Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 1

Reporty

Katcher jede na Žižcon!

11.10.2016

Týden po mém výletu na Deskofobii se v Praze konal ŽižCon. A ejhle, vzhledem k tomu, že se také dostanu skoro všude a věci jsem měl připravené a sbalené, tak proč nestrávit příjemný víkend s wargamingem, kamarády a pivem.

Co to vlastně je?

ŽižCon byl, překvapivě, con na Žižkově, tedy setkání hráčů a přátel deskových her, RPG, nějakého toho wargamingu a larpů. Akce jako taková se konala v husitském kostele na Žižkově a přidružené zahrádce. Jednalo se o první ročník, akce působilauž na první pohled mile, komorně a pohodově. Tak proč nejet?

ŽižCon je ještě zajímavý propojením s nízkoprahovým klubem Husita a část z vstupné šla právě na provoz této dobročinné organizace. Pokud si správně pamatuji, tak i nějaké penízky z každého vypitého piva šly na dobrou věc, člověk tedy mohl lejt s pocitem, že dělá něco pro ostatní. Yay!

V pátek tedy přijedu, vystěhuji věci a dozvídám se hned několik dobrých zpráv. Wargaming koutek je umístěn ve sklepních prostorech kostela, kde je docela příjemně. Ve sklepě se nachází také pípa, takže jsem byl hned u zdroje. Dungeondwelling může začít! Příjíždí i Dalcor z WASP, a tak stavíme terény, kecáme a mě čeká moje přednáška o Horus Heresy. Zbytek večera se nese v dobré náladě při dobrém pivu (IPA z Vinohradského pivovaru). Ve sklepě je pěkně, hraje jazz a je tu prostě dobře. K tomu přidáme skvělé venkovní burgery a člověk je spokojen.

img_1167

Blood Eagle a „Lov na medvěda“

V sobotu už začne nějaký ten „gaming“. Vzhledem k tomu, že je na místě Davew a i ráno není k pípě daleko, tak začínáme hrát klasickou W40k, Space Wolves proti Adeptu Mechanicu. Hra se nese v duchu hesla: „Tvrdě, ale fér.“ V pár klíčových momentech (třeba ze 36 zranění na hrdinovi jen 3 životy dolů, chro chro, hodné kostičky) se hra mění už jen na „Tvrdě“. K tomu přijíždí Kuře z Makers Labu s 3D tiskárnama a v sklepě začíná už být pěkně živo.

Musí se nechat, že wargaming je, v porovnání s „deskovkami“, prostě hezký a byl to i „tahák“ ve smyslu: „Podívej se, jak je to hezké“. Hobby stránka věci prostě hraje svoji roli a na nabarvené armády na pěkné herní ploše se prostě hezky kouká. I když je to v sklepě. Svou roli také sehrály poskytnuté terény od Matouše z Gamenat.eu, které se tyčily nad armádami.

p1130541

Odpoledne v rámci demohraní vysvětluji základy Warhammeru třem cca desetiletým klukům a narážím na několik problémů, které pro mladší potencionální hráče tohle hobby má – angličtina a relativní složitost. Najednou referenční tabulky z pravidel prostě nestačí.

Odpoledne se objeví ještě Dreamor a Kubís a zahrajeme další hru proti krásně nabarveným orkům. Trošku se stydím, protože mi pár věcí do úplného namalování chybí. Holt bych měl sedět doma a netrajdat po turnajích a conech. Po zbytek conu už se k Warhammeru moc nedostanu a tak nechám alespoň hezky naaranžované armády a knížky pro zvědavce k nahlédnutí.

A co se ještě na ŽižConu dělo? Víceméně jen v bodech, bylo toho docela dost a na první ročník conu to podle mého organizace zvládla vcelku dobře, avšak rezervy tam ještě jsou.

Scythe – Nová, velká 4X Euro-hra. Byla hitem jak tady, tak na Deskofobii. Bohužel jsem se k ní nedostal, což je trošku škoda. Ale prostě čas, čas, čas.

zizka2

Scythe (na stole) a Žižka (Nad stolem)

Dále se hrál turnaj v karetní hře inspirované minihrou z počítačové hře Zaklínač, a to v Gwintu. Koho to zajímá, najde pravděpodobně dostatek informací na webových stránkách Gwint klubu. Bohužel jsem už balil, ale pamatuji si, že ceny byly bohaté.

Také byla k vidění Golem Arcana. Okolo té jsem trošku čmuchal, kombinace mobilní aplikace, „chytrého“ pera a figurekvypadala na papíře zajímavě. Výsledek byl, inu, tak trošku schíza. Jako hráč jsem nevěděl, jestli sledovat mobil nebo hrací plochu a neustálé překoukávání a překlikávání a předávání bylo divné. Promotér částečně souhlasil, avšak tvrdil, že když má každý svůj stylus a svoji aplikaci, tak hra docela odsýpá. Inu, nevím. Ale co, wargaming jako wargaming. Zapisuje se na turnaj a díky pokročilé strategii, zkušenostem a skillu tvrdě drtím všechny soupeře a vyhrávám docela pěkný boxík. (Jo, byl jsem jediný účastník, takže kontumačka)

img_1232

Nadšení z překvapivé výhry!

Odehrálo se docela dost larpů, k vidění byly i gigantické Cthullu wars, stejně jako česká post apo kartičkovka Hope či další hry. Bohužel vzhledem k pohodlnému umístění a hodně práce nebyl čas na všechny. Tak snad příště.

A celkově?

Na to, že to byl první ročník a organizační team občas udělal nějakou tu botu, to bylo dobré. Skvěle vyšlo počasí, takže bylo hezky na sezení na zahrádce, což se projevovalo na dobré náladě. Všichni byli v pohodě a jsem si jist, že feedbacku na téma co zlepšit bude víc jak dost. Místem i pojetím se jedná o komornější akci než jsou jiné cony a není to vůbec na škodu. Člověk si tak může v klidu popovídat a con není tak anonymní.

Opět je trošku škoda, že wargamingu nebylo věnováno tolik prostoru, avšak toto není výtka na organizátory.

Jinak ego Critical Hitu potěšil fakt, že se jedná o první con, kde je náš web uveden v oficiálních partnerech, a to i na plakátě!

Takže čus Hus a uvidíme se příště!

Zbytek fotek a další informace naleznete na Facebooku ŽižConu

Nadšený gamer, primárně Warhammeru....a milovník piva

Komentáře