Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 0

Malifaux

Jen s medvědem a panem Pytlem babička Vasilisa turnaj vyhrát nemohla

22.4.2018

Znáte takovou tu scénu, kdy úplný střízlík vstoupí do posilovny plné nabušených, obřích borců a všichni se na něj otočí s hladovým výrazem v očích? Nu, tak tohle přesně jsem v sobotu zažíval na turnaji ve Vlkově.


Pořadatelé zvolili formát 35 Soulstones s tím, že gang povede pouze Henchman (takový malý master). Henchmanů je v Malifaux výrazně víc než masterů, proto se v jejich řadách najdou skvělé modely, dobré modely i ty úplně… no nechci říci na houby, ale s velmi omezeným využitím. Aktuálně hodně hraju Collodiho z frakce Neverborn, automaticky padla volba na jeho Henchmana ze starteru – Vasilisu.

Na fotografie se může podívat zde.

Můj gang vypadal takto:

Vasilisa s upgradem A Friend To Talk To (když se Vasilisa hýbe, zvolí loutku do 2´´ od ní a ta se pak k ní po dohýbání se přišoupne). Sama Vasilisa umí na nulovou akci říci loutce, ať si udělá jednu akci (tedy i útok) a pak má Obey, kdy donutí jeden model (můj nebo soupeře) udělat jednu akci.

Stitched Togehter (alias pan Pytel) – nerozlučný parťák Vasilisy a nejlepší borec každého zápasu. S podporou Vasilisy byl vynikající. Henchmanka jej nejen tahala po bojišti jak eskort servis, protože jinak by pan Pytel se svým pohybem o čtyři palce a dostřelem do šesti moc slávy neudělal.

Teddy – medvěd dostal upgrade Retribution´s Eye, které mu umožnilo ignorovat Armor. Zabijáckost medvěda rázem stoupla z hustokrutého na hypermasakrální.

Beckoner – polonahá paní neměla jiného úkolu, než lákat nepřátelské modely do náruče Teddymu pomocí schopnosti Lure

Wicked Doll – dvě panenky, levné, s řadou skvělých schopností, které jsem do gangu zařadil jako levné plniče úkolů. Teprve v poslední hře jsem přišel na jejich skrytý potenciál.

Tohle není můj gang, ale vypadá drsně.

1. hra – Medvěd vozík úspěšně dostal na střed stolu

Když můj soupeř Xotharek vyloží na stůl jako Henchmana Nekimu, dojde mi ta obří chyba ve volbě šéfa svého gangu. Většina účastníků (a plným právem) sáhla po těch modelech, které jsou prostě nejlepší. Například Nekima je vynikající, co vynikající, unikátní zabijácký model, který kam dojde, tam sklízí modely lopatou. Dochází mi, že budu hrát hoooooodně do kopce.

Soupeř má v gangu dalšího bijce – Mr. Graves (který kromě mlácení umí i házet modely, čili dokáže posunout Nekimu, aby to ke mně neměla tak daleko).

Dopelganger umí kopírovat různé schopnosti a ještě pomáhá v hodech na iniciativu.

Lilitu umí lákat modely a otravovat obrovským dosahem (4 palce) svého biče.

Dva Terror Toti fungují jako plniči úkolů, jinak nic moc kromě skvělého běhání neumí.

Hrajeme strategii Supply Wagon. Začínáme s vozíkem ve svém deployi a každý model může posunout vozík vstříc středu stolu. Pokud tam je, mám vítězný bod. Záleží však na velikosti bejzky, čili malá vůz posune o dva palce, středí o tři a největší dokonce o čtyři.

Z Tedyho se stává vozíkotlačič, Od začátku je mi jasné, že vyhraju jen tak, že se budu soustředit na úkoly. Hrát si s Nekimou na to, kdo je větší zabiják, by neskončilo dobře. Méďovi a jedné Wicked Doll se tak během druhého kola podaří dostrkat vozík na střed a brát od začátku vítězné body. Soupeř mi přiláká Beckonerku tak luxusně, že ztupachovělá holka přeběhne celý stůl rovnou do náruče pana Gravese. Ten ji ale nezabije. A pak přichází na řadu pan Pytel, který naopak Gravese přes svoji jedinečnou schopnost Gamble for Life stáhne na jediný život.

V dalším kole Beckonerka picne Gravese a hned je mi lépe na duši. Pak přiskočí Nekima, zabije mi méďu. Pytel ji ztrestá a stáhne na poslední dva životy. Jenže pak sám umře. Nicméně daří se mi klást žetony na schémata Search Ruins, kdy kolem středu stolu kladu scheme markery a skoro splním i Recover Evidence, kdy sesbírám důkazy po dvou soupeřových modelech.

Hra končí na konci čtvrtého kola. Nestíháme to dohrát a já jsem za to rád. Živá Nekima by se mi špatně zabíjela, protože Teddy i Pytel už dávno byli v Pánu.

Ostatně, to byla obecná chyba mého celého gangu – Vasilisa je skvělý podpůrný model, ale když nemá koho podporovat, je dost dobře na houby. A medvěd i Stitched Together prostě umírají strašně snadno, byť neradi. Jakmile mi moje úderná dvojka odejde, jsem prostě v háji.

Po sečtení bodů vyhrávám 7:4.

2. hra, o níž se raději bavit nebudeme

Caferccan staví na stůl dalšího drsňáka a tentokrát je to Archie, to nejlepší, co umí nabídnout frakce Resurrectionistů. Archie je takový obrovský pán, z nějž tu a tam trčí chapadlo, a který se umí strašlivě dobře pohybovat a v útoku se mu ubrání jen málokdo.

Archie a Rotten Belle přesvědčují moji poslední panenku, že odpor je zbytečný.

Cafe do gangu přidal i dvě Rotten Belle, které umí pomocí Lure (o třídu lepším, než má Beckonerka) lákat modely vstříc Archiemu nebo dalšímu bijci – Izamu Armor. To je obří brnění s ještě větším mečem, co vydrží strašně moc a ještě to umí strašně dobře zabíjet. Zaradoval jsem se, že neboť můj Teddy díky upgradu umí krájet zbroj, jako by tam nebyla, jenže chudák si do ní nestihl ani škrábnout.

Hrajeme strategii Ply for Information – model v boji si jako akci může dát kondici Gathered Intel (jakože okoukal, jak to soupeř dělá), kdo má na konci kola víc modelů s touto kondicí, tak bere vítězný bod.

Je mi to vlastně úplně jedno, co máme za úkoly. Caferccan je prostě skvělý hráč, já naopak hrál prostě a jednoduše jako debil. Ani jeden tah jsem neměl dost dobře promyšlený, dělal jsem šílené chyby, špatně jsem si přečetl pravidla u schématu, takže byl zázrak, když se mi podařilo uhrát jeden bod za schéma Set Up, kdy jsem nalíčil past na Izamu.

Prohrávám po necelých 40ti minutách 1:10 a jdu žal utopit v guláši.

3. hra, v níž medvěd utone v provinilcích

Skaven hraje zajímavou tematickou část frakce Outcast, a to mučedníky. Jeho modely jsou všechno umučení (nebo mučení) a popravovaní vězni, které vede veliký pán popravčí Montresor s oprátkou v ruce. (Je to drsňák, ale takový, no… normální :-). Co mě na soupeřovu gangu děsí víc, jsou čtyři Viníci (Guilty). Oni stojí jen čtyři Soulstony, ale mají šest životů a Hard to Kill, takže je nemohu smáznout jednou ranou, ale musím je stáhnout nejprve na jeden život a až pak na nulu. A to je strašně těžké. I když jejich útok nestojí za moc, stokrát nic umořilo vola. V mém případě Medvěda.

Už se to na mě žene. Za Montresorem vytvářejí vyníci malý vláček.

Strategie Symbols of Authority patří k mým oblíbeným. Před naším deployem si položíme tři makery (sochy) a se soupeřem si je snažíme navzájem zničit tak, aby ty naše zůstaly. Můžeme deployovat modely kousek od sebe, tak se není čemu divit, že se od prvního kola řežeme.

Zhruba uprostřed stolu se potkají naši vrchní bijci. Montresor úspěšně paralyzuje ještě neaktivovaného Pytla. Medvěd jej pak bez milosti roztrhá na kusy. A jatka pokračují.

Guilty se stahují na Tedyho jako vosy na med. Nicméně ještě větším zabijákem se ukazuje být pan Pytel. Ten zabije Johanna a Despered Mercenary (to je takový průměrný kanonen futr), ale soupeř na něm měl schéma Take One for the Team, čili když mu umře, dostane na to vítězné body. Já tedy měla to samé na jedné Wicked Doll.

Na konci třetího kola mi zbývá jen medvěd a Vasilisa. Teddy kryje můj poslední symbol autority, Vasilisa šmejdí v soupeřově deploi, aby splnila schéma Undercover Entourage, kdy se můj leader musí s alespoň půlkou životů dostat ideálně do soupeřova deploye. Za to je maximum vítězných bodů.

Medvěd neustojí nápor viníků a s kusy předposledního z nich v drápech padne. Soupeři ale zůstanou dva modely, které mi zničí předposlední symbol a pak končí hra. Je to jednoduché sčítání. Za schémata máme oba shodně po pěti bodech, za strategii tři, čili remíza 8:8.

4. hru ukončí jeden šťastný výstřel

Mám radost, protože pokaždé narazím na jinou frakci a jiného henchmana. V Pinďově případu to jsou Arcanisté a Cassandra (velmi pohyblivá paní s mečem, co s ním úmí dobře zacházet). Soupeř hraje i jednoho střelce z kuše, co umí zpomalovat (December Acolyte), univerzální pistolnici Gunsmith, kovového škorpiona, Blessed of December a jednoho podzemního podkopávače (Soulstone Miner).

Hrdina dne a vedle obětní beránek, vlastně škorpion.

Za úkol máme variantu na klasickou vybíjenou – model, co zabije protivníka, dostane kondici Shed Blood, kdo jich má na konci kola více, bere bod.

Pustíme se do sebe. Pinďa dost neopatrně naběhne škorpionem k mému medvědovi a ten konečně poprvé za celý turnaj využije schopnost ignorovat Armor a model zabije. Pak už to je jako na houpačce. Podaří se mi zabít i Blesed of December. Piňdovi naopak tak přejí karty, že jedinou ranou od Gunsmithky zabije zcela netknutého pana Pytla. Sedm životů i s Hard to Kill jednou ranou! To rozdýchávám ještě dlouho.

Pak umře i Teddy a já se dostávám do té fáze, kdy už s vypětím všech sil vyhlížím konec hry a doufám, že to nebude tak špatný. Podrží mě Vasilisa, která má upgrade, čili může kempovat u středu stolu a pohodlně brát body za schéma Show of Force. Vydělá mi takhle tři. A když s ní chci prchnout do soupeřova deploye, aby mi splnila Undercover Entourage, tak mi ji zabijou. A vlastně mi Pinďa nakonec zabije všechno. Překvapivě se mi podaří urvat i bod za strategii, ale to je tak všechno. Nakonec prohrávám 4:9.

Babička Vasilisa bojovala statečně, což mi vyneslo osmé místo z dvanácti, a já mohl být spokojený.

Výsledky

1. Caferccan (10, 18, 31)
2. Zdendalini (10, 13, 28)
3. Smíťa (9, 18, 30)
4. Puštík (7, 8 ,27)
5. Piňďa (6, 6, 30)
6. Naciketas (6, 1, 24)
7. Drobz (4, -8, 17)
8. Shadowulf (4, -11, 20)
9. Skaven2 (4, -13, 20)
10. Nishi (3, -9, 14)
11. Poldy (3, -16, 13)
12. Xotharek (2, -6, 20)

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře.