Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 0

Dystopian Wars

Japonci zajali pruského komodora

17.3.2016

Na první pohled rychlá bitva ve hře Dystopian Wars na 1000 se zvrhla ve strašlivou řežbu, jejíž osud rozhodly neúprosné kostky.

Hraju za Japonce, v dystopkách se této říši říká Empire of Blazing Sun a do flotily zařadím:

1x Kaijû (Heavy Battleship) – Nav. Large

1x Ika Mechanical Squid (Diving Robot)

1x Ika Mechanical Squid (Diving Robot)

3x Honshu MkI (Cruiser) – Nav. Medium

3x Nakatsu (Light Cruiser) – Nav. Medium

5x Fujin (Corvette) – Nav. Small

3x Uwatsu (Frigate) – Nav. Small

SAS – Fighters, Torpedo bombers

(Strategická poznámka – byla to moje první hra s novou flotilou, jíž jsem ten den teprve tiskl a poprvé pořádně viděl staty, takže jsem stavěl flotilu totálně naslepo.)

Proti mě se postavil tuze již známý admirál Von Hubajoff velicí silám Pruského Impéria. Do boje vyplul s:

1x Kaiser Karl (Heavy Battleship) – Nav. Large

1x Emperor (Battleship) – Nav. Large

+ 2x Wächter (Escort) – Nav. Small

2x Hussar (Gunship) – Nav. Medium

2x Uhlan (Cruiser) – Nav. Medium

4x Arminius (Frigate) – Nav. Small

4x Arminius (Frigate) – Nav. Small

SAS – Fighters, Dive Bombers

(Strategická poznámka – hráli jsme ukázkovou bitvu pro dva možná budoucí nováčky, kteří dorazili v roli diváků, tak Hubajoff dostal chuť experimentovat a zkusil něco nového.)

Začínáme

Táhneme mise – já spatřím šestku, takže si s radostí vybírám, co se mi zlíbí, a oko mi padá na střední lodě, takže volím tajně úkol zničit 50% flotily a všechny střední lodě. Hubajoff má tu smůlu, že mu padne jednička, takže musí zničit 70% mé flotily.

Hodíme na iniciativu a mně padne strategická výhoda – volím stranu stolu, kde jsou terény, abych komínem dvou ostrovů viděl na vcelku otevřenou hladinu s mělčinou uprostřed, kudy se Prušáci museli plavit.

Postavím bitevku spíš na levé křídlo, Iky na střed, medium lodě mezi nimi a po levém křídle soupeře obchvacují Uwatsu, po pravém Fujiny. Soupeř nedává na střed nic (je tam písčina) z mého pohledu napravo pokládá těžkou bitevku, nalevo lehkou, z obou stran medium křižníky a fregatky po stranách.

První kolo, v němž se kočkujeme na dálku, a přesto Prusové získávají lehce navrch

Vyhraju ini, nastartuji Nakatsu a na 4 RB napálím Uhlanovi kritikál raketami. Pěkně nám to začíná.

Hubajoff mi potopí jeden Nakatsu a jeden Honshu, jak se na ně zaměřuje palba všech zbraní, kterých na 3 RB Prusové ještě nemají vpravdě mnoho.

Mně se podaří ještě zranit jednoho Husara, ale pak mě štěstí opustí. Dogfight stříhačů na středu bojiště totálně projedu, zbude mi jedno letadlo. Mé druhé SAS rozstřílí kolemjdoucí Prušáci Ack acky, takže si s nimi vyjma popolétnutí zhola nic neudělám. Uwatsu zabijí jednoho Arminia. Samy inkasují jen jednu tečku. DR 3 bolí, CR 6 je hnus. Nicméně, nevychází mi manévrování tak, jak bych chtěl, a kostky nezazáří, takže ve zbytku kola už jen spíš plivu, než abych střílel, byť na to zbraně docela mám.

IMG_20160315_182937

Bitva je v plném proudu, její výsledek je velmi nejistý.

Druhé kolo, v němž se střílí o sto šest a skleróza straní Prusům

Hraju kartu na zvednutí iniciativy. Přidá mi 1 do součtu, hod o ini stejně vyhraju a soupeř sosá 20 bodů. Well spent, ale jsem rozhazovačný. Aktivuji Uwatsu a hodlám si najet tak, abych měl načatého Husara na RB 1 a zároveň v bočním výhledu zbývající fregaty. Fixed chanel na bocích všech Japonců je strašlivý, ale opravdu strašlivý opruz, neboť to fest ztěžuje manévrování. Smělý plán nevyšel. Zraním jen fregatu za jedna. Soupeř útočí a snaží se mi pocuchat těžkou bitevku svojí bitevní lodí. Nezdaří se. Kaiju dostane za 11 a má CR 12.

Nezdary v potápění vlajkové lodi si však Hubajoff vybere na mé chobotničce. Nalétnou na ní prořídlé bombardéry. Ika je pod vodou, nemůže střílet (beztak by jí trojka AA asi moc nepomohla), nicméně soupeř nahodí mocný krit, na krit výsledek dvě jedničky a na počet zranění profesionálně pětku, takže zcela zdravá a dravá pýcha japonského podmořnictva má najednou poslední život a klepe se strachy. (Hlavně, že mám na ruce kartu Lucky or Unlucky shot právě na tyto případ, abych soupeře donutil efekt kritického zásahu přehodit.) Vypínám Bee Gees a je mi smutno. Nota bene, když mi k Ice doplují dva husaři a jeden na ni dosáhne hlubinnými minami.

Zatrne mi tak, že by mi konečníkem neprošel ani turbopenetrátor. Přežiju! Zapínám Bee Gees a jdu se pomstít. Ika se vynoří, zkusí vystřelit, ale takhle zraněná prd trefí a pak křižník prostě roztrhá chapadly. Dá mu krit, to díky její schopnosti znamená rovnou + 1 HP dolů a už byl křižník načatý, tak jej vezme s sebou do hlubiny. Zvládne se dokonce ukrýt pod vodu.

Odplata je pak strašlivá, neboť již prořídlé Fujiny doplují ve třech kusech ke křižníku, sestřelí jednu fregatu a úspěšně zaberou zcela zdravý, krásný, pruský křižník. Haluz, ale úspěšná. (A to jsem se k tomu činu nechal soupeřem vyhecovat.)

Na druhé straně bojiště potápí Kaiju další střední křižník a cesta za vítězstvím se stává reálnou. Soupeř ještě odpovídá střelbou a daří se mu poškodit jedno Honshu za 2 a Nakatsu taky za 2. Po střetu fregat na levém křídle mi zbude poslední Uwatsu.

Třetí kolo, v němž se láme nejen chleba, ale i trupy lodí a hlavně morálka

Nastartuji Kaiju, popojedu a zkusím dvěma ranami těžkcýh děl poškodit soupeřovu lehkou bitevku, která je takřka u mě. Nezdaří se, dám jen jeden krit. Podaří se mi ale naboardovat poslední křižník, který je tak za dvojnásobek bodů, čili mám doma jak misi, tak potřebný počet bodů. Ještě vydržet dp konce kola. Hubajjof to moc dobře tuší. Při abordáži mi zemřelo strašlivé množství námořníků na těžké bitevce, takže je zcela nechráněná vůči soupeřovým útokům. To si uvědomím až moc pozdě. Nicméně celé se to odehraje zcela jinak.

IMG_20160315_203725

Bojiště už začíná značně řídnou.

 

Na druhé straně bojiště mi umře vynořená Ika. Tři rány, tři kritické zásahy po dvou životech od těžké bitevky nerozdýchá a poroučí se ke dnu. Poté Hubajoff zkouší znovu zabrat svůj obsazený křižník. A hle!

Mám na něm dva statečné samuraje, kteří přiskočí ke kulometům a střílí po výsadkářích. A ze čtyř kostek padne pět a šest. A znovu šest a ještě jednou! Najednou nám pruší. Z deseti mariňáků přistanou tři! I přes terror tactics (přidají si 3 kostky navíc) se mužstva pobijí navzájem. Zcela holou těžkou bitevku s komodorem v dárkovém balení obsazují pouzí 4 námořníci z přispěchavšího křižníku Honshu. Hubajoffa prostě zradí kostky.

A zrada se šíří dál. Když padne komodor, všichni si musí hodit na morálku a potřebují aspoň dva úspěchy. To nesplní ani druhá bitevka, ani skvadrona fregat v dosahu mé Kaiju, takže nemohou boardovat. Kvůli tomu soupeř nemá jak splnit svůj úkol. (Měl by šanci, kdyby obsadil a nechal si moji Kaiju – to by mu přineslo dvojnásobek její hodnoty a potřebných 450 bodů pro dosažení 700 vítězných bodů.) Takhle mi akorát podává smutně ruku a bitva končí japonským Crushing Victory!

IMG_20160315_203743

Krásný pohled na zcela ukradenou část pruské flotily.

Drobná poznámka na závěr: bylo vidět, že jsme ani jeden pořádně neuměli pravidla svých lodí. Hubajoff zapomněl na lepší obranu proti abordáži na své těžké bitevce, já zcela ignoroval speciální munici japonských raket, které cíl rovnou zapalují apod.

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře.