Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 0

Let´s play

Křik Naz-ghůla: Gladius Strike Force

22.2.2016

V dnešním dílu se podíváme na armádu podle formace Gladius Strike Force (GFC), pro niž se vžil název „Gladiuska.“ O co jde? Je to Space Marines armáda, která dotáhla do maxima koncept: „Nemusíme zabíjet, abychom vyhrávali hry.“ Základ je daný podmínkami formace:

1 Captain

1 Chaplain

2x Assault squada

6x Tactikal squad

2x Devastator squad

Jaké výhody dostaneme? Jsou tři a ta na první pohled nejdůležitější říká, že máme transport zadarmo, jinými slovy, všechny jednotky, které si mohou transport dokoupit, za něj zaplatí 0 bodů. Takže rázem dostaneme následující:

1 Captain

1 Chaplain

2x Assault squad + Razorback

6x Tactical squad + Razorback

2x Devastator squad + Razorback.

Pokračujme v budování

Taktikály potřebují vybavení, které volíme podle toho, kde se bude pohybovat. Lascanon / raketomet pro kempení vzadu a postup pouze vozidly. Gravcannon nacpat rdo rhina nebo drop-podu, plasma gun + combiplasma pro jednotky, které se budou hrnout kupředu. Někdo hraje i jeden až dva plasma cannony, protože dvě placky s AP2 se hodí na strašení. I když nic nezabijí, soupeř s nimi musí počítat a držet velké rozestupy mezi modely.

Další variantou je melta a combimelta, které se pošlou k nepříteli v drop podu. Vybavení pro Assault squady je jasné – dva plamenomety. Ať už pro razorbacky zvolíme jako upgrade twinlinked Assault Cannon nebo Lascannon + plasma, uděláme vždy dobře. Možná Assault cannon je o něco lepší, ale je vhodné obě zbraně na vozidlech v armádě vhodně kombinovat.

A co dát devastátorům? Hrají se dvě varianty – 3x Heavy Boltery, které stojí vzadu a dopředu pošlou jen svůj razorback. Druhou možností je vybavit je Gravcannony, jet dopředu ve vozidle a střílet z firepointů.

gladiuska - illustrační

Takto sem sestavil svoji Gladiusku já, nicméně možnosti vybavení jednotek zbraněmi je mnohem víc. Užitečné jsou i auspexy u charakterů.

1 Captain, Auspex

1 Chaplan, Auspex

2x Assault Squad, 2x flamer, Razor – TL Assault Cannon

2x Taktical Squad, melta, Combi-melta, Drop Pod

2x Taktical Squad, Lascannon, Razorback – Lascannon + Plasmagun

2x Taktical Squad, Plazmagun, Razorbrak, TL Assault Cannon

2x Devastator Squad, 2x Gravcannon, Rhino

Jak utratit zbylé body?

Neoddiskutovatelnou výhodou Gladiusky je fakt, že je celá Objective Secured (OS). Oblíbeným OS walkerem s předním pancířem 13 je Ironclad Dreadnought, takže jejich zařazení do armády je jasný volba.

gladiuska - illustrační3Otázkou však nyní zůstává, podle jako Chapter Tactics mariňáky hrát. Pro tuto armádu je jasná White Scars. Pravidlo Hit and Run se hodí. Scout na všem díky charakteru Kor’sarro Khan je velmi podstatný. Scout move před začátkem hry se totiž nebere, jako byste se v prvním kole hýbali. To znamená, že během prvního kola se pohnete a ještě budete střílet s Gravcannonů. To samé platí pro střelbu z obou hlavní u Razobracků s Lascanonnem a plasmagunou. Sice nás to stojí jeden auspex v armádě, ale je to výhodný výhoda.

Zbývá utratit pár bodů, za které je třeba dokoupit ještě jednu formaci, aby byl list legální. V tomto případě jsou jasnou volbou Scouti.

Moje verze Gladiusky na 1850 by tedy vypadala takto:

1 Kor’sarro Khan

1 Chaplain, Auspex

2x Assault Squad, 2x flamer, Razor – TL Assault Cannon

2x Taktical Squad, melta, Combi-melta, Drop Pod

2x Taktical Squad, Lascannon, Razorback – Lascannon + Plasmagun

2x Taktical Squad, Plazmagun, Razorbrak, TL Assault Cannon

2x Devastator Squad, 2x Gravcannon, Rhino

2x Ironclad Dreadnought, Seismic Hammer, Drop Pod.

3x Scout Squad, Land Speeder Storm, Heavy Flamer.

Ještě pár slov k upgradům

Seismic Hammer má sílu 10 s čímž byste neměli problém penetrovat velký armor. AP1 se hodí na vybuchování vozidel. Je to vskutku velký rozdíl od AP2 Chainfisty. Heavy flamer je na land speederech kvůli cílum v coveru. Melt už máte v armádě dost.

Co to umí?

Už to tu zaznělo. Každý model v hlavní formaci je Objective Secured. (Scouti paradoxně OS nejsou). Plán je tedy jasný – pobíhat po bojišti, dělat propagační střelbu na co jen bude možné a zabírat objectivy. Nezapomeňte, že máte celou řadu modelů v armádě, které umí Tank Shock a zároveň dokážou zabírat objectivy v posledním kole. Snažte se proto primárně zabíjet ta vozidla, která vám v tom můžou jako jediná zabránit.

Plán na vítězství je prostý – vyhraju na kartičky, vyhraju na objectivy, prohraju na Kill Pointy. Co se dá dělat. Výhra 12 – 14 bodů je pro Space Marines klasický výsledek. Gladiuska není bijec schopný rychle smazat soupeře a vyhrát 20:00, ale taktická armáda na malé výhry, která však má jen velmi málo špatných match-upů. Máte totiž tolik modelů, že soupeř bude mít sakra problém je všechny smazat ze stolu.

gladiuska - illustrační2

Až budete shazovat Drop Pody, uvědomte si, že je lepší ho shodit rovnou tak, aby zabíral nějaký objective. S pancířem 12 je to prostě dobrá OS jednotka a to samé platí pro Dreadnoughty. Ty shoďte u hrany stolů. Málokterá soupeřova jednotka, která je stavěná na zabírání objectivů (většinou lehké, pohyblivé jednotky) si poradí s Walkerem a jeho pancířem 13.

Co dělat jako soupeř?

Dobrá zpráva je, že většinou vyhráváte na Kill Point. Pravidlo číslo 1 zní: Nehoňte se za KP. Stejně jich budete mít víc, než se počítá do hodnocení. Naopak se snažte Mariňákům omezit manévrovací prostor a ideálně redukovat armádu na jedné straně stolu. Jelikož vyhráváte na KP, stačí lehce prohrát na objectivy a už je z toho remíza nebo lehká výhra pro vás. Snažte se proto držet 2 – 3 objectivy a kontrolovat prostor kolem nich.

Hodně pomůže, když soupeř nesplní každé kolo dvě karty, ale třeba jen jednu. Na konci hry očekávejte nájezd vozidel a zběsilou zteč vašich objectivů. Pak už to je jenom o tom, zda vyprodukujete dostatek síly, abyste se této masy zbavili.

Vyplatí se provést malý protiútok na alespoň jeden objectiv, který drží váš soupeř, aby jej musel bránit a neposílal všechno vstříc vašim liniím. Zaměřujte se na vozidla, která mohou dělat Tank Shock a nezapomeňte, že z vašich vozidel lze postavit zeď, přes kterou tank Shock neprojede. Když se jeho OS model nedostane na tři palce k objective, je mu OS nanic.

Naz-ghul

Powergamer a turnajové prase držící se poučky Tvrdě ale fér - snažit se pokaždé každou hru vyhrát, ale jen v rámci pravidel.

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře.