Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 1

Tutorialy

W40K – Stavíme armádu

31.8.2016

Následující článek se zabývá systémem stavby armády v Warhammeru 40.000  sedmé edice.

..a hlavně to pěkně sepsat!

Po několika prvních krůčcích – pořízení pár modelů, nabarvení dvou tří modelů na modro – si chceme postavit hratelnou armádu. Takže jak na to? Máme dvě možnosti – Battle-Forged a Unbound.

Unbound či Nespoutaná v praxi znamená to, že nemáte žádné restrikce v tom, co budete hrát krom toho, co se domluvíte s protihráčem. A bodů. Jednoduše hrajete to, co máte na poličce.

Battle-Forged armáda bude trošku na déle a občas se (vzhledem k záměru článku) budeme odvolávat i na starší edice, které nyní již nefungují. Takže hurá do toho!

Battleforged graf

Jako první se podíváme na slovíčko, které budeme používat často a to je Detachment (česky oddíl)To je řekněme organizovaný kousek vaší armády, který funguje samostatně v součinnosti a spolupráci s dalšími detachmenty. Armádu tedy skládáte z detachemntů.

Armáda musí vždycky a nutně mít Warlorda (Už jen proto, aby šel zabít, že). A tady se nám to už zamotává. Pravidlem je, že Warlord musí být charakter. Pokud tato možnost není, tak to může být jakýkoliv jiný model. Dále, Warlord nesmí být z Allied /Spojeneckého detachmentu. Warlord tedy nemusí být model s nejvyšší morálkou, nejheroičtější týpek v okolí (u kterého počítáte, že umře), ale klidně seržant někde vzadu. V případě, že nemáte žádné charaktery (ani seržanta) v žádném legálním detachmentu, ano, i těžký tank může vést vaši armádu. Důležité je to, že Warlord nemusí být z detachmentu, o kterém si myslíte, že je hlavní (Například hratejete „Combined Arms“ detachemnt, kde máte 70% svých modelů a bodů a stále – Warlord v něm být nemusí.).

Máme, stejně jako na grafu 4 typy detachemntů. Tak se na ně podíváme :

Combined Arms Detachement

Velmi často špatně nazýván „hlavní“ detachement, spíše se hodí označení „klasický“. Jedná se o skladbu armády do Warhammeru 40.000 tak, jak ji známe již minimálně od 3. edice. Povinně potřebuje 2 základní jednotky (Troops) a jednu velitelskou (HQ). Jednotky v něm dostávají pravidlo Objective Secured!, které je dosti podstatné.

Allies Detachement

Umožňuje vzít menší oddíl (1 HQ, 1 Troops) jako pomocný. To bylo již v minulé edici a pro mnohé to byl značný zásah do balancu hry, mnohým to na druhou stranu otevřelo mnoho možností. Dále, Allies detachment nesmí být z stejné frakce jako Warlord – nelze tedy takto „nafukovat“ volné sloty (např. Combined Arms Astra Militarum a Allies Astra Militarum)

V souvislosti s Allies je třeba zmínit Allies Matrix (pravidla na str. 126). Veselá barevná tabulka, definující vztahy mezi frakcemi. Důležité je, že omezení plynoucí z této tabulky se vztahují na všechny detachmenty mezi sebou!

Allies Matrix

Oproti minulé edici je důležité (a opět trošku šokující) to, že armády, které se spolu opravdu, opravdu nesnášejí, mohou být nasazeny v jedné armádě.

Tak, minulé detachmenty jsou takový základ. Nyní se podíváme na „novinky“, které opět trošku zamotávají hlavy :

Tím jednoduším jsou Formace. Vyskytují se v mnoho podobách a velikostí, avšak vždy se jedná o několik modelů či jednotek, které nasazujete do své armády společně a za to dotyčné jednotky dostanou nějaký bonus. Může jít o malé (Například Space Marine Librarian Conclave, která se skládá z 3 až 5 modelů) až po velké, jako například Battle Demi Company, čítající v základu 5 jednotek a hrdinu.

Battle Demi-Company

Důležité je ale to, že v rámci stavby armády jsou tyto dvě jednotky na stejné úrovni a obě dvě je můžete nasadit vedle sebe a nezávisle na ničem. O tom, jakou volnost systém W40K nabízí se ale rozepíší ještě kousek níže. K tomu nám chybí probrat ještě..

Faction Specific Detachement nebo též „Decurion“, nazvaný podle Necroní codexu, kde tento systém byl poprvé představen. Decurion je, pro jednoduchost řečeno, větší formace složená z subčástí, často obsahující formace. Předvedeme si to na Vesmírných Vlcích a jejich Wolf Claw Strike Force.

Space Wolves! HOOWL!

Pro nasazení Wolf Claw Strike force tedy potřebujeme 1+ základních formací (Core), 1+ Pomocných (Auxiliary) a 0-5 Velitelských (Command). To jsou takové ty lebčičky vlevo dole.  Z Core si můžeme vybrat mezi Greatpack (Který má dané složení) či Legendary Greatpack (Který je trošku jiný). Auxiliary je více. Pokud teda nasadíme např. The Blackmanes (Greatpack) společně s Wolfkin, nasazujeme tyto dvě menší formace jako Wolf Claw Strike Force detachement a máme z toho jisté benefity (Couter-charge, v tomto případě). Nic vám ale nebrání nasadit tyto formace zvlášť a s něčím jiným. Takže…

A podstatná otázka – jaké jsou tedy limity?

Dle základního nastavení hry jsou limity značně malé – můžete hrát libovolný počet detachmentů, v jednom musí být Warlord a musíte splňovat limit počtu bodů. Takže, ano, čistě hypoteticky můžete nasadit 3 x Wyrdstorm Brotherhood a v každém 4 runové kněží a k tomu 2 x Wolfkin po 50 vlcích.

 

Lidová tvořivost..

Většina turnajů či jiných akci se ale snaží možnosti, které poskytuje toto velmi volné prostředí, alespoň trošku korigovat a omezovat. Ostatně, není divu. Jedním z klasických omezení je omezení např. na dvě „frakce“ (např. Space Marines a Imperial Guard, tedy Adeptus Astartes a Astra Militarum, aby jsme byli přesní) či přísněji pouze na 2 libovolné detachmenty (A je již jedno, jak jsou velké a v jakém jsou vztahu).

Je jasné, že vzhledem k velkému množství formací (Pouze marína jich má zhruba 30!) je velmi těžké udržet správný balanc poměr cena/výkon. Některé jsou silnější, některé jsou spíše úsměvné. A to se nebavíme o kombinacích. Zde je důležité mít na paměti pravidlo číslo 1. a armádu stavět buď dle propozic turnaje anebo tak, aby se bavil i váš spoluhráč. Ideálně však obojí.

V rámci dobré orientace a přehledu nelze nedoporučit následující dva odkazy, kde je up-to-date seznam všech formací a detachmentů. Jednoduchým click designem si jde pročíst všechny důležité informace :

http://bloodofkittens.com/detachment-compendium/

http://bloodofkittens.com/formation-compendium-2/

Shrnutí : V sedmé edici stavíme armádu z Detachmentů. Ty mají mnoho zdrojů (Od kodexů přes White Dwarfy či pravidla přidávaná do krabice). Známe 4 základní typy detachmentů ( Combined Arms, Allies, Formation, Specific Detachment), které fungují jako rovnocené stavební kameny armády.

Nadšený gamer, primárně Warhammeru....a milovník piva

Komentáře