Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 0

Reporty

Erebi jede na Monte Savino!

15.11.2017

Monte San Savino Show 2017

Aneb jak jsem přišel o panictví

Jsou tomu tak tři měsíce zpět, co jsem dostal od kamaráda a jednoho z našich skvělých sculptorů/barvířů pozvánku na účast v soutěži Monte San Savino Show (dále jen MSSS). (Ten kamarád a druhý účastník zájezdu byl Lukáš Žaba z ZabaArt pozn. red.)
Tož řekl jsem si: „Proč ne?!“

A co to je vůbec MSSS?

MSSS je jednou z nejvýznamnějších barvířských soutěží v Evropě co se kvantity a kvality týká a pořádá se od roku 2006 vždy v litopadu. Je to zároveň takové rozloučení s barvířskou sezónou, protože se po ní již žádná velká soutěž nekoná.

MSSS se pořádá, jak už název napoví, v malebném italském městečku Monte San Savino místní barvířskou komunitou a Municipality – the Historical and Fantasy Miniature International Contest. Tato akce není pouhou soutěží, ale i výstavou a především velkým setkáním komunity modelářů.

Není to absolutně žádný krok pro lidstvo, ale velký skok pro mě.

Naší výpravu již od počátku pronásledovaly nepříjemnosti. Z původní pětičlenné posádky se po chvíli stala čtyřčlenná, 14 dní před odjezdem už jen dvoučlenná, poté jsme jednu duši zase nabrali zpět, aby to pár hodin před odjezdem odpískala. Naštěstí to byly jediné nepříjemnosti a dále nás čekala už jen nádhera.

Ještě před odjezdem jsem si musel ujasnit do jaké z šesti hlavních kategorií a podkategorií se vlastně vůbec přihlásím. V mém případě byla jasná kategorie „Fantasy“ a už zbývalo se jen rozhodnout, zda standard či mnohem náročnější masters. Po chvílích létání v oblacích jsem zase přistál pevně nohami na zemi a jasně vybral Standard. Je to má první velká soutěž takového měřítka a významu, takže „nižší“ kategorie byla  zcela adekvátní.

Vzhůru na jih!

Teď už jen zabalit modely, nějaké spodky, slivovici, protože dělat si přátele alkoholem je dobré, a hurá na cestu. Vyrazili jsme ve čtvrtek ráno a po cca čtrnácti hodinách klidné cesty jsme dorazili do místa ubytování nějakých 10 kilometrů od MSSS. Přivítala nás postarší usměvavá Italka, která ale neuměla absolutně ani slovo anglicky, takže ubytování bylo celkem zábavné. Jde se spát.

Hned ráno vyrážíme na show a vstříc novým dobrodružstvím, protože i pro Lukáše je MSSS novinkou. Přijeli jsme asi tak hodinku před otevřením, tak si dáváme skvělou kávu a seznamujeme se z výpravou z Dánska. Mezitím přichází první z mnoha „star“ Ben Komets a můj první „fandovský“ výstřik.

Jdeme se registrovat.

Seznamování, popíjení a okukování… modelů

Lukáš bere útokem Master Fantasy Open a já Standard Fantasy Paint (singl figurky a busty) plus Standard Fantasy Ambient (diorama). Potkáváme skvělého ruského barvíře a hlavně úžasného člověka Romana Grubu, se kterým prakticky trávíme celou show. Nastává další seznamování, popíjení, seznamování, popíjení, seznamování až je nějaká 22h a čeká nás úvodní ceremoniál spojený s křtem nováčků a zase popíjením.

Křest je pro mě něčím krásným a neskutečným. Ty všechny emoce se nedají popsat, když se stáváte součástí něčeho tak velkého a krásného. Všichni se k sobě chovají jako by to byla jedna velká rodina co se po delší době sešla. Následuje velká párty, které my se už kvůli únavě neúčastníme.

Sobotní den je ve znamení demíček (viz program), dalšího seznamování a hlavně již jsou přihlášeny všechny modely, takže se kocháme seč nám oči stačí.

Neděle se nese (aspoň u mě) v duchu nervozity a únavy. Toto se svým zábavným pojetím speedpaint soutěže snaží rozbít Alfonso Giraldez. Soutěž je plná různých naschválů a popichování – soutěžící si například musejí v půlce vyměnit modely, na kterých pracují. Doplněné to bylo následně velice zajímavým povídáním o barvení. Vítězem se stávají všichni zúčastnění, protože tady o výhru vůbec nešlo. Stejně jako celá MSSS je hlavně o pohodě a zábavě.

Blíží se čtvrtá odpoledne a nervozita by se dala pomalu krájet. Hlavně uvnitř krasného místního divadla, ve kterém se závěrečný ceremoniál konal. Divadlo je narvané k prasknutí. Někteří místní barvíři s sebou mají i rodiny, nebo jsou tu s dětmi, které se taky účastní soutěže.

Ceremoniál otvírá svou řečí (asi) starosta Monte San Savino a jde se na věc. Vyhlašování se nedá popsat slovy, stejně jako u samotné show tu platí: „Kdo nezažil, nepochopí.“ Když přichází na řadu kategorie Standard Fantasy přestávám dýchat. Do Itálie jsem jel s vidinou bronzu, když jsem viděl, co je v mé kategorii, tak jsem přestal myslet i na ten bronz. Opravdu kousky, které by z fleku mohly válčit v Masters.

Proto pro mne bylo obrovských šokem, když mé jméno zaznělo v Silver Fantasy Painting a o goldu v Fantasy Ambient (diorama). To už jsem musel jít za pořadatelem a přesvědčit se na vlastní oči. Jestli existuje nějaké video, tak by mohlo být zábavné. Následuje vyhlášení očekávaných Masters.

První na řadu přichází Historical, kde držímě pěsti Romanu Grubovi, který v loňském roce získal stříbro a letos pomýšlí na zlato. To se mu podaří a divadlo se otřásá v základech. Roman je, jak už jsem napsal skvělý člověk, a tak mám z tohoto úspěchu snad větší radost než z toho svého.

Z Historical se volně přechází na Fantasy, kde Roman vybojuje ještě stříbro, a začínáme fandit Lukášovi, který bojuje o medaile v kategorii Master Fantasy Open. Ta je stejně jako všechny ostatní nadupaná peckami a Lukáš vyhrává krásný bronz.

Nasleduje vyhlašování speciálních cen jako je Best of Paint, Best of Show apod. Jestli jsem to správně pochopil tak vítěz Best of Show má volnou letenku do USA na Crystal Brush, kde se bojuje o krásných 10.000USD. Tento ročník je zajímavý také tím, že se vůbec poprvé vyhlašují ceny pro celoživotní dílo a přínos pro komunitu „GRAND MASTER MSS 2017“.

Do této chvíle jsem si myslel, že už nic víc emočně silného nezažiji, spletl jsem se. Tohle vyhlašování bylo naprosto famózní a nepopsatelné. Ovacemi ve stoje a bouřlivým potleskem končí závěrečný ceremoniál i samotná MSS. Loučíme se všemi, přejeme si klidné cesty domů a brzká shledání se.

V pondělí opět ráno vyrážíme na cestu a v noci už jsme v objetí svých milovaných žen. Pro mě něco krásného končí a něco velkého začíná.

Závěrem bych chtěl velice poděkovat Lukášovi, který mě na tuto cestu dostal, udržel mě na ní a vůbec mi byl oporou. Prakticky celou výpravu zařídil a odřídil. „Děkuji kamaráde!“ Chtěl bych poděkovat taky své ženě, která mi je oporou, a všem, co mi drželi pěsti. DÍKY VÁM VŠEM!

Erebi

Dodatečné informace:

THE JURY – 2017

CHAIRMAN
FABIO NUNNARI – ITA

Giuseppe De Carolis – ITA Claudio Clementi – ITA
Roberto De Meo – ITA Luciano Rossetto – ITA
George Cotetsis – GRE Michael Kontraros – GRE
Alex Varela – SPA Andrea Iula – ITA
Alfonso Prado – SPA Ray Farrugia – MAL
Chris Clayton – ENG Dimitry Fesechko- RUS

PROGRAM of the CONTEST

Friday 10/11 AM9.30-12.30
PM 3 – 7 DELIVERY
Saturday 11/11 AM9.30-12.30 DELIVERY
Saturday 11/11 PM 3.00 – 8.00 Contest & Expo opening
Saturday 11/11 PM 3.00 Painting demo with Sergio Calvo Rubio
Saturday 11/11 PM 4.15 Sculpting demo with Raffaele Nalin
Saturday 11/11 PM 5.30 Painting demo with Fernando Ruiz Ceano
Saturday 11/11 PM 6.45 Painting demo with Fabrizio Russo
Saturday 11/11 PM 8.00 CONVIVIAL DINNER
you can ask to join at the helpdesk
Sunday 12/11 AM9.30-PM 5.00 Contest & Expo opening
Sunday 12/11 AM9.30 Sculpting demo with Adriano Laruccia
Sunday 12/11 AM10.45 SPEED Painting – coordinator Alfonso Giraldes
Sunday 12/11 AM12.00 Military Modelling demo with Emilio Terlizzi
Sunday 12/11 PM 4.00 Awards ceremony (Teatro Verdi)
Sunday 12/11 PM 5.00 FIGURES PICK-UP

Fotky:

https://www.facebook.com/erebiminiatures/

Silver – http://erebiminiatures.blogspot.cz/2017/11/cyborg-samurai-from-zabaart.html

Gold – http://erebiminiatures.blogspot.cz/2016/04/iron-painter-2016-round-2-better-off.html

Nadšený gamer, primárně Warhammeru....a milovník piva

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře.