Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 2

WarGame Buddy

Začínáme s Warhammerem 40.000 8.ed

27.3.2016

Warhammer 40.000 patří mezi nejstarší a nejhranější miniwargamingové hry v Česku vůbec. Dokážou se kvůli němu vést vášnivé diskuse po dlouhé hodiny a pobaví se u něj hráči, kterým je 15 i 55 let.

Popularitu této hry a převážně jejího světa, kde se v ponurém 41. miléniu řeže každý s kažým, ještě umocňuje celá řada počítačových či mobilních her. Vždyť skoro jedna celá generace wargamerů začala s figurkami po úspěšném dohrání Dawn of War. Když k tomu připočteme RPG systémy nebo deskové hry z produkce Fantasy Flight Games, máme zaděláno na téměř dokonalou reklamu.

Warhammer 40.000 je figurková hra, při níž se hráči střídají poté, co aktivují celou svoji armádu. Bojové a jiné akce se vyhodnocují hodem šestistěnnou kostkou (mnoha kostkami). Počet modelů na bojišti se pohybuje okolo 60 – 120, a to jak pěšáků, tak všemožných tanků, stíhaček, transportérú, obřích robotů, vznášedel a podobně.

Hráč se tak vžije do role velitele celé armády a do atmosféry skutečně obrovské bitvy, v níž se rozhoduje o osudu celého hvězdného systému.

Kdo stojí proti komu

Warhammer 40 000 se odehrává na tisícovkách planet. Lidstvo kolonizovalo obří plochu galaxie a na jeho pozice útočí nepřátelé ze všech stran. Ti se však také v lásce moc nemají, takže se s gustem perou i mezi sebou.

Lidstvo brání dva druhy armád (byť se tyto síly drobí na různé kapituly, frakce, Inkvizici a podobně). Space Marines jsou elitní, geneticky upravení a v dokonalé zbroji zakutí válečníci, kteří by pro svého Císaře kdykoliv padli. Imperiální garda je nejvíce podobná naší současné armádě, kde řadu lehce vyzbrojených pěšáků doplňují tanky, letadla a dělostřelectvo.

Proti nim stojí Orkové – zelení, násilničtí a tupí (protě Orkové). Eldaři jsou takoví vesmírní elfové – tajuplní, používající sofistikovanou technologii a magii. Jejich bratranci Dark Eldaři si naopak libují ve všelijakých násilnostech, krutostech a zabíjení. Leč dělají to s gustem a rafinovaností sobě vlastní.

Další frakcí jsou Chaos Space Marines, což je část elitních vojáků, kteří kdysi dávno zradili Císaře a dali se do služeb čtyř bohů chaosu. Ti jim poskytli spoustu darů v podobě mutací a magického vylepšení jejich zbraní. Démoni přichází z říše v meziprostoru a chtějí jediné – všechno zničit.

Na bojištích se prohání také Tyranidé, což je rasa biologických tvorů nejvíce připomínajících brouky, kteří požírají celé světy, aby mohli růst, přesouvat se a požírat dál. Menší, nicméně nepřehlédnutelnou rasou je i Tau, kteří se snaží za pomoci velmi pokročilých technologií bojovat za Vyšší dobro.

Jak pořídit

Pokud se chcete vrhnout do světa W40k, není to zas tak těžké, jak by se zdálo. Je zde hned několik možností:

Dobrým prvním krokem je zajít se podívat „naživo“, jak ten Warhammer opravdu vypadá. Zde nelze nezmínit pražské Ogří doupě, které je snad jako jediný obchod v ČR plně zaměřené na hry z produkce Games Workshop. Zkušený personál milerád vysvětlí a pomůže. Ideální na návštěvu bývají úterky, kdy zde bývá kupříkladu modelářský kroužek. Dále Ogří doupě často pořádá velké i malé turnaje.

V Praze nově otevírá prodejna Rubicon a to pod provozem oblíbené firmy Game Mat. Přejeme jim hodně zdaru!

Z pražských lokací lze doporučit ještě Mephit, který i přes zaměření na deskové hry má k wargamingu blíže než třeba Černý rytíř.

Pokud nejste z Prahy a stále chcete vidět nějaké figurky naživo, zkuste například brněnský Black Oil, který je ale zaměřen na hry Warmachine a Hordes, avšak i zde má stálou populaci hrající Warhammer. V Brně také můžete zajít do Arrakis.
V Ostravě funguje herna a prodejna Black Lotus.

Další herny se nachází například v Plzni (Kavenu) či Kladně (Herní prostor) nebo v Přerově (Black Unicorn).

Velmi často se objeví nějací hráči na velkých akcích jako je Festival Fantasie, PragoFFest, GameCon, apod.

Anebo kontaktujte lokálního WaGaBunda.

Potřebných věcí pro zahrání si prvního warhammeru není moc. V nejabsurdnějším případě si můžete vytisknout obrázky na tiskárně a nalepit na podstavce, ale všichni víme, že to není jaksi ono.

Pravidla

Základní pravidla došla z minulé edice velkou změnou. Velkou, plnohodnotnou knížku dostanete v základní sadě pro dva hráče Dark Imperium. Vyšel i starter obsahující Primaris Marínu vs Chaos jménem Shadowspear a také box Necroni vs Adeptus Mechanicus Forge Bane. Opravdu je z čeho vybírat.
Games Workshop zároveň vydalo i menší startery, které slouží jako pěkný úvod do hobby – a to Know No Fear, obsahující 31 modelů a First Strike, kde je modelů jen 15.

Zvláštností je to, že Games Workshop uvolnil základní pravidla volně ke stáhnutí. Dokonce zde najdete i český překlad.

GW Rules Download

Máme ale zde i fan-based překlad, takže můžete porovnat kvalitu.

Nic vám tedy nebrání ozkoušet si novou edici doma.

Starter box pro dva hráče

Starter pro dva hráče se jmenuje Dark Imperium a tématicky se věnuje boji „hodných“ Ultramarines s chaosáckou Death Guard. Jak to u starterů bývá, obsahuje modely jednoduché na složení („snap fit“), které ale jsou edici od edice lepší a hezčí.

Starter také obsahuje příručky jak začít, měřítko, kostky a velkou knihu pravidel. Celkem je v starteru 52 modelů a k nim vše, co potřebuje k začátku, snad krom terénu. Ty se ale objevují u menších starterů, i když z papíru :

First strike

Starter pro jednoho

Kdysi se těmto krabicím říkalo Battleforce, nyní to jsou Start Collecting! Hráč v jejím obsahu nalezne vždy jedno vozidlo, jednotku pěchoty a hrdinu. Na domácí hraní pro začátek to stačí, stejně jako na ozkoušení zábavnosti modelařiny a barvení, pro větší hry už bude třeba přikoupit pár modelů.

Deskové hry a alternativy

Games Workshop vydalo několik deskových her, jejichž modely se hodí i pro hru Warhammer 40 000 a mohou se snadno stát jejím základem (za jedny peníze dvojitá porce). Modelově nejbohatší je Betrayal on Calth a Deathwatch: Overkill. První jmenovaná obsahuje opravdu hodně Space Mariňáků, terminátory a dreadnaughta.

Druhá hra obsahuje jednu jednotku veteránů z řad specialistů Ordo Xenos, což je také marína, ale také 39 zmutovaných uctívačů Tyranidů. Obě hry jsou trošku dražší, ale obsahují opravdu hodně materiálu. A kdyby vás W40K nechytl, stále máte jednoduší, avšak neméně zábavnou deskovou hru.

Games Workshop v poslední době hodně kvalitně zpracoval Kill Team (odkaz)což je hodně podobné klasickému W40K, ale jedná se o boje malých, vojenských jednotek. Pokud nechceš z fleku postavit celou armádu, je KT docela dobrý začátek. A modely jsou stejné pro obojí.

..a jak tedy na to?Co mám hrát?

Ono je to trošku složitější. Pokud jsi začátečník a chceš zjistit, jestli tě toto hobby bude bavit, tak je lepší volit srdíčkem. Všichni jsme tak nějak začínali, koupili jsme si pár modelů z knížek a jelo se. Pokud chceš hned od začátku to hnát turnajovou cestu a hrát na výhru, tak hodně štěstí – je možné, že se hra (a metagame) změní, než to dostavíš. Tak jak tak na to neexistuje moc univerzální odpověď. Můžeš se podívat po internetech, co se hraje na turnajích a jaké jednotky se hrají často…jenže kdo ví, jak to bude za půl roku? Dobré je zkusit si něco naklikat v BattleScribu, osahat herní mechanika a vyrazit někam mezi lidi!

Komunita

Českou komunitu – alespoň tu internetovou – můžeš potkat buď na Facebooku nebo na diskuzním serveru Hofyland. Jako každá jiná komunita je dosti otevřená nováčkům, ale má své mouchy. Ostatně, jako v každé komunitě se lidé budou hádat o správných názorech a správnému přístupu k věci, ta warhammerová není vyjímkou. Ale není třeba se nechat vylekat, naživo se jedná o velmi pohodovou komunitu, která ráda přijme „nové maso do mlejnku“.

 

Nadšený gamer, primárně Warhammeru....a milovník piva

Komentáře

 • Bengt
  Posted at 13:03 19.3.2017
  Bengt
  Odpovědět Author

  Ahoj,

  začínám s W40k a měl bych pár dotazů, abych si ujasnil některé věci. Myslím, že je toho víc než na komentář – mohu poprosit o nějakou mailovou adresu? Díky.

 • Shadowulf
  Posted at 13:21 19.3.2017
  Shadowulf
  Odpovědět Author

  Ahoj, pro tyto případy tu máme Wargame Buddyho – koukni se sem – http://criticalhit.cz/2016/04/04/wargame-buddy/ je tam spousta hráčů Warhammeru 40k, kteří jsou ochotní tě tu hru naučit. Doufám, že tam bude někdo z tvého okolí.