Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 0

Recenze

Začínáme s Fantasy Battles:9th Age

2.5.2016

K 1.5.2016 vyšla finální verze pravidel hry Fantasy Battles: The 9th Age. Pojďme se podívat, co to vlastně je:

The 9th Age je set pravidel sepsaný samotnými hráči, který zatím oficiálně nepodporuje žádná větší firma. Tato pravidla jsou určená pro kompetetivní hraní velkých fantasy bitev, kdy hráči velí celým regimentům. Dva důležité body pro začátek:
35-5fa954c1

1) Kompetitivní alias soutěžní

Někteří hráči k hrám s miniaturami přistupují spíše jako k sportu a jejich hlavním cílem je vyhrát na strategické úrovni, přemanévrovat soupeře a naplno využít potenciál své armády. Tato cesta k výhře začíná už při samotném stavbě armáda. Tomuto přístupu se říká kompetetivní.

A právě tento přístup byl ve velkém rozporu s pravidly Warhammer Fantasy Battles od Games Workshop, kde bylo mnoho zábavných, leč často náhodných a nevyvážených prvků. Hráči některých armád tak neměli proti soupeřům sebemenší šanci, ať vymsleli sebelepší plán.

Vyváženost a konkurenceschopnost všech ras a národů vzali autoři The 9th Age v potaz a zohlednili při tvorbě pravidel tzv. „ETC klarifikace“, což je soupis omezení a úprav, používaný pro European Team Championships, téměř celosvětový mezinárodní teamový turnaj. ETC patřilo mezi vrchol kompetitivního hraní Warhammeru a v roce 2015 se konalo v Čechách. Konglomerátu autorů se opravdu povedlo odvést dobrou práci a z funny fantasy hry pro děti udělali hru, kde strategie má často větší význam než tupé házení kostkou na náhodné tabulky.

Označení hry jako kompetitivní ale neznamená, že ji musíte hrát závodně či turnajově. Nic vám nebrání hrát s kamarády či dalšími stejně smýšlejícími hráči. Stále to však bude mít výhodu v tom, že minimálně jeden z hráčů netahá za krátký konec provazu a oba mají stejnou šanci vyhrát.

2)Regimentové bitvy

V 9th Age hráči velí modelům, které jsou seřazeny v pevné formace – šiky pěchoty, linie střelců, jízdní klíny a podobně. Věříme, že tento typ her přináší to, co lze označit jako „pocit vojevůdce„. V rámci Warhammer Fantasy Battles šly formace přeskupovat, roztahovat a člověk měl na herní ploše opravdu pěknou vizualizaci bojiště, kde každý voják byl jen malým kolečkem v ozubeném soukolí armády.

The 9th Age je považováno, i podle svého jména, za následníka Warhammer Fantasy Battles – hry, která skončila osmou edicí a poté uvolnila místo pro Age of Sigmar. Vydání Age of Sigmar v podobě, v jaké bylo prezentováno, byl také jeden z faktorů, proč The 9th Age vznikla. Mnoho hráčů se totiž nechtělo vzdát svého hobby v podobě, v jaké ho milovali a hráli mnoho let.

Oč tedy jde?

The 9th Age je hra, simulující bitvu dvou či více fantasy armád. Vyšla pravidla pro mnoho klasických fantasy národů – lidi, trpaslíky, několikatery elfy, skřety, gobliny nebo ratkiny. Pravidla pamatují  snad na všechny jednotky, které se hrály ve Warhammer Fantasy Battles a je na nich vidět, že kolektiv autorů se více věnoval strategickému aspektu hry i z hlediska hratelnosti vše stran.

Nestane se vám například, že úspěch vyžaduje jediný styl hraní nebo volba jen pár typů jednotek. Národy tak jsou velmi flexibilní a své opodstatnění v armádě naleznout všechny jednotky, které lze hrát mnoha způsoby.

Hra funguje na principu střídavé aktivace hráčů, kdy jeden hráč odehraje všechny příslušné akce celé své armády a až po něm začne hrát hráč druhý. Akce jsou vyhodnocovány za použití nemalého množství šestistěnných kostek. Skladba armády probíhá na základě bodové hodnoty modelů, kdy každý model je podle své síly oceněn jistým počtem bodů a oba hráči mají většinou stejný počet bodů na složení své armády.

Kolik to stojí?

Pravidla jsou zdarma k stáhnutí na oficiálním webu. Zdali někdy v budoucnosti vyjdou pravidla v pevné vazbě, nevíme. Díky tomu, že pravidla nejsou spojena přímo s firmou, vyrábějící modely, není nikde uvedeno, jaké modely je dobré použít.

The 9th Age v tomto případě nechává volnou ruku hráčům, aby si vybrali modely podle svých osobních preferencí. Jde samozřejmě použít i modely pro původní hru Warhammer Fantasy Battles, která The 9th Age inspirovala. Cena armády je tedy jen závislá na ceně modelů a ta se může markantně lišit výrobce od výrobce.

Box pěchoty od firmy Perry miniatures, obsahující 40 modelů, vyjde na 20 liber

Kde hrát?

The 9th Age se hraje víceméně pravidelně v pražském Ogřím Doupěti, které pořádá i víkendové turnaje. Díky přímé návaznosti na ETC a kompetitivní scénu českého Warhammeru jezdí někteří hráči i na zahraničí turnaje. Nelze nezmínit tradiční turnaj Sekačka, kam se na turnaj pětičlenných teamů sjede až 60 aktivních hráčů.

Více informací můžete nalézt na facebookové stránce The 9th Age.  Všechna potřebná pravidla (hlavní knížku i pravidla pro jednotlivé rasy) najdete na webu http://www.the-ninth-age.com/

 

Nadšený gamer, primárně Warhammeru....a milovník piva

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře.