Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 3

Tutorialy

W40K – Pořizujeme armádu – Xenos (Orci, Necroni)

9.1.2017

Orci

Orci jsou zábavná a odlehčená armáda, která je založená převážně na množství. Ačkoliv na první pohled vypadá,že neumí pořádně střílet nenechte se zmýlit – jedná se o střeleckou armádu. V množství je síla. Radit co pořídit je opravdu těžké. Nelze říct, že nějaké jednotky jsou vyloženě dobré či špatné, ale k dosažení vyšší efektivity je zapotřebí tyto jednotky hrát vícekrát.

HQ – Dobrý začátek je Mad Dok Grotsnik. Velice impozantní special character, který rád využije společnost tří meganobů. Warboss na motorce s power clawou v další jednotce motorek je taktéž použitelný. Big Mek se Shock Attack Gun nebo normální Pain boy najdou své využití v hordách orků. Tady bohužel není univerzální velitel a tak je dobré se na začátku rozhodnout, co vlastně chcete hrát.

Troop – Pokud potřebujete šetřit body, vyberte si gretchiny. K ničemu jinému opravdu neslouží. Boyz si mohou vzít shootu, přikoupit trukk a Noba s power clawou. Není to nic extra, na druhou stranu to moc nestojí a dokáže to vyřídit lehké jednotky. Vzhledem k levnému trukku je to vcelku mobilní jednotka. Doporučuji nakoupit po dvou až třech kusech od každého.

Elite – Meganobovév počtu tří jsou dobrá jednotka, nezapomeňte naložit do Trukku, ať se nebelhají pěšky. Tankbustas dělají čest svému jménu, maximální počet modelů v jednotce je vynikající postrach tanků a obrněných cílů. Nobs fungují jako rychlý assaultní tým a také najdou využití. V trukku, jak jinak.

Fast – V tomto slotu užijete asi nejvíc stíhačky Dakkajet, se třema supashootama na kus je to dobrý zameták pěchoty. Pokud hrajete warbosse na motorce, tak logicky budete potřebovat motorkáře v plném počtu. Je to docela solidní střelecká jednotka. Deffkopty s raketama jsou velice výborná „prudící“ jednotka. Objevit se v zádech vozidlu a zkusit prostřelit pancíř je to, co umí velmi dobře.

Heavy – Lootas v plném počtu modelů na jednotku jsou vynikající jednotka na likvidaci lehkých vozidel nebo pěchoty. Mek Gunz s nástavbou na Traktor Gun  jsou výkonná jednotka, zaměřená na sestřelování létajících cílů. Budete ale potřebovat minimálně 3 platformy, aby jste měli nějakou efektivitu. Battlewagon je levný a docela pevný transport, který může mít několik zbraňových nástaveb.

Na pořízení v originálech přímo od prodejce je toho tedy docela dost, ale když se podíváte po burzách, tak se pěchota prodává skoro „na váhu“.Vozidla se dají postavit z lecčeho, přeci jen Orkové jsou vedení spíš jako  vesmírní popeláři a mechanici dohromady.

 

Necrons

Prastaří roboti, kteří vylezli ze svých hrobek. Armáda je celkově koncipována jako velice odolná. Až na několik vyjímek  nenajdete v této armádě vyloženě špatnou jednotku. Pokusím se tedy doporučit spíš ty, které se hodí vždy.

HQ – Pojmenované postavy Orikan the Diviner a Nemersor Zahndrekh je dvojice charakterů, kterými rozhodně nic nezkazíte. Obyčejný Warlord s warscythou se hodí téměř vždy. Dalším krokem je set Annihilation Barge, ze které můžete postavit výše zmíněný stroj a Overlord vám zbude navíc. ?Z tohoto setu můžete také postavit Catacomb Command Barge, což je vozidlo určené pro Overlorda.

Troop – Necron warriors jsou asi lepší volbou z dvou možností. Přikupte jim Ghost archu a stane se z nich poměrně odolná jednotka, která je schopná rozlousknout i tvrdší oříšky v podobě vozidel.

Elite – Z tohoto slotu Vás zajímají hlavně dvě jednotky. Triarch Pretorians je jednotka která dokáže prorazit v boji i střelbou velmi odolné pancíře pěchoty, ale má problém s vozidly. Lychguards jsou velmi odolnou jednotkou, pokud jim dokoupíte štíty. Za zmínku ještě stojí Triarch Stalker v případě že chcete hrát armádu v podstatě defenzivní a bez transportů.

Fast – Canoptek Wraithts jsou další velice odolná jednotka, navíc rychlá a s množstvím útoků. Tomb blades jsou necronská verze motorek a jako jediná jednotka z celé armády umí střílet s pravidlem No cover saves. Nevýhodou je poměrně velká náročnost na trpělivost při lepení tohoto modelu. Destroyers jsou efektivní jednotkou střelecké podpory, která se umí pohnout ještě po střelbě.

Heavy –  Za zmínku zde stojí Doomsday Arch, která dokáže zatopit i těm nejodolnějším jednotkám. Druhá jednotka, která je vhodná k použití jsou Heavy Destroyers.

Za zmínku stojí, že jako jedna z mála armád si Necroné mohou vybrat jako transport letadlo, takže dá postavit armáda letíci v Night Scythe.

Napsal Petr „Sabre“ Hořák

Nadšený gamer, primárně Warhammeru....a milovník piva

Komentáře

 • Erik
  Posted at 13:54 10.1.2017
  Erik
  Odpovědět Author

  Drahý a milý. Co to je, tohleto? Opět, jako u minulého článku, žádné vysvětlení proč je ta či oná jednotka tak super, že si vysloužila být na tvém listu. Nic. Jelikož orky pomalu začínám sbírat a párkrát si za ně zahrál, vím, kam s tvými volbami míříš, co je vede. Ale to nic nemění na tom, že pro někoho, kdo chce s danou frakcí začít to je platné asi jako mrtvému zimník. Není tu ani zbla o fluffu, ba ani čísla, prakticky pouze „Ej! Ber tohle všechno 3x a vyhrávej!“

  Myslím, že tyto články by byly užitečnější kdybych měl po ruce kodex. Žel, nemám, a obávám se, že ani ten kdo bude přemýšlet o pořízení té či oné armády si nebude pořizovat kodex jen tak z plezíru. Ano, jsem pedantský, ale tak sakra, budu si pořizovat armádu podle toho, co se mi líbí a ne podle toho co vyhrává, či? Tedy bych doporučil příště připsat něco o frakci jako takové, případně o oněch jednotkách, proč by se mi zrovna mohly líbit.

  Řekl bych, že orkové a gretchini jsou armáda z velké části, byť ne nezbytně, o umlácení soupeře kostkami (ať už jde o střelbu či o boj zblízka) s dodatkem elitních, silných jednotek / ubližovátek, o upravitelnosti k obrazu hráče a vyblbnutí se pro modeláře, barvíře či písálka.

  Ještě si dovolím doplnit, že groti nejsou jednotka jen tak na zaplnění troops slotu a utopení pár zbývajících bodů. Samozřejmě, jsou super na obojí, ale není záhodno nad nimi mávnout jen tak rukou, že jsou JEN k tomu. V čem gretchini excelují? Jsou přeci krásní! Ale vtipné a roztomilé modely stranou; Sezení na objectivech, zatímco ostatní, vražednější jednotky nemusí dřepět na objectivu na tvé straně hrací desky, ale mohou jít dělat něco jiného, třeba vražit nepřítele. Taky existuje krásná možnost naběhnout s partou nebohých goblinků proti nějaké velikánské obludě a svázat jí v boji na blízko s něčím nedůležitým, aby vám nemohla sežrat něco šťavnatého, zranitelného a za hodně bodů. Dále, BS3 ani S3 na tucet palců není žádná hitparáda, ale pořád je to o čísílko lepší než orkská balistika a šance trefit je fifty-fifty, takříkajíc. A tak se stane, že paní Štěstěna dá a jedna hrst hřebíků či olověná kulička z oněch grotích blast najde skulinku ve zbroji, trefí něco důležitého, zabije terminátora a voila, jedna šťastná střela si vydělá bodově na celou jednotku. A jelikož je Warhammer (a zejména orkové) založen na náhodě, stává se to.

  BS3 je pro orky příjemný bonus, a nevztahuje se jen na skrovné pěší gretchiny pod bičem orkského otrokáře, ale i na zmíněné Mek Guny, jejíž osádkou jsou právě lépe mířící groti, či Killa Kany, které jsou, žel, herně ne zrovna excelujícími walkery, ale statistická možnost trefit s polovinou výstřelů ze základních těžkých zbraní pro orky či speciálním šrotometem je fajn změna oproti třetině. A hlavně, idea malého, slabého goblina, ze kterého se může stát pilot třímetrové opancéřované plechovky, která v jedné ruce třímá hydraulické nůžky, obří vrták či průmyslovou cirkulárku – či pro kitbashery, sculptery či fanoušky knihy „Zelená“ od Martina Antonína – třeba sekyru z gutoceli, a v druhé kulomet, plamenomet, raketomet, orkskou plasmu či již zmíněný mocný šrotomet, je prostě fajn. Imperial Armour 8 nám dokonce přináší i možnost grotích tančíků ze šrotu, které jsou křehoučké s AV10 kolem dokola, ale jelikož je na nich takového šrotu a harampádí, mají 5+ invulnerable save, a jejich větší verzi, grotí landshipu. A taky klece či střelecké palposty připevněné na větší orkská vozidla s grotími kulometčíky! A jestli se nemýlím, groti mají zastoupení i v kulometné věžičce na jednom z orkských letadel.

  V neposlední řadě je jejich role v orkské společnosti významná, ač neslavná, někdo to dělat musí. Máme tu pravidlově grotí „sestřičky“ napomáhající Dokům, grotí pomocníky pro Meky, grotí nosiče dodatečného střeliva pro orky vysoko v hierarchii, vše působící jako přehozy kostek, či grotí osádky vozidel, starající-se o jejich chod vozidel s pravidlem It Will Not Die. V orkských příbězích tu máme i gretchiní revolucionáře, kuchaře, pěstitele hub a chovatele squigů, kuchače do zad, zlodějíčky, organizátory vsázek a tak dále a tak dále.

  Krucinál, tolik se toho dá říct jen o malé zelené potvoře, která v základním provedení stojí 3 body. Ale jsou jen k tomu, aby se šetřilo body! Ej!

  Nakonec přihodím komentář svého kamaráda, fanouška orků, který žel nemá možnost hrát tabletop, ale svým způsobem se chce také vyjádřit.

  „Dobrý den, pane. Jakožto fanoušek Orků musím tento návod na stavění orkské armády velice zkritizovat. Pokud budováním armády myslíte „postavit je tak, aby se snadněji vyhrávalo“, pak budiž, je vám (zčásti) odpuštěno. Z fluffového hlediska je mi ale z tohoto návodu blivno, jako z další skvadry Vesmírných Šmoulů. Střelecká armáda? Orkové střelné zbraně nemají na zabíjení primárně. Orkská pelebná výbava je primárně na estetiku. Rozumějte, bojiště s Orky není bojiště s Orky, pokud kolem nelétá více munice jako na honu ožralých myslivců a pokud okolí nebouchá jako tenkrát Hirošima. Pokud tímto něco Orkové zabijí, jedině dobře. Hlavním artiklem zůstává ale staré dobré CSS, tedy Chop – Smash – Stomp. Pro Orka není nic příjemnějšího, nic více naplňujícího, než přepůlit nějakého chudáka z Imperiální gardy mocnou sekerou vejpůl, nebo Power Clawou proměnit hlavu velitele Vesmírných mariňáků v mozkovou piňatu. Z tohoto hlediska je tedy váš návod takřka hříšným dílem, a to jsem se ani nedostal k volbě pro každou kategorii jednotek. Kdybychom byli lidi, pak bych vás pravděpodobně na místě popravil pistolí za šíření nechutné propagandy. Ale poněvaž jsme Orkové, tak se omezím jen na “ ‚ummie iz dumb!‘ a rituálně vám rozpárám břicho Big Choppou a vaše vnitřnosti hodím na krmení Squigám. Hezký den. – Vindikátor“

  Tedy i já popřeji hezký den a doufám ve větší snahu o osvětlení armád jako celku, a ne pouze o bezmyšlenkovitý návod, jak je mít co nejkompetitivnější. Cheers.