Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 1

Let´s play

Star Wars Legion Training Day (Dojmy z prvního hraní)

28.3.2018

Tak jsme se trošku podívali dneska s Tellsekem, Dreamorem a Kubisem na Star Wars : Legion. A bylo to velmi příjemné překvapení.

Někdo studuje misi, někdo hází drsné pózy..

V rámci „rozplavby“ a jednoduchosti jsme zvolili oblíbený formát „Starter Clash“. Ono se to nezdá, ale jd to bratru okolo 400 bodů, což je polovina doporučeného/turnajového formátu. Na začátek vybíjená, potom už nějaké ty mise.

Generátor misí je fajn – z 3×4 kartiček (deploy, mise, „pojeb), uděláte 3×3 rámeček a každý hráč postupně může něco blokovat. Tak doufejme, že se počet těchto karet zvětší, ať se to neohraje.

Tak, první věc – aktivace. Ten systém je jednoduchý na pochopení. Oba hráči vyloží na tajňáka kartu s rozkazem, kdo má méně „teček“, začíná. Pokud je stejně, tak se rozhodí. Hráči poté přiradí tokeny rozkazů k jednotkám, které za pomoci rozkazu aktivovali. Jejich tokeny se vyndají z randomizéru a je možno je aktivovat místo náhodného vytažení.
První věc, kterou si to jde ve hře pokazit (a dvakrát jsem to udělal). Takže už tady to chce dělat rozhodnutí, které mohou mít velký dopad. Je strašně fajn, že u střídavé aktivace, kde může být hodně důležité, kdo jde první, jde toto ovlivnit a není to „fixed“ anebo na „hodíme si, kdo vyhraje“. Až bude více generálů, tak možnost „deckbuildingu“ ruky taky bude príma.

Povšimněte si těch motorek. Já jsem si jich všiml. Ale ne dost.

Během pár kol jsem za Rebely získal několik poznatků :

 • Motorky jsou rychlý a bolí. Vidíte na obrázku skupinku rebelů v coveru? Ano, po aktivaci motorek tam nebyla.
 • Rebel mimo kryt bez dodge tokenu je mrtvej rebel. Pokud tedy neházíte jako prase.
 • Ano, i Stormtroopers umí něco trefit. Když teda stojí a míří.

„HeroWars? Vlastně ani ne…“

Dobře. Vader a Luke jsou překvapivě rapemachines, když někam dojdou. Oba umí přes karty vytočit za aktivaci až 12 černých kostek, k tomu negace zbroje a tak dál, a tak dál. K čemu dojdou, to smažou. A je to v pořádku, jsou to přeci jediové.

Oproti tomu Leia bude vzadu, krytá zbytkem rebelů. Bude velet, udržovat morálku a chraň vás Síla nechat si jí zastřelit.

Kam se poděla sedmá rota?

K morálce – kdo zná systém pinů z Bolt Actionu, nebude překvapen. Pokud střílím do jednotky (a ne do větviček), tak ačkoliv nic nemusím trefit, cílová jednotka dostane Suppresion token. Je tu tedy šance, že bude mít jen jednu akci (Dokud má alespoň jeden token). Tokeny se pěkně stackují, na konci kola mizí jen jeden. Luke tedy může po někom vystřelit z pifátka, pohnout se a zamávat Jedi Mind Trickem a ejhle, 3 Suppresion. Ono ti Stormtroopeři bez toho rerollu 3 kostek už nejsou takové terno. Vzhledem k malému stolu jsme nemuseli řešit paniku, na větším stole ale „velitelská aura“ nebude obsahovat stále všechny jednotky

Tak toho Vadera prostě zastřelíme..

Vadera jsme nezastřelili. On kulišák umí i dvě aktivace za kolo a už jsem říkal, že k čemu přijde, to rozkope?

Operace „Schováme se v rohu a budeme dělat, že tu nejsme“ nevyšla

V rámci „Starter clashe“ na stole 3×3 bylo několik faktorů, které trošku zvýhodňovali naše Jedie, protože na takhle malý stůl jsou oba dva v soupeřovi rychle a pak je to formou „Nedáš, dostaneš“.  Povětšinou. Na klasickém stole (6×3) už ta situace také bude vypadat jinak. Close combat je zatím takovou rychlejší a jednoduší brutalitou, ale není zas co vymýšlet. Jen to, jak se do něj dostat a nenechat se zastřelit.

Smutný to příběh. Ale tak nějak odpovídající. Nyní si dáme rodinné foto a podíváme se na výhody a nevýhody.

Mě pak čekalo ještě další hraní, tentokrát rebelský paintball…

Výhody :

 • Ta hra je rychlá a má jednoduché základy. Měření a šoupání jen leaderem, s tím že zbytek se tam nějak dosype / dohrabe / dodá do koherence je super. Řešení LoS, coveru a dostřelu také od leadera, stejně jako charge apod. to strašně zrychluje. Schválně neříkám zjednodušuje.
 • Hra „Starter Clash“ mohla trvat okolo 35 – 45 minut…což je svižné.
 • Dat taktics. Ačkoliv se to nezdá, tak systém rozkazů a „pseudonáhodné“ aktivace nutí k přemýšlení a prioritizaci.  Ta hra je zatím mozkově zábavná a to byl jen „starter clash“.
 • Přehlednost. Kartičky, kostičky, wording – vše bez problémů.
 • Jsou to Star Wars. No tak.

Nevýhody :

 • Tak nějak kvalita pěších modelů. Ona je docela dobrá, ucházející. Jen jak je to velké měřítko, k tomu plastoresin, tak to – oproti hard plastiku, resinu apod. – vypadá ne tak detailně. Dobře, není to tak detailní. Vozidla jsou na tom lépe.
 • Kostky. Damn you, FFG, s tvojí kostkovou politikou. Opravdu každý potřebuje 2 – 3 startery na to, aby měl jeden hráč dost kostiček na všechny hody? Na rozdíl od Xwing či Armády tak tady jsou ještě útočné kostky d8 a obranné d6. Takže potřebujete 3 x 6 útočných (Bílé, červené, černé) a 2×6 obranných (bílé, červené). Pro jednoho. Jako vážně?
 • Tokeny by snesli trošku větší. Stejně používáte 1/4 z nich.
 • V současné době variabilita. Než „dovyjdou“ rozšíření, tak se může stát, že nějaký min/max build bude depresivní a demotivující (Ano, dívám se na Tellseka a 2xAT-ST s mortary). Ale řešit metagame a to, jak bude vypadat, když je venku ani ne týden by bylo předčasné..

Otazníky do budoucna

Velkou otázkou je to, kam to FFG bude směřovat. Na 800 bodů toho opravdu nasadíte „středně“ (Luke, 3 x Troopers, 2 x AT-SR, 1 x Speeder – pro představu. Nebo Vadera, 3 x Troopers a 2 x AT-ST. Pokud přes nějaké ty pěchotní věci s Leiou, tak k ní přidáte 4 – 5 družstev a stejně vám pak dojdou body). Nemuselo by to být masové, vzhledem k velikosti modelů.

Organizované hraní – FFG v tomhle se zdá našláplé, už byly vydané „recruitment kity“ a zdá se, že budou kopírovat X wing. Proč ne. More stuff, more fun a organizované / podporované hraní je fajn. K tomu se pojí jedna věc a to jsou….

…kombáááá. Podívejte se na X-wing. V současné době to není broken. Ani nahlášené jednotky nevypadají jako nějaké „peklo na kolečkách“. Ale uvidíme třeba za půl roku, za rok.

Potenciál? Velký. Jsou to Star Wars, jsou to figurky a ta cena se – v porovnání s jinými wargamingy – nezdá příšerná. Zatím. Tak uvidíme.

May the Force be with you.

 

 

Nadšený gamer, primárně Warhammeru....a milovník piva

Komentáře

 • tellsek
  Posted at 22:37 28.3.2018
  tellsek
  Odpovědět Author

  2 AT-ST jsou naprosto flafy armáda !