Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 0

Reporty

Salute 2016 : Tak trošku jiný wargaming

18.4.2016

Dalcor via WargamingASP

V sobotu 16.4.2016 se v anglickém Londýně konala, jako každý rok, prodejní výstava Salute 2016, pro mnohé „Mekka“ wargamingu.

Takže si shrňme, jaké novinky jsme měli možnost vidět na Salute 2016. Tenhle krátký článek nemá za cíl ukázat všechno, co se na výstavě událo a co bylo představeno, protože to prostě není možné. Asi největší mediální pokrytí nabízí server Beast of War, na druhou stranu jsou limitováni tím, kdo je platí J. Co vše bylo k vidění, alespoň co se týče stánků, naleznete zde: http://www.salute.co.uk/salute/salute-2016/traders/. Prošel jsem seznam a vybral pár zajímavostí. Bohužel nejde obsáhnout všechny ty nádherné stoly a prezentované hry. Tak zde je alespoň jejich seznam: http://www.salute.co.uk/files/salute2016standlist-gamesdetailv4.1.pdf

Frostgrave (1)

Laskavý čtenář promine, pokud jsem opomenul něco, co zrovna jeho zajímalo (GW na Salute nejsou).

Osprey Games

Joe McCulloch, autor Frostgrave a nyní marketingový manager Osprey Games, uvedl na trh Horizon Wars, 6-15-20mm hru kombinující třídimensionální boj – pěchota, mechy a letadla. Jako obvykle hra není napojena na žádné specifické modely, má sice vnitřní herní prostředí, ale je naprosto generická. Star Wars, nebo Mechcommander? Nezapomeňte že i Battletech a X-Wing je v 6mm…

Ministry of Gentlemanly Warfare

Na Salute představili novou hru postavenou na skvělém pravidlovém systému ze hry In Her Majesty’s Name, s názvem Blood Eagle. Jedná se o skirmish hru odehrávající se v temném věku, především tedy na nájezdy seveřanů do Anglie. Nicméně díky point buy systému ji můžeme přesunout téměř kamkoliv. Zároveň si můžete vybrat, zda chcete historickou, hrdinsko-historickou, či fantasy-mytologickou hru. Kromě IHMN funguje na stejném systému i japonské Daisho, které mělo, tuším, premiéru na loňském Salute.

Blood Eagle

Battlefront

Představil hru Tanks a válku v Pacifiku s novými frakcemi Gung Ho a Banzai do Flames of War. Tanks by měla být pravidlově light weight hra se zaměřením na šarvátky mezi tankovými rotami – pro ty, co nemají čas na několikahodinové FoW bitvy. Zdá se, že Battlefront zareagoval na vývoj herního designu. Lehká pravidla, rychlý gameplay, nizké vstupní náklady.

Freebooter’s Fate

Momentálně nejrozšířenější německá a zároveň i pirátská hra Wernera Klockeho představila nové rozšíření zaměřené na říční boje jménem Raging Rivers. FF je skvělá hra, která uspokojí narativní a kompetetivní hráče a i když nejste na lodi, i tak je čas na rum.

Spartan Games

Halo

Konečně mají svého Spartana. Na stánku dominoval stůl s HALO: Ground Command (1:100; 15mm), které by mělo vyjít snad v létě. Kromě toho předvedli alternativní WWII Gotterdamerung. Přiznám se, že jak HALO: Ground Command, tak i jejich starší Planetfall, bych si rád vyzkoušel. Otázka je, zda si až příliš netříští trh, stejně jako legendární TSR.

Steamforge Games

Jedna z nejrychleji rostoucích her současnosti, Guild Ball, představila druhou sezonu, kampaňové hraní (Guild Ball Manager?) a novou guildu Lovců. Kromě toho byli páni ze Steamforged zavaleni otázkami na deskovku dle PC hitu Dark Souls – konečně Kickstarter začíná 19.4.2016 a demo bylo na Salute k předvedení.

Gripping Beast

Tohle jsem v první verzi článku zapomněl a Deks by mě zabil… Takže Gripping Beast ukázali novou příručku pro SAGA zaměřenou na kampaňové hraní. V Age of Wolf se vyvíjí jak vaše družina, tak i warlord. Určitě zajímavé hraní. Druhá velká novinka na obrovském stole byla hra pro velké bitvy (100+ vojáků) ve 28mm. Nový Swordpoint píše Martin Gibbins, autor Warhammer Ancient Battles 2nd Edition. A kromě toho přivezli spousty figurek.

Rychlé shrnutí novinek na poli figurek.

Black Scorpion, autoři několika týmů do nejznámnější fantasy fotbalové hry, přivezli na Salute novinky do svých řad Divoký západ a Piráti, do fotbalu pak temné elfy.

Conquest Games se na přelomu roku ukázali svými Dark Ages Archers, kterými doplníte jak jejich plastové Normany, tak i armády od Gripping Beast. Tentokrát předvedli kovového Sheriffa z Nottinghamu a sira Guye Guisberna.

Ragnar

HF Minis neukázal snad nic vyloženě nového či nečekaného, protože jejich skulpter Kev Dallimore je velký facebookový spoilerman. Na Salute nicméně oznámili, že se vrací jejich retailový prodej (Artemis Black) a zároveň konečně vydají v kovu některé jejich Resin Masters. Z nich za zmínku stojí především Ragnar s Lagerthou.

Poté, co Annie Norman musela ze zdravotních důvodů přestat plést zakázkové váčky na kostky, docela úspěšně se pustila do businessu s figurkami a z Dice Bag Lady se stává Bad Squido Games. Annie představila ženy v sovětské armádě, 28mm modely vojákyň Rudé armády z Velké vlastenecké války. Zároveň oznámila vydání ženského obra.

Fireforge Games měli konečně na stánku středověké rusíny v čele s Alexandrem Něvským.

Autoři Bushido, GCT Studios, představilo nádherný objective (web store only) a novou verzi Bikou pro frakci Ninjů.

Spectre naskladnili DEVGRU (nebo chcete-li SEAL TEAM 6), vydali ženského operativce a dalšího GRU specialistu a vypravili se na Salute. Jen doufám, že těch Sealů neprodali dost, protože je CHCI!

DEVGRU

Hawk Games taktéž ukázali pár modelů a jelikož jich bylo fakt hodně, tak doporučuji mrknout buď na video na Beasts of War nebo na jejich Facebook.

Britské studio Anvil Industry, vydávající nejdříve resinové doplňky k nejmenované heroic scale 32mm hře, jde cestou vlastního systému a vlastních modelů. Na Salute ke své hře Afterlife představili plně modulovatelné multipartové resinové modely pěchoty.

Warlord Games přivezli kromě obrovské citadely taktéž nový tank pro Beyond Gates of Antares.

Rychlé shrnutí novinek na poli terénů

Gatehouse

Renedra představila famozní modulární plastovou věž a hradby, ze které si můžete postavit nejen hlásku, ale i typický anglický hrad. Do budoucna lze očekávat doplňky pro úpravu vnitřního i vnějšího vzhledu. Už nyní vyšly bejsky se stejným vzhledem jako zdivo.

4Grounds… toho ukázal prostě moc. Mrkněte se, to se nedá shrnout. Kromě nádherných stolů pro demohraní Frostgrave ze série Ruins of Daldorr (ve spolupráci s youtuberem Terrain Tutor a North Starem) také představili pouštní Jesserai stůl pro 15mm Hammers Slammers a dále novou řadu Gotic City. Ta je vhodná pro steam punk, clock punk, elf punk, dobovou fantasy a Batmana ;-). Horus Heresy modely pak kazily nádherný Jesserai stůl pro 28mm s luxusní budovou hangáru (na Millenium Falcona).

4Grounds via BOW

Plastcraft představil novou sadu předbarvených frakčních terénů pro Infinity, tentokrát pro Yu Jing.

Nové projekty

Shattered Earth ukázali demohru fantastické post-apo horové hry v 32mm, která uspěla na Kickstarteru a nyní je v pre-order fázi.

Purgatory se chystají na Kickstarter. Další soudobá urban fantastika, u které si nemůžu pomoc, ale vidím v ní trochu inspirací některými settingy RPG World of Darkness. Wargaming ASP má přislíbeno, že se zúčastní betatestu, tak uvidíme. Osobně mě tento projekt hodně zajímá.

Oathsworn dali k dispozici zdarma pravidla Burrows and Badgers pro bitvy antropomorfních zvířátek, se kterými uspěli na Kickstarteru. Sword and Sorcery Mice and Mystics?

Pokud jste loni na E3 konferenci viděli na stánku EA představení Unravel, tak asi tak mi přišel rozhovor s designérem World of Twilight, který si splnil dětský sen a vydal wargamingovou hru, ve které se řežou roztomilý dinosaurci, kteří prošli darwinovskou evolucí. Nejedná se o nový projekt, ale tohle mě uchvátilo.

Arcworlde

Závěrem

Co se dá vysledovat? Malé hry, nenáročné na čas, prostor, peníze a znalosti jsou stále na vzestupu a vzniká jich jako hub po dešti (viz. miniaturní demostoly na Arcworlde, Blood Eagle, World of Twilight). A vždy si najdou dostatek svých hráčů. Z toho vyplývá spoustu otázek, které ale nelze úplně zodpovědět bez znalosti čísel a trhu. Ale jedna mi vrtá hlavou. Pořizují si hráči malé hry jako doprovod velkých, drahých, několikahodinových molochů, nebo je pomalu nahrazují? Jaký je váš názor?

Zajímavé je také podívat se na průměrný věk návštěvníků Salute – tedy hráčů wargamingových her v Anglii. Kam se ztrácejí čeští wargamingoví třicátníci, čtyřicátníci a padesátníci? Wargaming tu prostě nemá takovou tradici…

Nadšený gamer, primárně Warhammeru....a milovník piva

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře.