Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 4

Tutorialy

Airbrush pro začátečníky – Co si pořídit

1.2.2018

Aloha compadres!

Rád bych se podíval na několikrát omílanou otázku, která je na fórech pravidelně – „Chci začít s airbrushem, co si mám pořídit?“. Pak nebudete muset složitě vypisovat co, ale prostě odkážete na tento článek. Genialita, ne?

 

Troška teorie

Airbrush na stejném principu jako fixírka či dětský BlowPen. Částečky barvy jsou unášeny proudem vzduchu skrze trysku a dělají efekt „sprejíku“. Nic podstatného, ale ve všech částech té věty může být zádrhel. Špatný tlak vzduchu, zanesená pistole, špatná barva…Vše může být problém. Ale k tomu později.

 

 1. Kompresor

  Vzduchový kompresor je největší investice, která vás na začátek čeká. Několik drobných pouček
  – Potřebujete kompresor se vzdušníkem. To je zásobník vzduchu pod kompresorem, je to tlaková nádoba. Proč? Kvůli pravidelnému přísunu stálého tlaku. Pokud máte kompresor bez vzdušníku, tak máte pistoli napojenou přímo na kompresor a dělá to takové tfup-tfup-tfup, podle toho, jak kompresor spíná. Takže věci z Lidlu, případně věci na manikůru – nebrat.
  Jasně, můžete vytáhnout z garáže/ukrást tátovi dílenskej kompresor. Krom toho, že vás mamka nepochválí za hluk, tak je tu jeden háček – větší kompresory bývají často olejové a olej v pistoli či na modelu nechcete. Budete potřebovat Odlučovač oleje nebo nějaký podobný filtr. Hlavně se zeptejte v prodejně a nezapomeňte na redukce..

  Na začátek je několik možností (Včetně post-apo bastlení kompresoru z ledničky a hasičáku), ale osvědčeným se skrze komunitu ukázal tento macík :  Fengda AS-186 . Fengda obecně dělá věci poměr cena/výkon a zatím nevím, že by se někomu vyloženě vysypal či explodoval. Stále ale brát v potaz, že je docela malý, takže pokud chcete barvit 10 tanků najednou, tak opatrně s přehříváním.

 2.  Pistole

  Jasně, druhá základní věc, o které se hooodně debatuje.
  Bavíme se o začátcích, tak to prosím berte v potaz. I nováček si může koupit do začátku Iwatu nebo H-Sko za 6k, neříkám že ne. Ale povětšinou to v fázi oťukávání neudělá.
  Rád bych se zaměřil na důležitou věc při rozhodování a tím je velikost trysky. V praxi se používá 0,2 mm či 0,3 mm. 0,5 mm se používá často na terén či základování větších ploch. Velikost trysky ovlivňuje to, jak „tlustá“ je čára při maximálním použití. Pokud jste machr, tak zvládnete tenčí čáry i s 0,5 mm. Chce to cvik. Rozdíl mezi 0,2 a 0,3 už v praxi tak velký není. Důležité ale je, že potřebujete i odpovídající jehlu – většina pistolí má trysku výměnou, takže pokud si koupíte nějaké díly „do foroty“, tak možno měnit i toto.
  Velmi důležitou vlastností je ale to, aby pistole byla „dvojčinná“ – „dual action“. Jednočinná pistole nemá regulaci přísunu barvy, jen vzduchu.
  Dvojčinná pistole vám umožňuje regulovat množství barvy (posunem jehly dopředu / dozadu) a množství vzduchu (mačkáním ventilku). To je sakra důležité.
  Dále se může lišit plnění barvy – doporučuji vykašlat se na vyměnitelné kalíšky a další hovadiny, jednoduché horní plnění je dle mého nejlepší. I se nejlépe čistí.

  Tak se na to podíváme :
  Fengda BD 130 je obstojný „výkovek“ čínské produkce, což nějak nevadí. Je to obyčejný nástroj, taková Škoda Felicie mezi airbrushi. Na osahání a vyzkoušení technik bohatě dostačující, má relativně levné náhradní díly a když se k ní chováte hezky, tak vydrží. Měl jsem dvě a vždycky jsem je musel vyhodit po „user´s intelligency error“. Proč ne.

  V současné době používám tuhle věc, ale řekl bych, že to je také Fengda 😀 Jen s pěkným nápisem.

  Pokud chcete už od začátku něco kvalitnějšího, můžete se podívat například na Iwaty či H-S. Občas jde najít Infinity či Badger na Amazonu ve slevě za nějakou absurdní cenu pod 100 dolarů.

 3.  Hadice, čistítka a další potřebné drobnosti.

  Je asi jasné, že pistoli musíte nějak spojit s kompresorem a nějak čistit. Možností je spousta, od malé gumové hadičky po fancy dvoumetrový šlahoun, stejně jako Čistící nádobka nebo petflaška. To už nechám na vás. Já osobně bych si k tomu přihodil navíc jednu trysku a jednu jehlu.
  Jen k tomu čištění – je sakra důležité. Připravte se na to, že většinu času budete spíš čistit než stříkat. Jako vážně. A kvalitní chemie k tomu pomůže, já osobně si nedokážu vynachválit tuhle sr… od Tamiye. Vzhledem k tomu, že jako mávnutím kouzelného proutku vyčistila vinylovou podložku, kde bylo cca za rok nánosu, tak super. Pozor, je to fakt hegeš, takže nepít. Vallejo dělá něco podobného, ale holt japonci jsou japonci. Pokud jste drsoň, můžete i nitroředidlo (Může ale vyžrat něco v pistoli, není primárně určeno k čištěné této techniky)
  A poslední věc – pokud pracujete s ředidly a dalšími podobně zdraví prospěšnými věcmi, pořidťe si něco na obličej. Půlmasku nebo roušku, vaše plíce to ocení.

 4. Velkej problém – Barvy a ředění
  Dobře, říká se, že airbrush je hodně o zkušenostech a že je to tak trošku alchymie. Je to tak. Pokud máte barvu moc řídkou, má tendence se rozpíjet na modelu, moc hustá zase má problém s průchodností tryskou a tak dále, a tak dále. Chce to prostě najít ten ideál.

  Mezi ty faktory patří tlak, stáří barvy, ale i technika a vzdálenost. O tom ale jindy. Několik věcí tedy obecně k ředění barev.
  – Chcete ředit barvu ředidlem na barvy od stejného výrobce. Fakt jo.
  – Destilovaná voda sice jde, ale Nový Iron je lepší. Potřebujete něco, co se odpařuje.
  – Normální barvy „na štětec“ jdou airbrushem prohnat sice také, ale okotíte se právě z ředění.Co se týče tedy ředidel, Vallejo na Vallejo Air barvičky, Tamiya Airbrush Thinner na Tamiya barvičky….no, a na Citadel Air asi ten Iron 🙂
  Barev na trhu je spousta, stačí si jen vybrat, co Vám vyhovuje nejvíc a jakým odstínům dáváte přednost.Vallejo Flow Improver se hodí. Pracuje s povrchovým napětím a fakt ho stačí kapka.Jen jedna věc, na kterou si dávat pozor – Vallejo Surface Primer řada slouží jako podklad – takže barva, kterou dáváte rovnou na plast. Není určena k běžnému malování.Vallejovky sežene kdekoliv na Internetu , případně v kamenných prodejnách už také běžně, to samé Tamiya barvičky (mé oblíbené). Citadel Air řadu seženete například v Ogřím doupěti, pro další věci (Scale75 např.) to chce už ale zahraničí.

A jedno slovo nakonec – Airbrush je jen nástroj. Šikovný a praktický, ale stále nástroj. Trvá docela dlouho zvládnout práci s tímto nástrojem, ale modely to za vás neudělá. Chce to cvik, trpělivost a chuť se učit. Takže se také obrňte a připravte si hoodně trpělivosti.

Nadšený gamer, primárně Warhammeru....a milovník piva

Komentáře

 • Dalcor
  Posted at 20:52 2.2.2018
  Dalcor
  Odpovědět Author

  Začnu tímto:

  ROUŠKU POUŽÍVEJTE VŽDY,
  s ředidly pak normální lakýrnickou masku. Při stříkání se samozřejmě barva mísí se vzduchem a vzniká aerosol plnící místnost. Tj stříkejte jen ve skvěle větrané místnosti, nejlépe s odsáváním a tam kde nemáte potraviny. Já zcela špatně stříkám v kuchyni.

  Jinak vlastně moc komentářů nemám, sice pistolí dělám ale jsem spíše uživatel než zkoumatel. Řešit detaily jako tlak, plynutí barvy budu, až budu pistoly používat ke stříkání detailů, což zatím nedělám, neb na to nemám vybavení a na to detaily. Co bych pozměnil je, že Fengda šla za poslední rok dva kvalitativně do hajzlu přesností výlisků (a tedy funkčností pistole) a její místo zaplnil Tagore – což je totéž jen vývozní verze. Že poradenství a rady v Čechách nejlépe poskytne http://www.Airbrushcentrum.cz kde Tagore koupíte (levněji ale na AliExpress).

  Omrkněte také možnost stínování pomocí Transparatoru /Ammo of Mig Jimenez/.

  Nepoužívám specializovaní Air Barvičky – důvod je jednoduchý – jiné odstíny. Pokud stříkáte Vallejo Model Color, tak ty mají snahu proudem vzduchu tuhnout, použijte Vallejo ředidlo. Resp vždy používejte na ředění dedikovaného ředidla než vody. Ammo bez ředidla je v hajzlu (ale nemusíte řešit jestli štětec, nebo pistoli, chovají se stejně). Mig jsem nestříkal. Ne každá akrylová barva si drží stálost odstínu po naředění vodou a nic jiného než ředidlo bych raději nezkoušel. Scale75 se mi stříká dobře i s vodou, stejně jako Warcolours. Citadelky z principu nepoužívám.

  Surface Primary – když už nechcete používat klasické basecoaty nebo spreje, jděte po surfacerech. Já jako podklad stříkám Black a White a tím si vytvořím preshade (obojí od S75) a to kvůli filmu a matnosti a že basecoat funguje stejně na štětec i na pistoli

  Je spousta lidí kteří tvrdí míchejte/řeďte barvu jen mimo pistoli. Není třeba pokud nemáte nějaké fanci zařízení z X tisíc kde se bojíte abyste to nevohnuli tak klidně řeďte v kalíšku pistole (s gravitačním plněním). První vždy ředidlo a pak barvu. Schválně proč?

  To je tak asi všechno, když si vzpomenu na další dám vědět. PS – rád bych to převzal na Wargaming ASP…

  • Katcher
   Posted at 13:24 4.2.2018
   Katcher
   Odpovědět Author

   Klidně převezmi 🙂 Share is care 🙂

 • Blizzi
  Posted at 22:12 1.7.2018
  Blizzi
  Odpovědět Author

  Super článek, dost mi to pomohlo při kupování první hračky. Díky moc 🙂

 • Trixx
  Posted at 14:22 17.5.2021
  Trixx
  Odpovědět Author

  Trocha nekromancie: díky za super článek, pomohl. 😉