Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 1

WarGame Buddy

Začínáme s Warzone: Resurrection

4.4.2016

Když se řekne Warzone a Mutant Chronicles, mnozí starší scifisté či fantazáci uroní nejednu slzu, neboť si vzpomenou na časopis Legenda, Sonický smrťovřísk a další klenoty doby kamenné české fantastiky. Pojďme však na úplný začátek do roku 1995, kdy vzniká Warzone – hra s miniaturami ze světa Mutant Chronicles. V České republice však tuto frančízu proslavila spíše karetní hra Doomtrooper, která si získala velkou oblibu díky českému překladu. Kartičky také proslavily ilustrace velikánů scifi jako třeba Paula Bonnera.

Ach ta nostalgie.

Bohužel, Warzone i Doomtroper postupně zanikly a takřka zmizely v zapomnění. Návratu zašlé slávy rozhodně nepomohl ani snímek s Ronem Perlmanem v hlavní roli z roku 2008.  Poté se ve snaze svět Mutant Chronicles oživit dostává k autorským právům polská firma Prodos Games, která spouští vcelku úspěšný kickstarter. Po úvodních nesnázích se však hra vydávaná pod názvem Warzone: Resurection uchytila. Pravidla jsou kvalitní, stejně tak modely, které mohou konkurovat současným standardům.

Kdo a proti komu?

Světě Mutant Chronicles by se dal nejlépe popsat jako kyberpunkové sci-fi plné temné magie. Jeho autoři si vzali od každého žánru trochu a podařilo se jim sestavit velice temnou, možná až ošklivou, nicméně nesporně lákavou budoucnost lidstva. Zemi už dávno neovládají státní zřízení jako taková ale obrovské megakorporace, které vznikly na troskách starého světa. Jak už jejich názvy či grafické znázornění napovídají, lze snadno uhodnout, jaké mají kořeny.

Ale pro pořádek – Imperiál vznikl na troskách Velké Británie, Bauhaus se rozkládá tam, kde kdesi leželo Německo (sci-fi Prušáci), Capitol kdysi bývalo USA a Mishima pokrývá asijský svět nejvíce založený na japonské kultuře. Aby toho nebylo málo, tak kromě pseudonárodních korporátů vznikly ještě další dvě frakce: Kybertronik se pyšní nejpokročilejšími a nejsofistikovnějšími technologiemi a o duši celého lidstva se stará Bratrstvo – univerzální církev s kardinálem v čele, jejhož inkvizitoři a mortifikátoři zabraňují šíření temnoty.

Dosud jsme popisovali více méně lidstvo. Megakorporace pochopitelně nežijí v míru, ale zuřivě mezi sebou vedou skrytou nebo otevřenou válku o zdroje, technologie a vliv. I když se lidé naučili cestovat do vesmíru, nedotáhli do dál než na pár planet okolo Země, a tak kolonizovali pouze Merkur, Venuši a Mars, kde se rozkládají državy výše zmíněných frakcí. Aby však lidstvu hrozilo to pravé nebezpečí, autoři Mutant Chronicles do tohoto světa přidali ještě univerzálního nepřítele – Černou legii.

Černá legie jsou defacto čtyři prastaří, temní a krutopřísně zlí bohové, kteří usilují o zničení všecho živého a svých božských kolegů k tomu. K boji používají rozmanité hordy mutantů, oživlých zombií, kacířů, zrádců a dalších kreatur na ukojení i těch nejtemnějších choutek některých hráčů.

Ve výsledku se nám takhle pere celá Země i s přilehlými koloniemi, takže tu máme svět jako stvořený jako pozadí pro válečnou hru s miniaturami.

Začínáme s hraním

Warzone:Resurrection patří mezi středně velké hry, ve které se na jedné straně stolu ocitne zhruba 30 – 50 modelů. Využívá systém střídavé aktivace hráčů (jako v šachách, avšak zde hráči netáhnou jednou figurou, ale celou jednotkou).

Herní mechaniky pracují s dvacetistěnnou kostkou. I když se jednotka aktivuje celá, hráč manipuluje s každým modelem zvlášť, může tedy střílet po různých nepřátelích, nebo se rozprchnout do nejvhodnějších krytů.

První krok

Pravidla 
WZR má neuvěřilenou výhodu v živé komunitě, která se souhlasem vydavatele přeložila pravidla do češtiny a uveřejnila je volně ke stažení. Pravidla najdete ZDE a jsou zcela zdarma.
Pravidla pro jednotlivé frakce a modely jsou trošku složitější. Základní velká kniha je již bohužel zastaralá. Současnou vezi lze stáhnout z webu Prodosu. Sekce Downloads obsahuje i knížečku Heroes of the Solar System, ve které najdete pravidla pro tvorbu vlastních hrdinů či kartičky pro rozšířenou hru.

Modely 
Jakmile si vyberete frakci, nejlepším krokem vstříc hraní je nákup starteru dané korporace. Ten obsahuje dvě jednotky základní pěchoty, jednoho až dva menší hrdiny a bojový stroj. Krom modelů dostanete i pár kostiček a karet. Za použití Heroes of the Solar System k tvorbě vojevůdce a přidáním například jednoho blisteru už se dostanete k hratelné sestavě na ozkoušení mechanik hry. Celková investice na „turnajovou“ armádu se pohybuje od zhruba 3,500 Kč do 6,000 Kč. Záleží na frakci. Například Černá legie využívá hordy levných pěšáků, kdežto Kybertronik sází na elitní jednotky. Modely lze koupit například na Piece of Terrain či v Ogřím doupěti.

Modely základní pěchoty Imperialu, nabarveny „Kubou Mrtvolou“

Komunita 
Česká komunita okolo WZR je relativně malá, avšak dynamická a rychle rostoucí. V současné době běží například celoroční celorepubliková Solaris liga, do které se započítávají výsledky ze všech turnajů, probíhají literární soutěže a obecně to žije.

Mezi největší centra hraní Warzony patří Praha, Brno, překvapivě Napajedla a Zlín. Činnost lze sledovat na Facebooku. V rámci seznámení se se hrou nelze opomenout úterní Demodays v Ogřím doupěti, konané zhruba každé dva týdny.

Více informací se lze dočíst na českém webu, věnovanému této hře – http://www.wzr.cz/.

Nadšený gamer, primárně Warhammeru....a milovník piva

Komentáře