Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 1

Reporty

Kavenu W40k turnaj 1,5 NUKE

13.2.2017

sepsal Elden

Bylo, nebylo, v Plzni jsme si udělali další akci na rozvoj naší malé komunity okolo herny Kavenu. Co to znamená? V kostce jednodenní akce zaměřená na hraní Warhammer 40k, naučení se pravidel, tipů, triků – to vše s čepovaným pivíčkem a grilem přímo na místě.

Akce byla představená jako turnaj, ale postupem času se rozředila do módu free play. A proč se to stalo? Propozice akce byly jednoduché – 1500 bodů, dva unikátní detachmenty a to bylo celé. Žádné superfriendly zaměření, žádné restrikce na hodnoty jednotek, žádné omezení slotů, nic. Prostě postav, co umíš a máš, a doraž na místo. Mise byly standardní pravidlové, včetně kartiček.

A tady se nám ukázalo strašlivé veřejné tajemství 40k – nízký balanc jednotlivých armád, formací a jednotek.  Postupem času, jak mi chodily armády ke schválení, jsem si je rozděloval listy do tří sekcí:

a) Nováčci s armádou rovnou z krabice aneb Hraju to, co mám

b) Zkušenější hráči, co už mají načtená pravidla a umí pracovat se zdroji

c) ETC trénink před GTTT, tvořený primárně Vlastou a Katcherem.

To je pěkná polízanice, co? Cílem téhle soboty bylo, aby si hráči užili hru, pobavili se s ostatními a tak nějak se dostali do komunity. Nakonec to vyšlo tak hezky, že v každé kategorii byli  +/- 4 hráči. Párování bylo tedy jednoduché – v rámci sekce každý s každým, tři hry s adekvátním protihráčem, co víc si přát. Když jsem měl tohle hotové, tak jsem chlapákům z GTTT sekce navýšil body na 1850 a nováčkům snížil na 1000 bodů, ať nemusí mít každý charakter a vozidlo všechny upgrady z kodexu jen kvůli dosažení hranice 1500 bodů. V nejhorším měli zkušenější hráči připraveno víc rosterů, aby pasovali do všech kategorií.

Věčná, tenká hranice

Nad těmi armádami se každopádně člověk zamyslí, kde je vlastně ta linie mezi kombem a fluffy armádou? Zkusím si rozvzpomenout, co se pohybovalo ve střední třídě na 1500 bodů.

Astra Militarum – 3 Basilisk platformy (FW), Avenger Strike Fighter, pár tanků, Rough Riders, veteráni v Chimérách a asi ještě něco? Je to kombo? Možná, ale každopádně je to hezká a fluffy gardistická armáda.

Daemons – čtyři démoni na procházce v rámci Infernal Tetrad a nějaký bordel okolo. Drsné? Určitě ano. Stylové? Taky.

Eldaři – WraithKnight, Dark Eldaři a něco Eldarů. Je to silné? Panebože, půlka armády jsou Dark Eldaři, to nemůže být silné.

16735118_10207826074519412_1444998449_o

Space Marines: Potanův školní autobus s pasažéry. LoW na 1500 bodů? Nakonec se s tím Potan docela zapotil, automaticky s tím určitě nevyhrával.

Dejvovo  Castellans of Imperium – Scioni, Space Marine motorkáři, Coteaz, dreadnought a nějaké gardistické tanky. Ještě ani nezaschl inkoust na papíře a v Plzni už se to hraje.

Chaos Iron Warrior Warbanda – Land Raider, termosky, Raptoři, Havoci a tak. Prostě Iron Warrioři na procházce.

Co jsem chtěl hrát já, kdyby byl potřeba náhradník? Iron Hands Gladius na 1850 ETC a StormLance DemiCompany na 1500. Protože přijeď transportem, vystup, vystřel jednotkou, vystřel transportem, nastup a odjeď v jednom kole je fajn trololo na 1500 bodů.

16735058_10207826069399284_759682129_o

Na všech armádách se mi líbilo, že měly styl, sílu a byly i WYSIWYG (modely měly takové zbraně, jaké autor uvedl v souisu armády) a byl jsem rád, že se nám to v Plzni podařilo tak hezky rozjet. Každopádně do sekce nováčků bych tyhle armády zatím nepouštěl, tam byli opěšalí Chaos a Space Marines a jejich hráči bojovali spíš s pravidly, než s nepřítelem. Do budoucna ale věřím, že se rozjedou a nejeden veterán se s nimi zapotí.

Kdo byl nakonec vítězem? Vzhledem ke způsobu párování jsem měl připravený diplom pro největšího drsňáka z ETC sekce, nejvíc friendly armádu ze střední třídy a nejakčnějšího nováčka z nováčkovské sekce.

Za nejvíc výher v ETC sekci získal první diplom Katcher (poznámka redakce: 60:0 a 15 piv je výsledek tužící kolektiv, Katcher), nejvíc friendly armádu vyhrál Potan s Mastodonem (aneb „Není to silné a ty to víš!“) a newbie sekci vyhral Wulfarik, který s půjčenými orky rozjel veškerou opozici. Ve finále jsme asi byli vítězové všichni, protože atmosféra na místě byla super.

16731384_10207826066999224_1854218007_o

A co jinak dělo během akce? Katcher se nás snažil tromatizovat (Protože Surfující náckové musí zemřít! Katcher), Dejv nás seznámil se světem Disney princezen jako míchaček na beton (Google disney princess cement mixer) a pivo teklo proudem tak akorát, aby byla zábava a nebylo se za co stydět

Rád bych poděkoval serveru CriticalHit.cz za pravidlovou a terénní podporu, taktický input nováčkům a spoustu zajímavostí pro všechny účastníky turnaje a Gamemat.eu za propůjčení herních matů a terénů, díky kterým jsme nováčky opravdu okouzlili, a budou se těšit na další akci.

Jinak na Potanově blogísku si můžete přečíst o tom, jak se venčí cihla.

Nadšený gamer, primárně Warhammeru....a milovník piva

Komentáře

  • Rybník
    Posted at 23:41 13.2.2017
    Rybník
    Odpovědět Author

    Super! Už se těším až to znovu rozjedeme u nás. Na menší formáty už hrajeme. Rybník