Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 1

Tutorialy

Tabletop Simulátor 40k Tutorial

3.4.2020

 

V dnešních zajímavých časech se člověk do herny jen tak nedostane a tak je potřeba uchýlit se k různým náhražkách. Naštěstí žijeme v 21. století a tím pádem není problém věnovat se oblíbeným válečným hrám s miniaturami virtuálně. Tak se pojďme podívat, jak na to. 

Programů, ve kterých se dá hrát je víc, pro 40k se ale nejvíc hodí Tabletop Simulátor. Dalšími možnosti jsou třeba Universal Battle 2 nebo Vassal, ale ty operují jen ve 2D (na druhou stranu jsou zadarmo).

 

Tabletop Simulator v akci

Jako první je potřeba pořídit a nainstalovat Tabletop Simulátor.
Potom je dobré se přidat na Discord server TTS Warhammer 40k – pokud vám nevadí angličtina je tam k nalezení spousta užitečných rad a souborů pro hraní, o poměrně velké komunitě hráčů nemluvě. Nutné to samozřejmě není, vše potřebné se dozvíte i tady.

Po stažení je dobré si hru zapnout a projít s krátký tutorial (spustí se automaticky při prvním startu), který vás naučí základní ovládání, házení kostkami a míchání karet. Což se všechno samozřejmě pro hraní 40k hodí.

Potřeby pro hraní Warhammeru je potřeba do hry importovat ze Steam Workshopu, ale protože je to přecejenom docela dost obsahu, tak zabere poměrně dost času všechno to najít a dát dokupy. Naštěstí na internetu existují šikovní lidé, kteří tohle všechno udělali za nás. Takže je potřeba si stáhnout následující archiv a jeho obsah přesunout do složky
C:\Users\kubis\Documents\My Games\Tabletop Simulator
(uživatelské jméno samozřejmě nahradíte)
Pozor, jedná se o složku s konfigurací a uloženými soubory, nikoli o samotnou složku se hrou, tak to nepopleťte. Paklík je zatím poměrně pravidelně updatován, tak je dobré si ho jednou začas stáhnout znovu a aktualizovat.

Save and Load sekce

Načtená armáda

Stejně jako u běžného Warhammeru i tady je potřeba se před hrou sestavit armádu. Místo do poličky ovšem v tomto případě hledáme v adresáři, který jsme před chvilkou importovali. Po spuštění hry vytvořte novou instanci (Create Game -> Single Player) a v sekci “Save & Load” načtěte frakci, kterou chcete hrát. Teď byste před sebou měli mít něco takovéhohle:

Občas se stane, že vám hra při importu vyhodí error, něco jako tohle:

 

Nic se nebojte a prostě klikejte na “import” tak dlouho, dokud se vše nevyřeší(a pokud se vám zdá, že klikáte už moc dlouho, tak se na to vykašlete). Jen je možné, že potom budou některé modely chybět, ale s tím se nedá nic dělat.

Poté je potřeba si vybrat figurky s kterými chcete hrát a vyskládat si je někam bokem. Pokud máte štěstí, tak vámi vybraná frakce obsahuje i “odkládací” stoleček, pokud ne, tak si holt musíte udělat místo sami – klávesa delete funguje přesně tak, jak byste čekali :).
Použít se dají i další známé zkratky, ctrl+c a ctrl+v jsou vaši kamarádi. 

Připravená armáda

Vybranou armádu celou označte, na jeden z modelů klepněte pravým tlačítkem a vyberte “Save Object”. Tím armádu uložíte a můžete ji načítat v dalších instancích. 

Teď herní stůl. Osobně mi přijde nejlepší Alpha league table, který přichází se spoustou různých vychytávek, jako je třeba přepínatelné zobrazení deploy zón a velice šikovný dice-roller tool.
Vypadá to potom nějak takhle:

Alpha league mapa


Terén vyberete pomocí tlačítek pod počítadly.
Uloženou armádu (a případné další objekty) načtete kliknutím na Object -> Saved Objects a přetažením. Doporučil bych, aby měli oba hráči armády nachystané předem, ať na sebe pak zbytečně nemusí čekat.
Teď už nám zbývají jen kartičky. Ty jsou k nalezení v balíčku “Tactical Objectiv Decks” (ano, je to balíček balíčků). Balíček je potřeba odemknout (pravé myšítko -> “Toggles” -> “Lock”, nebo klávesa “L” ), potom pravé myšítko -> search a přetáhněte si který potřebujete. Nezapomenou zamíchat klávesou “R”.

Dice-roller je ta malá krabička na spodku stolu, funguje to tak, že na ni přetáhnete požadovaný počet kostek, ona za vás hodí a výsledky přehledně seřadí.

Dice-roller, kostky přetahujte přímo na tu krabičku

A hra může začít. Rozhodně to chce trošku natrénovat a zvyknout si na všechny ovládací prvky, ale potom hra už docela odsýpá. Nicméně se připravte na to, že svou první hru nejspíš nedohrajete do konce, protože budete bojovat s ovládáním, hrát bowling s Mortariony, rozhazovat soupeřovi figurky po stole a podobně.
Kdyby někdo potřeboval, tak jsem ochoten pomoct , k dispozici jsem na českém 40k Discordu, který se sice tváří mrtvě, ale s nástupem hraní figurek přes internet bych očekával oživení. Navíc umožňuje streamování, takže není problém si hru prohlédnou bez toho abyste ji museli kupovat, stačí se jen zeptat :). 

Občas se to zvrhne…


Nakonec ještě pár tipů:

  • Pokud vás s objektem nejde hýbat, pravděpodobně je locknutý – pravé tlačítko -> toggles -> lock
  • Ten kdo hru hostuje by měl nastavit options -> server -> physic -> semi-lock, tím zajistí, že si při posouvání modelů nebudete rozhazovat ostatní modely
  • Pro lepší manipulaci s modely v patrových budovách je dobré vypnout auto-rise: označit všechno modely -> pravé tlačítko ->toggles -> auto-rise
  • Pokud potřebujete někam umístit model opravdu přesně, lockněte ho a pro jeho umístění použijte gizmo (levé menu, třetí odspoda)
  • Po rozmístění objectivů je dobré si je zamknout, aby jste si s nimi náhodou nepohli

Načerpané znalosti lze samozřejmě aplikovat i na další figurkové hry, při rychlém projíždění Steam Workshopu jsem narazil třeba na Age of Sigmar, Aeronautiku, Titanicus, Star Wars Legion i Bolt Action.

To je z mé strany vše, teď už je to jen na vás 🙂

Komentáře