky a něco nakřupnu.

Začáteční otvírák dopadl docela dobře…a stále dopadá.

Potom přistávají invazní síly a jde se zametat. Překvapivě Pták Zameták zametá a milým překvapením je Eversore Assasin, který si zahraje hru o tom „Kolika orky za kolo proplave“? I morál fáze není pro orky příjemná.

 

První kolo orků.

Hroch začíná a je značně smuten. Tak otevřeme aspoň Jacka a připijeme si na dakka. Hrochovi padají Stormboyz, bohužel charge si mu povede jen s jednou jednotkou Boyz a to žádný randál neudělá.

Col. Crane and his dog observing pile of death greenskins

Čas na drtivé vítězství Impéria !

…anebo taky ne. Jako strana dostalo Impérium bitíčko a já moc nechápu jak.

No nic, v tomhle rytmu by to šlo. Takže jedeme dál! Bohužel dropli dva hráči a tak následuje přepárování, takže hurá – jdeme za Destruction páchat Exterminatus na planetu, kde operujeme.

Classics.

Druhá hra – Zukimito s marínou

++Col. Crane? Do you copy, over.++
++ Loud and clear. Perimeter secured. 13th is beginning to rally after the drop.++
++Colonel, we have got new orders. Our orbital forces are getting blasted to smitherens. There is only one way of the imperial victory…++
++By the Malcador´s smelly pants! Not that one.++
++Eyuup. Exterminatus was sanctified. No one is allowed to leave the planet and carry away the objective intel. But the Inquision is willing to help a soldier in need, if you understand…++
++Hm, I´ve  never suspected, that you are on their payroll as well.++
++Do your job. Sending proper briefing with inquisitoral seal of approval…By the Emperor´s will, Crane..++

No dobře. Strany se trošku změnili, stejně jako setting. Druhá mise je Desperate Assault. Imperiální síly, co přistály, se zoufale pokouší protlačit pryč, ale už mají vybudovaný jakýs takýs beachhead. Já nově jako Defender začínám s něčím na zemi, ale po dohodě s NS můžu dát polovinu pěchoty na padáky. Tak jak tak to vidím docela zoufale. Zukimito má gunline s Hellblastery, vlajkou , Librarianem a tak.

Čas na gambit.

++Troopers. Dig the cyclops fifteen feet under the tree. Not even marine auspex can spot it. We will provide some other „distractions“ – time to draw the straw, boys.++

Dávám během deploye Cyclopse takzvaně „za buk“.

Marína jde první a strašně čistá pěchotu, nastřeluje buginu, ale nedostřelí na letadla…a gambit vyšel. Přiletí letadla, vyjede Cyclops, ozve se bada bum! a cca 10 hellblastů a vlajka jde na svačinu. Tady udělám chybku v vyhodnocování a Hellblasteří mi přes „dead mans trigger“ sejmou Thunderbolt. Zbytek armády už pak nějak dočišťuje. Mám z toho možná až nepřiměřenou radost a tak dorazíme flašku Jacka a snad mi to Simon odpustí. Kdyby gambit nevyšel, tak to, co mám na stole, je pryč ve druhém kole a pak se honíme s letadly…Na tenhle move nejsem hrdý, ale válka je zlá…

….o tom jak je zlá se přesvědčíme příští hru.

Třetí hra – Tfoft s Deatch watch

Zbytek mé nové strany (ale stále jsem věrný Císaři!) taky tak nějak dostal klepec a tak se situace pro Impérium stále zhoršuje. Imperiální síly jsou na planetě v oblíčení a snaží se zachránit, co jde. Chaos už tak nějak čistí.

Hraje se The Gauntlet. Impérium začíná na zemi a musí se probít ke hraně stolu přes půlku stolu, zatímco Chaos musí rozdělit armádu na dvě půlky a každou rozložit na dlouhé straně stolu. Padáky anyone?

Tfoft má 33 modelů. 30 mariňáků a 3 dready. Nekrade ini a celé je to takové „rychlé a bezbolestné“.

A tak jdeme na pivo, řešit Stalker larp. Bohužel dostávám menší úžeh a tak si jdu dát powenapík, o který nakonec….ale to uvidíte později. Pak se vzbudím, pokračuje družba. Sice jsem prospal druhou grilovačku, tak si povečeřím utopence a pár piv. Jsem docela utahanej z vedra a nemám chuť se hádat se zaseklým magnetofonem na téma „Slovensko je nejkrajnieší“. Tak jdu spát už v půl 4-4, což opět byla chyba.

Ráno mě čeká moje Neméésis :

Ta byla vypsaná už od začátku…

Nemesis game – Enduro (Drukhari) vs Katcher (Elysia) 
„Eldar and their dark brethren were long held as a pinnacle of air combat. Daring Elysian commander hopes that Eldar navigation would suffer and decided to use the encroaching storm as a cloak to put eldar mastery of the skies to a test. Dakr eldar succubus welcomed the entertainment…Drukhari were born in darkness, nurtured by shadows and raised by murder. Mon-keigh will suffer and skies shall weep fire!!!“ 

Enduro hraje Dark Eldary s wychema v raiderech, kýblem motorek, kýblem helionů, mandrakama, dvěma letadlama, scourgema s haywirom a tak. Tak nějak jsme řešili, jak to bude vypadat a shodli jsme se, že hodně bude záležet na scénáři.

Ten se trošku změnil a Impérium záhlasilo…

++To all Imperial forces++
++Order is simple : Protect the cyclonic devices until countdown at any cost. I repeat. At any cost.++
++May the Emperor has mercy on your souls, brother from all Adepta++

Scénář se hraje Doomsday device. Jedna strana chrání bombu, co tiká. Druhá se jí pokouší rozjebat tak, aby nebouchla. Chmm..

Díky misi  jsou Grounded. Žádný padáky a kulomety. Dark eldar začíná a není tu ani hod na seize. Já se stavím sice docela dozadu a defensivně, ale co mi je to platné…

The doom has cometh…

Enduro je rychlejší, má slušné dakka, postih na hit ho moc netrápí a mobilita také ne. První obraná vlna prakticky zmizí a Vulture skončí na pár W. Můj counter strike otevře pár Raiderů, zabije pár Wych, ale je to docela zoufalé. Vendetta přestane umět střílet, Dark Eldaři zase přestanou umět občas chargovat a je to vyklepávačka na obou stranách,bohužel v můj neprospěch…Endoro dvakrát zopakuje hlášku „Dolétals, Batmane!“, kdy 2 z 3 letadel vyřešila Sucuba s blaster pistolí a chudáka Colonela i se všemi bonusy přejelo 5 Wychek, protože vygenerovali asi +/- 30 útoků.

Je to konec?

Tick..tack..bum. Nakonec se mi podaří hodit tu jedinou věc, co mi může zachránit prdel a tak ukončuji hru s vítězstvím pro Elysii – která v ten okamžik měla 100% ztráty. #Fluffy.

Jak to dopadlo po dějové stránce je nahoře v odkazu – V rámci Impéria se moc nejedná o vítězství, ale spíš o poslední záchvěv s „dárkem na rozloučenou“.

A jak to dopadlo – s 27 VP (Vypitými pivy) byl Zrudi (který ale přijel jen chlastat a nehrál, takže..) a mě zlato uteklo o 3 piva, které bych místo powernapíku někde nasyslil. Gratulace Bonifácovi s 36 VP.

Best paint : Alesan / Gladius / Zlato : Zumikito (A zaslouženě)
Best guyNightspirit (za to že to udělal) a BBQ squad (Gladius, Tfoft)

Zhodnocení klíčových :

 1. Narativní mise
  Narativní mise jsou…inu…pro nesprávnou armádu hodně často smrt. Foot-slog armáda ze stolu moc neuteče. Mise to často nějak kompenzují fortifikacema, případně Stratagemy. Ale to chce si číst a dělat „domácí úkoly“. Dost se divím, že za otravné otázky mě NS neposlal někam (a to jsem načetl tak polovinu). Problém je v tom, že hráči mají často tendence zapomínat na spousta pravidel, případně si je přečíst špatně / špatně pochopit / něco opomenout (což se mi povedlo u poslední mise také). Otázkou je, jestli neudělat nějakou možnost „side decku“. Zase ale – kdo se s tím má s*át s kontrolou apod. Ty mise jsou zábavné, ale co jsem hodně slyšel, tak hodně často lidi spíš potopila mise než to, že měl soupeř o nějaké ty PL víc. Většinou mu stejně byly k ničemu.
 2. Power Levely
  Viz výše. Na druhou stranu, on ten all-free-gear taky není často OK. Rozsah armád byl okolo 1600 až po 2250. To jsou už hodně velké vidle a v extrémních případech to není dobré. Ale opět – nevšiml jsem si stížností.
 3. Battle Zones
  Ty od GW jsou slušný fun a není to výmrd. Věci jako „Bouřka“ či „Město hoří, slejzejte z ruin“ jsou OK a vždy to šlo nějak vymanévrovat a bylo to v záložce „Calculated risk“. Jen opět – pravidla navíc, lidi mají v euforii tendence zapomínat.
 4. Jídlo, pití atd.
  V dnešní době příjemný standart. Je fajn, že na menší akci v tělocvičně jsou 3 druhy piva, teplý oběd a decentní toasty.Takže za mně rozhodně super a bylo fajn se toho zúčastnit. Akce měla super pohodovou atmosféru jak během hry, tak večer. Ačkoliv se lilo do 4 do rána, tak se nikdo nezrušil na plech, nikde nebylo nablito a v průběhu dne všichni pěkně hráli, což je pecka.
  Krásně nabarvené armády taky byly fajn a celkem má Rift hodně rostoucí tendenci. Je to akce, na kterou se nejde připravit za jeden hokej…

 

 

 

Nadšený gamer, primárně Warhammeru....a milovník piva

Komentáře

 • Addlein
  Posted at 17:21 4.6.2019
  Addlein
  Odpovědět Author

  Děkuji za pěkný reportik, zatlačil jsem slzicku