Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 2

Tutorialy

Tutorial : Battle Scribe

20.7.2016

Nudí Vás dlouhé hledání věcí v pravidlech a neustálé přepočítávání bodových hodnot armády? Již dlouho se mezi hráči pohybuje řada programů, sloužící k usnadnění tohoto procesu. Může se jednat o oficiální produkt jako například War Room od firmy Privateer Press pro hry Warmachine a Hordes, online aplikaci Crew Creator či The Breach pro Malifaux či ArmyBuilder pro mnoho herních systémů.

Dnes se podíváme na jednu z nejblíbenějších aplikací a tou je Battle Scribe. Jedná se o free a open source program na počítání bodových hodnot a vytváření soupisků armád – rosterů. Je zdarma a běží na bázi Java 7. 

Je vcelku užitečný, snadno ovladatelný a největší nespornou výhodou je to, že funguje pro většinu systémů. S tím se bohužel pojí několik drobnýchkomplikací, primárně vycházející z problémů s copyrightem na jednotlivé hry.

Postup instalace je jednoduchý. Na webu v sekci Downloads stáhnete instalační soubor a voilá! Hotova? Ale ne. Je nutno najít Repositáře – Repositories. Díky problémům s copyrightem nemůže firma přímo poskytovat IP (Intellectual Property, pozn. autora) některých korporací.
Odpovědí na tohle je komunita. Repositáře jsou označený jako „community-based“ a nejsou tedy nedílnou součástí programu v základní verzi.

Takže se musí udělat o klik víc a z googlu Vám vypadne tato stránka – http://battlescribedata.appspot.com/#/repos. Zde najdete seznamy všech her, pro které byl udělán repositář pro Battle Scribe. A že jich je!

Ale jak to dát dohromady?

Pustíte program Battle Scribe Roster Editor (najdete ho v oblíbeném menu Start). Po naběhnutí programu stačí kliknout na horní liště na ikonku Manage data

manage data

Pak máte dvě možnosti – vložit repozitář odkazem (Klik pravým na jméno hry na webu, klik Kopírovat adresu odkazu a pak ctrl + v v Battle Scribu) nebo manuálně z staženého souboru. Pak už stačí jen kliknout na Update Data, poté Done a je hotovo! Pustíme program, klikneme na New Roster a jedem!

Fungování si ukážeme na Warhammeru 40.000, který je trošku komplikovanější. Při tvorbě nového rosteru se nám ukáže následující tabulka

select

Krom bodů, které jsou asi jasné, je po nás vyžadován Force Typ. Zde jsou v combo-boxu uvedeny všechny možné a hratelné detachmenty, od klasického Combined Arms, přes codexově specifické ( Lion Blade detachment) až po informace z White Dwarfu (Assasins, Genestealer Cult). V rámci W40K zde jdou naklikat i Formace, stačí jen vybrat Formation detachment a správný Catalogue, což je codex.

Máme body, máme Detachementy, klikáme OK.

Dále to není těžké.

layout

Nalevo máme kompletní možnosti výběru, uprostřed máme to, co jsme si vybrali a zcela napravo máme možnosti jednotky. Dole máme komentář, který nám hlídá, že je vše v pořádku.
Když uprostřed klikneme na část jednotky (V našem případě Sergeant či Infantry squad, objeví se nám možnosti, co vše jde jednotce dokoupit. V prostředním menu slouží + a – k rozbalení / zabalení jednotek pro lepší přehlednost.

Roster jde uložit v formátu .ros pro další editaci anebo k vytisknutí v formátu HTML. V vytisknutém rosteru jsou vidět body i některá speciální pravidla. K tomu se váže jedna z mála chyb, které Battle scribe má : v případě vyvěšení rosteru v formátu HTML na např. Google docs je vidět jako HTML kód, nikoliv roster.
Finální verze rosteru bývá pro účely „zaslání organizaci turnaje“ často dlouhá a nepřehledná a v rámci turnajové hraní není standardem. Na domácí hraní ale plně vyhovuje a zároveň slouží i jako pravidlový tahák.

roster

Výhody

Zdarma
Široký záběr her
Funguje i na mobilních zařízeních
Pravidelně updatován komunitou, repositáře jsou zřídkakdy zastaralé
Instalace obsahuje editory pro tvorbu vlastních systémů / repositářů
Strohé grafické zpracování
Volná verze obsahuje dvě tři neškodné reklamy

Nevýhody

Nejedná se o hotový produkt, je třeba instalovat repositáře
Délka a HTML formát hotového rosteru
V případě tvorby velkých armád z několika detachmentů je nepřehledný
Nudné grafické zpracování

Nadšený gamer, primárně Warhammeru....a milovník piva

Komentáře