Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 1

Recenze

Kill team a Heralds of ruin

27.9.2016

Nedávno vyšla nová krabice do Warhammeru 40K a to s nápisem Killteam s cenou 40 liber (cca 1200 – 1300 dle obchodu). Veteránům tento systém netřeba připomínat, avšak uděláme menší rozbor pro ty, které to zajímá.

Obsah krabice Kill team

Killteam není nic nového, koncept lze zařadit již do 4. edice, kde byl systém tvorby Killteamu – jednotky specialistů na konkrétní misi. Killteam se tedy skládal z několika modelů, nikoliv jednotek. Jednotlivým modelům šla přikupovat speciální pravidla a bylo možno si  své modely „doladit“. Výsledek velmi často připomínal válečný film Tucet špinavců, ale proč ne.
V scénářích, psaných pro tento mód hry, jeden hráč ovládal Killteam a druhý ovládal „padouchy“ – ať už stráže či velitele. Byl zde představen i základní „stealth“ systém, takže často bylo pro Killteam nutno se někam potichu proplížit bez spuštění alarmu. Jednalo se tedy o asymetrickou, narativní hru cílenou spíše na příběh než na to kdo vyhraje.

Ale nyní se podíváme na modernizovanou verzi…

Krabice Killteam je pěkně našláplá. Z modelů obsahuje Space Marines Tactical Squad (v ceně 25 liber) a Tau Firewarrior Strike team (v ceně 30 liber). Obě dvě jednotky jsou plnohodné rámečky, nejedná se o zjednodušené modely. Kromě 23 modelů krabice obsahuje i cca 30 stránková providla pro Kill team a malá, kompeletní pravidla W40K. Sweeet. Krabice neobsahuje žádný terén ani kostky, to už si musíte dodělat sami.

Pravidla obsahují návod, jak postavit Killteam. Oproti klasické hře jsou zde rozumné restrikce, hra má být zaměřena na hru s pár pěšími modely a design toto podporuje. Hraje se povětšinou na 200 bodů, což odpovídá zhruba oněm 10 mariňákům. Ačkoliv kupujete své válečníky po jednotce, na herní ploše se poté pohybuje každý sám za sebe.
Na internetu lze najít seznam, které jednotky lze vzít do Killteamu a které ne. Knížka také popisuje 6 scénářů.

Oproti staré verzi zmizela narativita a konflikt Killteam vs padouši. Jedná se tedy o menší PvP skirmishový mod do W40K s drobnou možností úpravy vlastností a jistého zosobnění modelů. Bohužel, jen tří v rámci celého Kill teamu.
Za tu cenu je to ale ideální starter a sada pravidel pro začátečníky, kteří si chtějí už víc zahrát třeba jen „Start Collecting!“ boxem.

 

Je na rozdíl od nového boxu fanouškovský projekt staršího data. Něco málo nám o něm napsal David „Dejv“ Pekarik. K pravidlům se dostanete kliknutím na obrázek.
Herald of Ruin se hraje se na stole 4×4 stopy a na 250pts. Tvůrci pravidel vytváří i vlastní armylisty s vlastními pravidly a vlastním bodováním. Bohužel nelze vytvořit vlastní kill team z aktuálních pravidel z kodexů. Hra je velmi závislá na množství terénu pro blokování Line of Sight. Je potřeba mít řádně zastavěný stůl, nejen velkými věcmi, ale i malými kusy bordelu a šrotu (auta, barely, barikády, ostnatě dráty atd.).

A nyní přímo k pravidlům. Je to jen lehký rozbůrek, ve kterém chci zmínit to nejdůležitější, popřípadě to, co mne zaujalo.

První na řadě je pohyb. Jednotky se hýbou stejně jako v pravidlech WH40K, jen běh je pokaždé 6 palců (nehází se) a pohyb skrze náročný terén půlí pohyb (1 palec v náročném terénu jsou 2 v normálním). Modely mohou vylézt do patra ruiny. K tomu je potřeba test iniciativy, pokud model nesplní, spadne a dostane zásah silou rovnou výšce, do které model lezl. A platí to i pro slézání. Jinými slovy „Použij schody, Luku“. Další dost zásadní věc je, že model může jen tam, kam se fyzicky vejde. Takže mariňák určitě neproleze vikýřem, zvláště proto, že okno pro průchod musí být maximálně 1 palec vysoko. V rámci movement fáze lze model, který je alespoň z 50% v krytu, prohlásit za schovaný. V tu chvíli nelze zacílovat Pokud se nepřítel ale přiblíží na méně než 12 palců, popřípadě změní pozici a bude lépe vidět, schovaný model bude odhalen a zažije poněkud nemilé překvapení.

Střelba a její vymoženosti
Modely se zaměřují jednotlivě, pokud tedy nemíří na jednotku s pravidlem „squad“ (které dělá přesně to, jak zní – dělá z modelů jednotku, která se pohybuje společně). Rád bych zdůraznil pravidlo Supressing fire. Pokud má zbraň víc jak 1 výstřel, můžete zvolit tento způsob střelby. Střílí se s BS -1, vyhlásí se primární cíl, a pokud dostane zásah a do 3 palců je další cíl, muže chytit tu druhou střelu (nebo třetí, čtvrtou, podle toho čím střílíte). Plamenomety a podobné zbraně – pokud zraní a nezabijí (hodíte si armour save kupříkladu, nebo máte víc woundů), tak model zapálí (pokud si model nehodí initiative test) a ten hoří a může dostat wound v dalším kole. Tohle pravidlo toho má víc, třeba že si házíte opět na začátku kola na uhašení, že hořící model muže být uhašen za pomoci jiného modelu anebo že ten model může sám chytnout.Je to celkem zábavné.
Granáty jsou One use only a můžou se buď házet nebo použít v boji tváří v tvář.

Boj tváří v tvář je předělán znatelně. Overwatch mají všechny modely do 3 palců od cíle, nejen cíl charge. Máte možnosti jako například Diving charge (na test iniciativy máte +1S, pokud ho ale nehodíte, napadení se nezdaří),Climbing charge (ano, u útoku do patra se předpokládá, že model musí vylézt, ale pak tedy utočí s WS1). Obecně je boj tváří v tvář významně upravený a bude jej třeba dostat do krve.
Asi největší překvapení, které jsem zažil a které beru jako velmi fajn pravidlo, je Injury. Je to volitelné pravidlo, ale dodává hře šmrc a říz. Utrpíte wound a už vidíte svého mariňáka za 30 bodů (protože má třeba plasma pušku a granáty) pod drnem. V tu chvíli nastupuje toto pravidlo. Hodíte d6 a při výsledku 1-2 je model Sražen, muže se jen plazit 3 palce, ale žije a v dalším kole muže vstát. Na 3-4 je Omráčen. Model leží, nemůže nic dělat a útok na něj je coup de grace. Další kolo, pokud přežije, posouvá se jeho stav na Sražený . Jen na 5-6 je model odstraněn jako ztráta.

Základní pravidla jsou bez vozidel. Ano, pravidla pro transporty jsou, ale jsou jen jakýsi optional rule set. Rozhodně jsou lepší pro kampaňové hraní.
Co spatřuji jako velikou výhodu, jsou homerules pro různé frakce. Adeptus Arbitres, Rogue traders, Squats, Feral orks, Genestealer cult, Renegated and heretics, Grot rebellion atd, které jsou přidané k již existujícím armádám. A šikovným lidem dodávají možnost zahrát si tyhle zajímavé frakce, které nejsou nikde jinde pořádně herně zohledněny.

Jen tak lehce se otřu o jednu věc a to jsou pravidla pro kampaně. Pravidla, která jsou stejně dlouhá jako samotná pravidla pro Killteam! Vylepšování vašeho killteamu, vylepšování základny odkud operuje, dokupování zbraní a mnoho dalších překvapení. Hra jako taková je určena primárně pro kampaňové, narativní hraní.

Poznámka redakce :
Pokud Vám to připomíná ruleset starého Mordheimu, avšak jen v rámci W40K, nejste daleko od pravdy…

 

Nadšený gamer, primárně Warhammeru....a milovník piva

Komentáře