Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 0

Tutorialy

Obtisky – aplikace

23.5.2018

sepsal Aleš

Máme tu další díl tutorial, stejně jako v tom prvním a v těch následujících, proložím to linky na odpovídající postupy, či produkty. To nutně neznamená, že daný obchodník je jediný, kdo toto zboží má v sortimentu, většinou odkud to beru já (ne vždy), ale hádám, že nemusím vysvětlovat jak funguje Google 🙂

Při pár příležitostech se mě kluci ptali, jak dělám obtisky, že vypadají tak jak vypadají. Takže opět se pokusím nastínit pár oveřených postupů. Tyto pak můžete zkusit zejména na nárameníky a jiné zaoblené části modelu, kde by se nám rovný obtisk normálně nepodařilo umístit (pokud chceme aby výsledek za něco stál a bez nutnosti obtisk všelijak nastřihávat atp.)

Těm z vás, kteří jestě neslyšeli o přípravcích na obtisky, to možná otevře nový obzor. Mnoho hráčů/modelářů bude zuby nehty bránit filozofii, že pro dokonalé nanešení obtisků je zapotřebí setter a softener. Trošku se tu rozepíšu o tom, co je co a na co se používá. A jak to vlastně doopravdy je.

Setter – v podstatě lepidlo/vodička, co se nanáší na povrch na místo, na které se chystáme umístit obtisk.

Softener – chemický roztok, co změkčuje obtisk a umožňuje jeho perfektní přilnutí k povrchu na kterém je usazen.

Řeknu to rovnou … Setter je prakticky jen placebo … marketingový tah výrobců kdy přesvědčí spotřebitele (modeláře v našem případě, že je to něco, bez čeho nemůžou žít). Ono totiž obzvláště v rukou začátečníka, se tato vodička z pod obtisku vyplaví behem usazování (např vlhkým štětcem či uchošťouchem) a nebo naopak jí tam dá hodně a pak riskuje, že to poškodí barvu v okolí obtisku. Ve skutečnosti je to tak, že vám stačí pouze Softener a na závěr obtisk přelakovat. Tento pak drží jako přibitej.

Vyzkoušel jsem několik výrobců a pro “plechové” obtisky od GW se mi nejlépe osvědčil změkčovač HYPERSOL https://obchod.agama-model.cz/cz-detail-235323-roztoky-na-obtisky-hypersol.html

Jiné nejsou tak silné a mohou vyžadovat několik “přetření” obtisku, než nám tento změkne dostatečně aby kopíroval.

A jak tedy probíhá samotné nanášení obtisků za použití Hypersolu? Přeskočím fázi samotného nanášení obtisku, kde snad jen připomenu, že je vždy lepší obtisk nanášet na odmaštěný a lesklý-pololesklý povrch, díky tomu zajistíme perfektní přilnutí obtisku k povrchu a rovněž zamezíme “stríbření” lemu obtisku, který nám může vzniknout, naneseme-li obtisk na matný povrch.

Po té, co máme obtisk umístěn kde chceme, vytlačíme z pod něj přebytky vody a případné vzduchové bubliny (uchošťouch pomocník k nezaplacení) přetřeme ho po celé ploše Hypersolem … pracujeme rychle, jedná se o silný roztok a budete-li se s tím příliš “malovat” tak riskujete roztržení obtisku. Potom, co naneseme Hypersol, povrch obtisku se může zkrabatit … ničeho se nelekejte, je to přirozený jev, sám se za chvíli vyrovná … hlavně odolat pokušení na obtisk v této fázi jakkoliv sahat. Po zaschnutí Hypersolu (obvykle 10-15 minut) se může stat, že pod obtiskem se nám vytvoří pár vzduchových bublinek. Ty jednoduše propíchneme špendlíkem a přetřeme to místečko Hypersolem ještě jednou. Potom, co všechno máme suché, přelakujeme.

Laky

Na své modely používám několik druhů laků, většinou podle nálady a podkladu. Pokládám to za nutnost, jednak si tim usnadním aplikaci obtisků a washů a na závěr tím ochráním svůj model před “ohmatáním” či strhnutí obtisků. Samozřejmě se najdou tací, co to budou považovat za zbytečnost … rozhodnutí nechám je už na každém z vás. Pár laků jsem již otestoval, některé mezitím putovaly do koše a to zejména z důvodu nedostatečné tvrdosti i po několika denním schnutí (například nehet po přejetí po povrchu zanechal rýhu, což je něco, co by kvalitní lak neměl dopustit). Za tu dobu se mi na stole ustálilo několik laků, na které nedám dopustit.

Acrylic Lacquers od MRP

http://airbrushcentrum.cz/mr-paint-127-super-clear-matt-id-2986
http://airbrushcentrum.cz/mr-paint-125-super-clear-semigloss-id-2984

S těmito opatrně, jsou na bázi rozpouštědla a při neopatrné aplikaci mohou narušit akrylovou barvu, na kterou je nanášíme. Rozhodně bych je nedoporučil začátečníkům, rozhodně ne bez trochy cviku. Navíc jdou aplikovat jen pomoci stříkací pistole, štětcem si ani neťuknete. Ale výsledek stojí za to, perfektní tvrdý povrch, který dokonale ochrání vaše modely.

Nevýhodou snad je jen poněkud výrazný zápach … zhruba jako lak na nehty 🙂

Acrylic polyurethane od Vallejo

Idealní lak na vodní bázi, pro aplikaci jak airbrushem, tak štětcem. Rovněž zanechává velmi tvrdý povrch.

http://airbrushcentrum.cz/vallejo-premium-color-satin-varnish-polomatny-lak-62063-id-3265
http://airbrushcentrum.cz/vallejo-premium-color-matt-varnish-matny-lak-62062-id-3264

Sidolux

Trošku taková perla na závěr. On totiž vůbec není primárně určen jako lak na modely, ale nechal jsem se kdysi inspirovat již zmiňovaným Modelplacem https://www.modelplac.cz/pages/tipy_triky/sidolux.htm

A od té doby si našel pevné místo v mé “laboratoři” … nejenže vás litr vyjde zhruba na 80 korun (alespon tolik stál, když jsem si ho před dvěma lety kupoval), take vám vydrží sakra dlouho a výsledný efekt je prostě parádní. Čili v poměru cena/výkon Sidolux jednoznačně vede.

Dá se nanášet jak štětcem, tak pistolí. Normálně zanechává tvrdý lesklý povrch, ale při použití matt media si z něj můžeme udělat I matný/polomatný lak.

Koupíte například zde: https://www.drogeriezde.cz/sidolux-expert-ochranny-lesk-na-podlahy-z-pvc-linolea-dlazby-750ml.html

Tip: Laky jsou také výborný pomocnik jak prodloužit životnost různých “žetonků” vašich oblíbených deskových her

 

 

 

 

 

 

 

Washe

Ti z vás (jakože vás bude asi většina), kteří jste se s washi už setkali, tento úvod klidně přeskočte. Washe jsou přípravky, velmi řídké konzistence, které se pouzívají bud jako filtry ke sjednocení nátěru, na znázornění stínů, zvýraznění paneláže či znázornění zašpinění.

Technik jak a kam nanášet washe je plný Youtube, takže to tu ani nebudu rozebírat příliš do detailů. Spíš bych se vám snažil ukázat něco nového, s čímž (alespoň tuším) se většina z vás dosud nesetkala. A tím něčím jsou olejové washe. Ale aby se neřeklo, vemem to pěkně popořadě a řeknu I pár slov o nejrozšířenějších akrylových washích.

Akrylove washe – Ve wargamingu jsou velmi rozšířené a valná většina modelářů nepoužívá nic jiného. V podstatě se jedná o velmi naředěnou akrylovou barvu s minimálním množstvím pigmentových částic.

Olejove washe – Nepříliš rozšířené ve wargamingu. Nicméně jak jim jednou přijdete nachuť, už nebudete chtít nic jiného. Jejich užití předčí téměř ve všem akrylové washe.

Jednoduche instruktazni video zde: https://www.youtube.com/watch?v=A2JurVVWLzY&t=366s

Na rozdil od akrylovych washů, i po zaschnuti (nedoporučuji však déle než 3 dny) jde s nimi stále něco dělat … ztlumit, rozetřít jak je potřeba ci odstranit úplně, možností je spousta. Výsledný efekt je velmi realistický.

Prodávají se v tubách a mnoha odstínech. Já osobně používám značku Abteilung 502, která je jedna z nejoblíbenějších mezi modeláři.

http://abteilung502.com/product-category/oils/

Nadšený gamer, primárně Warhammeru....a milovník piva

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře.