Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 3

Tutorialy

W40K : Pořizujeme armádu : Imperiální sektor

3.9.2016

Pořizujeme armády do Warhammeru 40k : Co koupit na začátek

Hry s miniaturami nejsou levný koníček a každý model něco stojí. V tomto článku si proto ve zkratce představíme, co je dobré pořídit do začátku, než se hráč okouká a otrká. Pohled na smutného nováčkama, zklamaného z herně trošku slabšího modelu, není zrovna pěkný.

Warhammer 40K je velký a pestrý svět, který nelze pojmout v jednom článku, proto série Pořizujeme armádu bude dělena na tématické celky, podíváme se spolu i na samostatné Space Marines (těch je opravdu požehnaně) a pak obecně „nepřátele“ lidského impéria, které se tu a tam souhrně označují jako „xenos“.

A jelikož budeme v článku žonglovat i s cenami za modely, nutno poznamenat, že všechny uvedené ceny jsou jen pouze orientačí (a zaokrouhlené). Mohou se lišit nejen obchod od obchodu, ale také v průběhu času, jak se budou měnit kurzy zahraničních měn. Berte je´, prosíme, s rezervou.

Od základní krabice

Začátečníkům lze doporučit takzvaný Two Player Box, v němž naleznou dvě sice ne moc velké, ale po cenové stránce výhodné armádičky, které poslouží pro naučení se pravidel, na první hry a na nichž se začne budovat vojsko hodné dobývání světů.

Pro Warhammer 40 000 existuje na českém trhu hned několik krabic – jedna z nich je například Dark Vengeance, ve které se kromě pravidel, příručky pro první krůčky hrou, měřítek a kostek nachází i plastové modely. V tomto případě to jsou Space Marines z kapituly Dark Angels a jejich nesmiřitelní nepřátelé Chaos Space Marines (zrádci). Tato krabice lze pořídit zhruba za 2300,- Kč.

I když se frakce v krabicích pro dva hráče liší – v setu jménem Deathstorm jsou Tyranidé a Space Marines z kapituly Blood Angels, většina nováčků nechce čekat, jestli se náhodou do takto výhodného setu dostane jejich vyhlédnutá armáda, a tak musí sáhnout po nákupu modelů za jejich plnou cenu.

Pro nákupy v české dolině doporučujeme podpořit lokálního prodejce či internetové obchody, jako je například: Černý rytíř, Mephit či Ogří doupě.

Z druhé ruky

Modely lze pořídit ve specializovaných obchodech, nebo využít burzy a pořídit armádu z druhé ruky s jistou slevou. Ta se pohybuje podle stavu modelů od 20 do 60% původní ceny v obchodech. Nějaké inzeráty lze nalézt na Aukru, nicméně stále nejjistějším zdrojem je diskusní server Hofyland a konkrétně klub burze modelů věnovaný. Stačí sledovat nabídky nebo vznést dotaz a je vysoká šance, že pořídíte modely s výraznou slevou.

Než začneme, je třeba si vysvětlit pár zkratek, které v následujícím textu budeme velmi hojně používat, a to je rozdělení jednotek podle typu :

HQ – velení, podle pravidel musí mít každá armáda alespoň jednoho velitele a to je buď samostatná figura – hrdina s mečem, obří vůdce hmyzího roje, opancéřovaný orčí boss, prostě nejvyšší z nejvyšších. Existují „obyčejní“ velitelé a pak takzvaný Special Characters což jsou hrdinové přímo zasazení do příběhového pozadí Warhammeru 40k.

Troop – slovy Andrzeje Sapkowského: „Ubohá, zasraná pěchota“ – základ armády, pěšáci, na nichž stojí zbytek armády. Minimálně dvě jsou povinné pro každou armádu.

Elite – elitní jednotky, které jsou většinou zaměřené buď na boj na blízko, nebo na střelbu a to jim jde náramně. V armádě nejsou povinné, ale často se velice hodí.

Fast – rychlé a hbité jednotky prohánějící se po celém bojišti. Patří sem například motorky (ať už na kolech nebo na antigravitačních polštářích), velká letadla nebo rychlá chodítka. Spadají sem ale i veškerá transportní vozidla, ať už mají pásy nebo několik párů nohou. Pro armádu nejsou povinné.  

Heavy – těžká, silně obrněná a velikými zbraněmi se ježící vozidla, prostě tanky v nejrůznějším provedení. Pro armádu nejsou povinné.

Imperiální sektor

V tomto článku si představíme takzvaný Imperiální sektor, neboli lidi, neboli ty hodné (většinou). Ovšem s jednou výjimkou, a to jsou Space Marines. To je základní kámen hraní Warhammeru 40 000 – nejčastější armáda, nejoblíbenější armáda, silná i variabilní. Není divu, že většina kapitul má vlastní pravidla i vlastní specifické modely. Ty si rozebereme ve speciálním článku věnovaném jenom „vesmírným mariňákům“.

Mechanizovaná pěchota s leteckou podporou

Astra Militarum (dříve Imperial Guard)

Toto je armáda z Warhammeru 40 000, která se nejvíce podobá „dnešní“ armádě – čili bojují v ní obyčejní lidé s puškami v rukou, podporují je těžké tanky a ze vzduchu letadla. A jak už to v armádě bývá, jednotlivec tu prakticky nemá co dělat. V množství leží síla Imperiální Gardy a to se také promítá do nutnosti pořídit větší množství modelů. Herně se jedná spíše o průměrnou armádu.

Games Workshop vydalo novou krabici takzvaného starteru – Start Collecting! Astra Militarum, která obsahuje Komisaře (velitel), 10 modelů pěchoty, 1 tým těžkých zbraní a jeden velký tank, to vše za bratru 1800,- Kč. (Povinnost mít alespoň dvě jednotky pěchoty a obecně pravidlově levné modely Astra Militarum ve hře vás přimějí koupit alespoň dvě), nebo alespoň jednu jednotku pěchoty navíc. Vstupní náklady se pohybují okolo 4000,- Kč.

HQ – tady je výběr veliký. Velet může velitelská četa, slangově „velké velení“ (Command Squad) nebo komisař Yarrick, který se hodí spíše do pěchotně zaměřené armády neboť může na rozdíl od ostatních komisařů udělovat rozkazy. Velitelem může být i plukovník schovaný uvnitř tanku Leman Russ.

Troop – tady máte na výběr v podstatě ze dvou jednotek (byť pro ně existují jeden typ modelů) – a to jsou Cadian/Catachan Shock Troops – tedy buď řadový vojín, nebo zkušený veterán. Jeden prakticky nic netrefí a hodí se jen jako kanonenfutr, veterán umí dobře střílet a má přístup ke spoustě speciálních zbraní. Výhodou jednoho modelu je ten, že stačí pořídit krabici o deseti modelech a při stavbě armády je prohlásit za to, či ono.

Elite – tady nejsou jednotky, které byste nutně potřebovali do začátku hraní.

Fast – v této skupině se vyplatí koupit krabici Imperial Guard Valkyrie, což je velké, po modelové stránce nádherné, letadlo, které umí napáchat nepříteli veliké škody (a také umí vozit pěchotu).

Heavy – tady naopak nebudete vědět, co pořídit dříve. Asi nejlepší je pořídit krabici Astra Militarum Hydra / Wyvern, neboť Wywern je opravdu účinný. Do začátku určitě jednu až dvě. Tank Leman Russ také není k zahození.

Skitarii a Cult Mechanicus

Malá armádky Adepta Mechanica

Nejnověji vydaná armáda. Byť to jsou zatím dvě frakce, v budoucnu se počítá s tím, že se spojí v jednu.  Slabou stránkou této armády je, že nemá transporty, ve kterých by bezpečně vozila po bojišti křehkou pěchotu. Musí se hodně spoléhat na střelbu.

I milovníkům robotů vyšla základní krabice Start Collecting! Skitarii, v níž se nachází velitel Techpriest Dominus, pochodující tank Onager Dunecrawler a jednotka pěšáků Skitarii Squad. Opět je třeba pořídit tuto krabici dvakrát nebo alespoň jednu jednotku pěchoty k tomu, čili vstupní náklady se pochybují od 2600 – 3600,- Kč.

HQ – jeden Techpriest Dominus se bude hodit vždy.

Troop – pokud zvolíte Cult Mechanicus, hodí se koupit dvě krabice Kataphron Battle Servitors a postavit z něj variantu Destroyers. U Skitarii se vyplatí koupit dvě krabice Skitarii Squad a postavit z nich variantu Vanguard.

Fast  – v této kategorii nic příliš nevládne, takže do začátku ji vynecháme.

Elite – zde je to podobné, v obou knihách se zde nacházejí jednotky spíše pro boj zblízka a ty ze začátku neupotřebíte.

Heavy – zde je naopak přetlak. Nejjednodušší je kopit dvě krabice  Onager Dunecrawlers a v další vlně nákupu dvakrát až třikrát model Ironstrider (a zvolil verzi Ballistari), který lze hrát ve skupině až po třech. Cult Mechanicus má zase v zásobě Kastelan Robots, kteří také nejsou marní.

Grey Knights

Říká se jim lovci démonů (superelitní Space Marines). Jsou to skutečně velice elitní, dokonale vycvičení a vyzbrojení geneticky modifikovaní válečníci. Jelikož bojují proti nepříteli, kteří nepochází z tohoto světa, používají vysoce specifické zbraně (ale na potírání obyčejných nepřátel Císaře se hodí stejně tak). Většina vojáků umí také čarovat.

Jak už to u elit bývá, modely po pravidlové stránce umí opravdu vše a jsou takřka neporazitelné, stojí ale zase velké množství bodů. Čili armády Grey Knights nejsou právě početné. A to se hodí i po finanční stránce.

Grey Knights nemají vlastní starter, ale pořízením dvou krabic Grey Knights Paladin Squad a jednoho velitele se dostanete na částku zhruba 2500,- Kč a alespoň hrubý základ armády. Tématické vůdce Grey Knightů, Khaldor Draigo, je bohužel Lord of War, speciální typ jednotky pro ty nejdrsnější z drsných a proto nemůže být použit jako HQ.

HQ do začátku se hodí jeden i dva Librarians (čarodějové) v Terminator Armor (hůře umírají). Pokud rovnou koupíte i Kaldora Draiga, neprohloupíte.

Troop – do začátku by vám mohla stačit jedna krabice Strike Squad (obsahuje 10 modelů) a pravidlově ji lze do dvou povinných jednotek Troop po pěti modelech. Druhou variantou je koupit box Paladin Squad a dokoupit transport Land Rider. Pokud od každého vezmete dvě kopie, dostanete opravdu tvrdý základ vaší armády.

Elite – do začátku tu není nic nezbytné.

Fast – v podstatě zde najdete jen jednu jednotku a tou je Interceptor Squad. Jedná se o velice mobilní jednotku a rozhodně se vám jich deset až dvacet bude hodit. Jednotku postavíte ze základního boxu Strike Squad (čili budete kupovat stále jednu a tu samou krabici modelů a uvnitř jen využívat takové detaily, které se vám hodí na konkrétní vojáky)

Heavy – zde se vyplatí pořídit velkého robota Nemesis Dreadknight, a to i klidně dvakrát.

Adepta Sororitas

Slangově se jim říká „sestry“ neboť to jsou vlastně takové bojující jeptišky. Členky řádu Adeptus Sororitas jsou však na boj velmi dobře trénované i vybavené a libují si v plamenometech, kterými pálí nepřátele Císaře. Je to ale armáda pro pokročilé hráče, a i když skvěle vypadá, začátečníkům by přinesla jen velké potíže. 

Modely jsou dostupné pouze z cínu a jsou opravdu velice drahé.  

HQ –  v podstatě za zmínku stojí jen model zvaný Saint Celestine, což je Special Character, ale silný a modelově pěkný.

Troop – tady není co řešit. Kodex nabízí jedinou možnost – jednotku sester a podle pravidel jsou minimálně dvě povinné. Games Workshop nabízí jednu krabici o deseti modelech za téměř 50 liber.

Pokračování příště…

Napsal Petr „Sabre“ Hořák, v textu se zpětně rýpal Lukáš „Shadowulf“ Vaníček

Nadšený gamer, primárně Warhammeru....a milovník piva

Komentáře

  • Potan
    Posted at 16:33 3.9.2016
    Potan
    Odpovědět Author

    Teda Sabre si mohl dát trošku větší práci s těmi armády co „nezná“, protože Draigo už určitě nejde využít jako HQ u GK a sestry už dávno mají plnohodnotný Codex a ne jen dvojstránku ve WD…