Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 0

Malifaux

Pavouci se prokousali až na druhé místo

19.2.2017

V Hradci Králové skončil pátý ročník Malifaux ligy a u příležitosti vyhlášení výsledků a oficiálního startu nové se ve Valhale pořádal malý turnaj. Osm hráčů obsadilo vpravdě skvostné stoly plné terénů, z čehož jsem měl radost hlavně já, neboť jsem snad poprvé v životě nehrál střelecký gang a plně vsadil na boj nablízko.

Hrajeme malé hry na 30 soulstonů (běžně se hraje spíše na 50) a jelikož gangy nebyly tak velké, vedl je místo Mastera pouze Henchman. To bych nebyl já, abych si nevykňučel výjimku, a tak první kolo hraji s Puštíkem a hra se nám kromě turnaje započítává i do ligy, abych toto kolo vůbec stihl odehrát. Na první hru proto nasazujeme i velké šéfy.

Hraji frakci čarodějů, které vede steampunkový strejda Ramos (má upgrade Arcing Screen, který zlepšuje obranu vlastním modelů v okolí. Sám umí vyvolávat malé pavoučky a na střelbu taky není k zahození

Howardi Langstonová (veliký pavoukočlověk, co strašně dobře běhá a strašně dobře zabíjí)

Steam Arachnid (malý, levný a prakticky neškodný pavouček ale užitečný, neboť není Peon, takže může plnit úkoly, a na tom výhra v Malifaux stojí)

Gunsmith (vynikající střelec se stylovým kloboukem)

Fire Gamin (plive oheň a zapaluje soupeřovy modely, a když hoří, tak na ně má Gunsmith bonusy, vidíte to kombo? 🙂 )

Zbyly mi 4 volné soulstony, za které mohou masteři a henchmani dolízávat karty, zkoušet ukrást iniciativu a provádět další užitečné věci.

Pic slepici po palici

Puštík hraje jeden z nejnovějších gangů frakce Ten Thunders, založený na čínské mytologii a démonech zvaných Oni. Čímž mě zbavuje odpovědnosti, protože ať se stane, co se stane, vždy za to budou moci Oni. Moc fanda nových plastových modelů nejsem, ale když spatřím slepičku v kimonu, mé srdce pookřeje. Až je mi líto jí ustřelit zobáček i s kimonem. Ale nepředbíhejme.

Soupeř staví gang, který vede Asami Tanaka (je to mrška, co umí kousat a především vyvolává nové modely, aniž by k tomu potřebovala nějaké mrtvé tělo nebo alespoň hromádku šrotu, jak to jiní slušní vyvolávači dělají. Ona je vyvolává jen tak, ale ty zase po čase zmizí. Bohužel, většinou to je až poté, co napáchají nejvíc škody.)

Ohaguro Bettari – démon, co prý umí strašně dobře kousat a je to duch, takže drandí skrz terén jakoby nic

Tengu – slepička, co umí mlátit palcátem a sama se regeneruje

Amanjaku je takový malý démonek pomáhající Asami, v boji sice moc neudělá, ale umí krásně ztěžovat střelbu do modelů v jeho okolí

Katanaka Sniper – co o něm říct? Sniper, prostě…

Hrajeme strategii Squaters Rights a deploy máme 6 palců od kraje stolu. Uprostřed desky je řada pěti vyrovnaných žetonů, kdo k nim přijde, může je prohlásit za vlastní. Kdo má takhle dva na konci kola, ten bere bod. K tomu si volíme ještě dvě schémata a já mám Entourage, za které dostanu body, když přijdu svým masterem na soupeřovu stranu stolu. Druhé je Protect Terrioty, kdy musím do šesti palců od mého deploye rozmístit alespoň dva Scheme Markery, a když je u nich nějaký můj model, beru body.

IMG_20170218_101020

Začínáme a nemohu se rozhodnout, od koho se nechám sežrat dřív.

Je nás málo, tak se tak nějak rozestavíme do středu stolů a chvilku pokvikávám, neboť vidím velikou díru bez terénu uprostřed stolu, kterou musím chtě nechtě proběhnout, a tu kontroluje sniper. Pošlu Howardinu nalevo. Ramos jde středem, Gunsmith míří v ústrety Ohaguro a slepici, Firegamin se nemůže rozhodnout, tak lavíruje na středu stolu a snaží se neumřít. To samé pavouk.

Puštík vyvolá opici Yokai a přešibuje modely za zídky kousek od středu stolu, abych na něj nemohl moc střílet. Opice vyběhne na Howardinu.

Další kolo pavouk hrdinně zabere prostřední bod a zahnízdí se za zídkou. Howardina už má jednu opici na krku a vzápětí na ni vlítne druhá, neboť Asami vyvolává jako vzteklá. Dost se předvede Firegamin, který plivne po Ohaguro a pomocí Red Jokera, kterého líznu na zranění, dám za maximální + minimální hodnoty. (Sice je to pět, ale kdo by to u takového prcka čekal).

Gunsmith načne slepici, ale druhou ranou mine. Opeřenec i démon se vyřítí na Gunsmitha, ale nezabijí jej. To už do hry vstoupí Ramos a oběma Oni přežehlí fasádu elektroléčbou. Umí totiž vynikající střelecké kouzlo, kterým může střílet i do boje nablízko (normálně se totiž náhodně určuje, koho výstřel trefí – tedy i vlastní modely, což není úplně košer). Má to ale dosah jen osm palců, tak dědula popojde a už je smaží. Démoni jsou pryč.

Howardina začne provádět konečně řešení opičí otázky.  A daří se jí na výbornou.

V závěru hry Howardina dokonce vlítne na Asami. Ublíží jí tak moc, že s jedním životem prchá, vyvolá si na pomoc další opici, ale už nás tlačí čas, tak máme končit. Mně se podařilo zabrat dva markery uprostřed, Ramos se také přes půlku stolu dohrabal a Firegamin s Gunsmithem vyrobili potřebné dva scheme markery na Protect Teritory, takže beru sedm bodů a soupeř bohužel ani jeden.

IMG_20170218_111622

Boj je prakticky u konce. Howardina zahnala Asami za roh, Ramos si lebedí za půlkou stolu a to je jeden z nejpomalejších modelů ve hře!

Příliš mnoho klepítek (a seker)

Druhá hra už není ligová, takže musím vybrat henchmana. Vvolím Josse – zabijáckou bestii, co odmítá umřít a když už má na kahánku, zabíjí ještě víc. Dal jsem mu upgrade, že když se on nebo kamarádské modely do osmi palců od něj aktivují, mohou si vyléčit jeden život.

Do gangu přidávám ještě starou známou Howardinu Langstonovou. A krom toho tam dám ještě čtyři malé pavoučky. Plán je jasný – Joss a Howardina zlikvidují soupeře, zatímco pavouci oddřou ten zbytek.

Proti mně si už leští hlavně gang Freikorpsů, které řídí Wiedzmin.

Gang vede Rusty Alice – umí výborně střílet, v boji nablízko taky není marná a hlavně ji člověk nemůže nachargovat.

Johann se vyznačuje tím, že má obrovské kladivo s obrovským dosahem, a když jím praští konstrukt, bolí to strašně moc. A hádejte, kdo má všechny modely v gangu konstrukty?

Freikorps Traper má odstřelovací pušku, co dodat víc?

Armádu doplňuji tři Freikorpsmani, ti mají kudlu a pistoli a více méně se od nich očekává přežití a plnění úkolů.

Hrajeme strategii Reckoning, kdy musíme v jednom kole zabít alespoň dva soupeřovy modely, abychom brali bod. To mě s hejnem malých modýlků vysloveně těší, ale taky jsem si to mohl přečíst dříve a změnit gang. Projevuje se můj taktický génius, takže nic nemění, protože jsem líný.

IMG_20170218_123120

Těžká muka volby, po kom zaútočit jako první.

Otevřeně hlásím (když to udělám, dostanu víc bodů) schéma Power rituál, které mě nutí umístit do tří rohů herního stolu power token. Kdyžž to udělám, dostanu body. Hlásím i Breakthrough, kdy se musím dostat k soupeřově deployi a tam umístit žetony.

Nebojím se kladiv nic a vyběhnu se vším kupředu v takové divné rojnici. Dva pavouci jdou položit žeton power rituálu v levém rohu na soupeřově straně stolu, jeden arachnid se zdržel, jak zakládal power rituál u mě doma. Joss a Howardina se šinou středem. Soupeř dělá to samé, jen do rohů posílá Freikorpsmany. Rusty se drží docela daleko na mém pravém křídle a Johan se batolí prostředkem.

Druhé kolo vyběhnu pavoukem zablokovat do souboje Trapera, jenže já pitomec zapomenu, že ten model může odskočit skoro zadarmo. Trochu si zakvičím, nad svou neschopností. No, dobře, kvičím tak, až se ostatní hráči diví, kdo do Valhaly pustit to prase. Zatím se naštěstí nic moc neděje.

Wiedzmin čeká, čím vylezu. Pošle proto Freikorpsmana rovně do mého deploye, aby tam položil power token (taky si vzal jako schéma power rituál). Tomu chci zabránit, tak na něj vlítnu Howardinou a usekám jej k smrti.

Jenže tím vlezu do dostřelu Alice, která umí vystřelit až čtyřikrát za kolo pěkně drsnou munici. „Ahoj,“ zamává na pavoukočlověka a stiskne kohoutek. Karty lítají vzduchem, kvikot sílí na obou stranách, ale díky neuvěřitelnému štěstí mi to Howardina přežije.

Pavouci v levém rohu pokládají power žeton a blokují v boji Freikorpsmana. Traper se vyvazuje z boje a střílí, ale nic moc nedělá.

Třetí kolo se nese ve znamení soubojů titánů. Vyhraju iniciativu a aktivuji Howardinu, aby si alespoň stihla seknout, když už je tak načatá. Připlíží se k Alici a sekne ji za čtyři. Kvalita.

Johan vlítne na Josse. Mlátí kladivem jako divý. Ale neumlátí. Joss má neuvěřitelně dobrou (jak pro koho) schopnost Hard to Kill, což znamená, že pokud má víc, jak dva životy, nelze jej zabít jedinou ranou. Ideální je jej dostat na jeden život a pak na nulu. Jenže se to se Wiedzminovi nepodaří, a že z balíčku tahá pěkně silné útoky.

IMG_20170218_125205

Co je ve válečnickém umění nejdůležitější? Přesila aneb Stokrát nic umořilo Freikorpsmana.

Joss díky tomu, že je na jednom životu dostane reaktivaci. A aktivovat takového bijce dvakrát… nádhera. A teď pozor, když jej aktivuji, tak si vyléčí jeden život, čímž se dostane na dva, čímž se mu zase může spustit Hard to Kill. A jelikož se aktivuje dvakrát, vyléčí si dva životy! Až ex post zjistím, že regenerace funguje jen na Miniony v okolí, což Joss pochopitelně není. Takže se neměl léčit. A otázkou je, jak by to celé dopadlo. Po dohodě s Wiedzminem jsme to už ale nechali být. Touto cestou se mu ještě jednou omlouvám.

Pak už to jde ráz na ráz. Howardina zabije Alici, Joss utluče Johana a vzápětí Trapera, pavouci po dvoukolovém souboji ukoušou Freikorpse. A já konečně beru jeden bod za Strategii.

Hra se mění ve strašlivý masakr. Položím všechny potřebné markery, zabiju všechny nepřátelské modely a vítězím 7:0, protože Wiedzminovi se nepodařilo splnit vůbec nic.

Debil a blbeček v jednom

Jdu bojovat o první místo. Proti mně stojí vynikající hráč Zdenda. Jeho gang vede Nothing Beast, což je obr samá ruka samé chapadlo, co jen těžko umírá a naopak umí výborně umírat jiné modely.

Spolu s ní stojí na stole tři Roninky, což jsou sice průměrné, ale velmi užitečné střelkyně / šermířky, které mají také Hard to Kill. Tentokrát to okusím já, jaké to je nezabít na jednu mocnou ránu.

K nim se pojí i jeden Woid Wretch řečený Blecha, co umí zpomalovat nebo zrychlovat modely.

Partu doplňuje Hans, což je vynikající střelec, který umí střílet i do souboje nablízko.

Já volím stejnou sestavu, jako v minulém kole.

Hrajeme strategii Stake Claim. Musím na soupeřově straně stolu položit Claim marker, kdo jich má víc, bere bod. (Claimy se ale pokládají těžko, protože to stojí dvě akce a většina modelů má jen dvě akce, takže tam, kam dojdou, musí kolo počkat a také přežít).

IMG_20170218_141854

To růžové je Bestie Nicoty a strašně, strašně, strašně moc mi dává na prdel.

Já úkoly doplňuji o tajné schéma Cursed Object, kdy soupeře mohu proklít, ten se toho sice může docela těžko zbavit, ale když tak neučiní, mohu jej toho prokletí sám zbavit, za což získám bod. A jako druhý úkol volím Protect Teritory.

V této hře jsem pokazil (a to jsem ještě hodně moc slušný), snad naprosto všechno. Aktivoval jsem modely ve špatném pořadí, zapomínal na super užitečná pravidla a k tomu se pojily i strašlivě špatné karty, které jsem lízal z balíčku a které jen uspišovaly mou prohru.

Například jsem zapomněl, že Joss může díky upgradu aktivovat auru, která soupeřovým modelům notně ztěžuje kouzlení. Nothing Beasta útočí jenom skrz kouzla. Joss byl od druhého kola v boji s Bestiií nicoty a myslíte, že jsem si na tuto špičkovou schopnost vzpomněl?

Chjo.

Vyběhnu se vším kupředu, abych zkusil Beastu zabít co nejdříve. Ona totiž má sice obranu 9, ale od toho se odečítají všechny karty na majitelově ruce, takže na začátku je na reálně obraně 3. Jenže prdlajz. Jako první na mě vlítne Bestie, protože zapomenu, že může drandit jako duch skrz terén, zraní mi Howardinu a spustí trigger, že pokud neprojdu přes test, celý model se pohřbí. (Zmizí ze hry a objeví se až tehdy, kdy umře nějaký další model).

Teď to nepokazit, že? Jenže já zkušeně líznu černého žolíka, což znamená, že jsem to nesplnil a ani nemohu podvádět kartami z ruky! Na jedinou ránu, která dala za jeden život, mizí celá Howardina!

Pavouci rozdávají prokletí, jak vzteklí. Bohužel, dělají to i soupeřovy Roninky, takže tím, že na sebe postupně vrháme kletby, nabereme za tři kola tři body. Umře jeden pavouk, což se mi moc líbí, neboť se může objevit Howardina! Živá, zdravá a chtivá mordovat. Bohužel, Roninka, před níž se obří kyborg objeví, má Hard to Kill, takže ji nechá na jednom životu. Od Blechy dostane robot ještě Slow.

IMG_20170218_143635

Joss v obležení. Sice vesele přežíval, ale to bylo tak všechno, co udělal.

Zatímco se vysloveně plácám v marných soubojích, dvě Roninky se proplazí na moji polovinu stolu a položí tam Claime markery, Zdenda začíná brát body a já mu v tom nemám jak zabránit. Nothing Beast zabije dva malé pavoučky, které ji otravují, čímž splní schéma Make them Suffer! (Jeho velitel party musí něco zabít, a když tak udělá, bere bod).

Já se už nezmůžu na nic. Joss tam tupě mlátí do Beasty a nic jí nedělá, Howardina sice zabije Roninku, ale už s ní zapomínám položit makery na Protect Territory a pak nám nepadne šesté kolo, takže končíme a prohrávám vysoko 3:7.

Přesto mi to stačí na druhé místo.

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře.