Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 0

Let´s play

Historie her, 1. část

1.4.2017

Ne každý angličtinou vládne a tak jsme se rozhodli přinést Vám překlad článku (respektive série článků) , který poodhalí roušku minulosti a vývoje her. Začínáme od starověku a postupně projdeme vývojem do dnešních dnů.

Článek je převzatý  z webu CMON, originál naleznete zde – https://cmon.com/news/cmon-feature-friday-a-history-of-games-part-one

Do češtiny přeložil Jakub „Zion“ Hejda, kterému tímto děkujeme.


 

Svůj koníček bereme tak trochu jako definitivu. Zhruba od roku 1995 jsou deskové hry na vzestupu, každý rok jich je víc než ten předchozí. Nedávný nárůst hraní lze spojit se vstupem několika evropských titulů, zejména z Německa, na severoamerický trh. Především Osadníci z Katanu odstartovali to, co se někdy označuje za zlatý věk her. Protože se stolním hrám věnuje stále více designérů, vydavatelů, grafiků a médií, je to vhodné jméno pro dobu, kterou právě zažíváme.

Vždy tomu tak ale nebylo. Deskové hry si v průběhu staletí lidských dějin zažily časy dobré i zlé. V tomto článku se krátce podíváme na historii her. Protože historie lidského hraní je dlouhá a rozmanitá, rozdělíme toto téma do dvou částí. V té první se soustředíme na starověk.

CMON Feature Friday: A History of Games Part One

 

Byly nalezeny kameny z deskových her z pradávných dob, které poukazují na to, že v průběhu dějin byly hry důležitou součástí lidského života. Některé z nejstarších nalezených komponent pocházely z 5000 let staré pohřební mohyly v Turecku. K takhle starým kamenům samozřejmě neexistuje návod, takže nikdo netuší, jak se tato prastará hra vlastně hrála. Předpokládá se, že hry byly koníčkem bohatých a vlivných, ne zábavou nížších vrstev.

Hra senet se hrála v Egyptě kolem roku 3100 př. n. l. Je to jedna z nejstarších her se známými pravidly. Zmínky o senetu se objevují v hieroglyfech i na malbách na zdech hrobek. Části herní desky byly objeveny v hrobech egyptských vládců. Herní desku tvoří síť 30 čtverců ve třech řadách, každý hráč pak má vlastní sadu kamenů. Pravidla moderního senetu byla sestavena z útržků informací, které rozluštili archeologové.

Královská hra ur se také hrála v Egyptě a Mezopotámii kolem roku 3000 př. n. l. Používala propracovanou herní desku, hrací kameny a trojici čtyřstěnných kostek. Původní pravidla uru sice nejsou zcela známá, ale byla nalezena deska s pravidly hry datovaná do roku 177 př. n. l. Podobně jako senet byl i ur zřejmě závodní hrou.

Na středním východě se v 7. století hrály nejstarší formy šachů, s hracími kameny v podobě slonů, koní, králů a vojáků. I v tomto raném období deskového hraní bylo sepsáno několik návodů zahajujících strategií a řešení komplexních šachových problémů. Existence těchto textů dokazuje, že nerdství v souvislosti s hrami není ničím novým.

Go je jedna z nejstarších her, která se pravidelně hraje dodnes. V go dva hráči střídavě umisťují černé a bílé kameny na síť 19 x 19 polí. Cílem je ovládnout co největší území a obklíčit kameny soupeře. Dodnes zůstává go velice populární a jeho kluby najdeme po celém světě. Nedávno se go objevilo ve zprávách, když se světový šampion Lee Sedol utkal s umělou inteligencí s názvem AlphaGo. Z Koreje pocházející hráč bojoval statečně, ale nakonec zápas s AlphaGo prohrál 4-1. Byl to dobrý test hranic lidských schopností a alespoň já bych rád přivítal naše nové robotické vládce.

Jednou z nejrozšířenějších her původem z Afriky je mankala. Není pro ni potřeba víc než sada kamenů a několik děr, lze ji tedy hrát prakticky kdekoliv. Archeologové hru datují mezi 6. a 7. století. Spíš než jednu konkrétní hru označuje mankala sérii her s drobnými obměnami základních pravidel.

V Americe, na kamenné podlaze naleziště Tlacuachero, objevili archeologové žlábky ve tvaru C, o kterých se domnívají, že šlo o nějakou hru. Pak by první americká hra byla zhruba 5000 let stará. Nejrozšířenější hrou dávných amerických civilizací byla patolli, kterou hrála jak smetánka, tak prostí lidé. Je to závodní/válečná hra s velkým důrazem na hazard. Hráči se snaží získat všechny soupeřovy kameny tím, že své kameny dostanou na konec herní desky jako první.

Toto ani v nejmenším není úplný výčet historie dávných stolních her, ale je jasné, že hry byly volnočasovou zábavou rozšířenou po celém světě. Možná že původně šlo o zábavu králů, ale brzy lidé všech tříd hráli hry toho nebo onohu druhu. Ve druhé části se podíváme na deskové hry, které nás dovedly až do současnosti.

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře.