Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 0

Malifaux

Začínáme s Malifaux

4.4.2016

Malifaux je jedinečná hra na aktivní české miniwargamingové scéně , při které se nehází kostkami. O osudu rozhodují karty a dokonce se tu může regulérně podvádět!

Kdybychom měli zařadit Malifaux do nějakého žánru, pořádně se zapotíme, neboť bychom museli říci, že to je kombinace temné fantasy, steampunku, hororu a westernu. Autoři ze studia Wyrd, které hru vydává, brali skutečně z každého žánru trochu, ale výsledek nepůsobí přeplácaně. Naopak, jejich svět překvapivě drží pohromadě a lze v něm zažít celou řadu příběhů.  A co je nejdůležitější, autoři tu vytvořili dostatek frakcí i kvalitní záminku pro vzájemné půtky, aby si mohl vybrat skutečně každý podle svého vkusu a naplno si hru užil.

Kdo stojí proti komu

I když je v Malifaux řada frakcí, důležitý je takzvaný Master, neboli vůdce celého gangu modelů, kterého si hráč volí. Frakce jsou spíš jen týmy, v jejichž barvách Masteři hrají, takže nelze říci, že třeba Guilda je zaměřený na magii a Outcast na střelbu. Každý mančaft obsahuje vpravdě originální individua i řadové bojovníky, které dohromady nabízejí neuvěřitelné možnosti pro kombinování a stavbu gangu.

DSCN4226

Napůl živé napůl mechanické stvůry vyrobené šíleným Leveticem.

Kdybychom tu měli vypisovat každého mastera, z krátkého představení hry se nám stane desetistránkový elaborát. Nejjednodušší je podívat na vyobrazení modelů jednotlivých gangů, jejich vizáž z více než 80% napoví, co umí a jak bojují.

Vezme-li to letem světem, tak v Malifaux existuje Cech (Guild), který se pasoval do role strážců pořádku. Jeho bojovníci se cvičí na konkrétní nepřátele – kupříkladu nemrtvé nebo čaroděje a bez milosti je potírají.

Proti němu stojí Arkanisté, tlupa čarodějů, kteří se nechtějí smířit s monopolem na zdroj magické moci v rukou Cechu. Na jeho pozice také ustavičně útočí Nezrození (Neverborn), což jsou všemožné noční můry, příšery z bažin a podobně.

Aby toho nebylo málo, v celém Malifaux řádí Oživovači (Resurrectionists), kteří pro svou zálibu v oživování mrtvých způsobují nejedno bolení hlavy cechovním hodnostářům. Navíc tu působí celá řada soukromníků jednajících na vlastní pěst. Herně jsou sdružení do frakce Vyhnanců (Outcast) a můžeme tu najít šíleného vynálezce stejně jako profesionální žoldnéřskou armádu. Z ničeho nic se navíc objevila další skupina říkající si Deset Hromů (Ten Thunders), která sdružuje různorodé bojovníky založené hlavně na asijské kultuře. A z bažin se vynořili Gremlini – zelení, agresivní a rozpínaví stvůry, kteří vidí lidi nejraději mrtvé.

mal hired swords group medium

Skupina žoldnéřek pod vedením Victorie.

Jak se to hraje

Malifaux je hra zaměřující se na jednotlivé figurky. Gang, se kterým hráč operuje, čítá od pěti do deseti modelů. Každá figurka se aktivuje zvlášť a hráči se střídají jako v šachu. Standardní model má dvě akce, které může použít podle libosti – dvakrát pohyb, dvakrát střelbu, aktivaci předmětu nebo libovolnou kombinace podle aktuálních potřeb.

Každá hra se hraje na předem daný scénář, jehož úkol je společný. Z nabídky se losuje ještě pět volitelných úkolů. Hráč si z nich tajně vybere dva a ty se snaží plnit. Ve výsledku se ukáže, že Malifaux není hra o zabíjení soupeřových modelů, ale o plnění hlavních a vedlejších úkolů. Odstraňování nepřátelského gangu má toto plnění jen usnadnit.

A nyní k tomu nejdůležitějšímu. Aby hráč zjistil, zda se trefil či naopak uhnul, jeho osud nezávisí na hodu kostkou. Má před sebou balíček pokerových karet lícem dolů. Z vršku balíčku sejme jednu kartu, její číslo připočte k hodnotě u konkrétní akce a to je výsledek. Soupeř také sejme kartu, provede součet a kdo má víc, vyhrává daný duel.

malifaux-starter-des-undertakers

Nicodemus rád hledá své nohsledy na hřbitovech.

Malifaux však umožňuje hráčům regulérně podvádět. Každý si na začátku kola dobere šest karet do ruky. Když je sejmutá karta nízká a klíčový útok by jinak selhal, může hráč podvést osud a vyložit kartu z ruky, kterou nahradí tu právě líznutou. (To samé může ale udělat i soupeř, pozor.)

Navíc to má háček. Karty na ruku se dobírají jen na začátku kola a během něj se udělá opravdu mnoho duelů, takže podvádět lze jenom šestkrát, a to ještě za předpokladu, že karty na ruce byly opravdu královské.

Jak pořídit

Malifaux je ideální hra pro někoho, kdo nechce kupovat a barvit desítky, možná až stovky modelů. Vystačí si s deseti, a přesto mu v boji se soupeřem přinesou zábavu klidně i na dvě hodiny. Balíček karet a možnost podvádět přidává do už tak dobře propracovaných herních mechanik osvěžující prvek.

malifaux - ramos

Přebal starteru od gangu vedeného Ramosem, který se netají láskou k velkým pavoukům.

Malifaux v Česku prodává Ogří doupě. Koupě jedné základní krabice gangu přinese majiteli základ pro hraní na malé i středně velké hry. Krabice obsahuje jednoho šéfa gangu, jeho zástupce (též slušného bijce), tři řadové bojovníky a dokonce jeden pomocný totem. Už to umožňuje krátce po slepení postavit plnohodnotný a konkurence schopný gang.

Začátečníkovi lze doporučit, aby se rozhodl podle obrázků a jednotlivých modelů, které se mu líbí. Kdo by chtěl mít jistotu, že sahá po správné hře, může si ji vyzkoušet a poprosit svého WarGame Buddyho, který by mu pravidla vysvětlil.

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře.