Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 0

Let´s play

Hrajeme hlavou aneb řízená agrese!

2.12.2018

Dneska se podíváme na armády, které vyžadují trošku specifický styl hraní.

Nejdřív si ale dáme video s rybičkou, ať se dostaneme do nálady.

„Agresivně zahrát“ od jisté doby v české komunitě znamená hodit 6tku, kdy je to potřeba („Agresivně jsem to zahrál, ukradl mu iniciativu a zabil jsem ho.“). Tak o tom my se dneska bavit nebudeme. Podíváme se na filosofii a směr hraní jistého typu armád a nakonec si zase rozpitváme nějaké ten list.

Co to je to „agresivní“ ?

Agresivní armády jsou ty, které mají řekněme iniciativu v řízení a vytváří tlak na soupeře. Pokud máte statičtější armádu, kde většina vaší strategie spočívá v tom zastřelit, co zrovna vykoukne, tak to není ono. Agresivní armády vyžadují zcela jiný přístup ke hře jako takové. Jsou dynamické a akční a zároveň trošku i náročnější na zahrání. Je zcela jedno, jestli se bavíme o Imperial Knights, Custodech, Blood angelech nebo Dark Eldarech.

Vždycky je potřeba zasáhnout soupeře tam, kde ho to bolí nejvíce. A k tomu se potřebují dostat tam, kam potřebují. Ať už je to přes magii (Da Jump, Warptime), rychlost samotnout (IK, Dark Eldaři) nebo přes Stratagemy (Tyranidi) – dávejte si pozor. Povětšinou jim neutečete.

Od poslední Big FAQu ale vlastnost FLY nefunguje při chargi, takže lze použít nějaké živé štíty či bubblewrap na ochranu svých klíčových jednotek. Agresivní armády jsou o správném tlaku na správném místě, který musíte řešit. Pokud vám 30 orků zabíjí 10 gardistů, co sloužilo jako návnada a zbytek armády si vesele zaměřuje, někde vznikla chyba.

A co ten control?

A jak tedy tento typ armád, co tlačí dopředu, drží Objectivy? Ta odpověď je vcelku jednoduchá – je to o prioritizaci cílů. Pokud vám před armádou stojí 3 knechti, nemáte moc čas a prostor vymýšlet, jak vykopat 5 scoutů zpoza kopce. Agresivní armáda má ohrožovat více hrozbami, než nepřítel stihne uklidit. Tomu je potřeba přizpůsobit tvorbu listu – pokud dopředu hodíte jednu hrozbu, umře. One trick pony je mrtvej pony. Myslete na to ve stavbě listu – tím, že po nepříteli „hodíte“ jednoho knechta, tak jen přijdete o knechta.

Ale to jsme se odchýlili od tématu.

V současné edici je ještě jedna pravidlová „drobnost“, kterou použijí hordové armády právě na to, aby udržely control. A tou je koherence. Podívejme se do pravidel :

„If anything causes a unit to become split up during a battle, it must re-establish its unit coherency the next time it moves.“

No jo, ale co když se jednotka nehýbne? Tak tam prostě stojí a je jedno, že mezi Orkem1 a Orkem2 je 10″. Povinnost povinného pohybu za začátku movementu už zmizela. V praxi to vypadá tak, že pohyben vytvoříte blobík tvaru spermie, kde „ocásek“ je v aurách od charakterů a hlavička někde vepředu bojuje. Je jednotka do 6″ od aury? Ano, je. Sice pak nemůže udělat Pile In atd., ale stále tam tak nějak je. Pokud vyřešíte problémy s morálkou, tak je to otravné, otravné a otravné.

A jak teda udeří?

Agresivní armáda udeří tvrdě a na co přijde, to sežere. To je asi jasné všem, že parta naštvaných Bloodletterů s klešťěma a letlampama si nejde povídat. Otázkou ale je, co pak dál. Něco jste zabili a teď jste uprostřed armády a díváte se, jak vám mizí aktiva. Nemilé, že?

V současné edici je velmi důležité znát „flow“ close combatu a vědět možnosti, co vše jde v rámci konsolidace a pile in movementu vymýšlet. Já vám tu jen odložím pár článků :

Who Said Combat Was About Killing Things?

 

If You Can’t Beat ‘Em Pin ‘Em

 

A poté něco na téma „Jak stavět screeny“

Competitive Fundamentals – Screening Part One

Pro agresivní armády je důležité vědět, jak se pohybovat screenováním a jak ho využít ke svému prospěchu. Cílem není „jen“ zabít věci, ale i navázat na sebe další, schovat se v CC a pěkně protivníkovi rozkopat jeho píseček.

A co tedy s tím?

Screenovat správně a bezpečně. Důležitý je micromanagement jednotek a nenechat se „chytit do kotvy“. Je dobré mít nějaký záložní „counter-charge“, který vám bude krýt hlavní jádro armády. Ačkoliv v současné době meta přeje střeleckým armádám, na CC se často zapomíná – a to se může ukázat jako poslední chyba. A důležité je :

 

Nepanikařit. Přišli jste o jednotku či další, stane se. Myslete dopředu a zajistěte, aby jste se z toho nějak dostali za cenu co nejmenších ztrát.

No a nakonec se podíváme na to, co hrál Grigorij na Karaku   :

 

++ Super-Heavy Detachment +3CP (Imperium – Imperial Knights) [83 PL, 1669pts] ++
+ No Force Org Slot +

Exalted Court: Exalted Court: 2 Extra Warlord Traits (-3CP)
Heirlooms of the Household: Heirlooms of the Household: 2 Extra Heirlooms (-3CP)
Household Choice: House Krast, Questor Mechanicus

+ Lord of War +
Knight Castellan [30 PL, 604pts]: Character (Knight Lance), Heirloom: Cawl’s Wrath, Warlord, Warlord Trait: Ion Bulwark
. Two Siegebreaker Cannons & Two Shieldbreaker Missiles: 2x Shieldbreaker Missile, 2x Twin Siegebreaker Cannon
Knight Castellan [30 PL, 604pts]: Character (Exalted Court), Character (Heirloom of the House), Heirloom: The Headsman’s Mark, Warlord Trait : First knight.
. Two Siegebreaker Cannons & Two Shieldbreaker Missiles: 2x Shieldbreaker Missile, 2x Twin Siegebreaker Cannon
Knight Warden [23 PL, 461pts]: Character (Exalted Court), Character (Heirloom of the House), Heavy stubber, Heirloom: Endless Fury, Stormsper Rocket pod, Thunderstrike Gauntlet) WL : Landstrider
. Avenger Gatling Cannon w/ Heavy Flamer: Avenger gatling cannon, Heavy flamer

++ Battalion Detachment +5CP (Imperium – Astra Militarum) [13 PL, 180pts] ++

+ No Force Org Slot +
Regimental Doctrine: Valhallan
+ HQ +
Company Commander [2 PL, 30pts]: Chainsword, Display Astra Militarum Orders, Kurov’s Aquila, Laspistol
Company Commander [2 PL, 30pts]: Chainsword, Laspistol
+ Troops +
Infantry Squad [3 PL, 40pts]: 9x Guardsman
. Sergeant: Laspistol
Infantry Squad [3 PL, 40pts]: 9x Guardsman
. Sergeant: Laspistol
Infantry Squad [3 PL, 40pts]: 9x Guardsman
. Sergeant: Laspistol

Proč je v tomhle listu 32 statečných s Aquilou asi není třeba rozebírat. Je ale potřeba si trošku rozpitvat ty Castellany.

První dostal turboplasmu Cawl´s Wrath a zlepšený invul proti střelbě. Aby ne, když je Warlord.
Druhý má klasickou Krastovskou kombinaci – reroll 1ček na hit ve střelbě a zvýšení DMG o 1 proti věcem, co mají víc jak 10 W a + 2 proti TITANIC (čti jiným knechtům).

Poslední knecht, Warden, má Endeless fury – Heavy 14 a při 6tce na hit o zásah víc. Landstrider je vcelku v každém listu, pohyb + 2 při advance a chargi chcete.

A co se s tímhle dělá? S tím se slušně zabíjí – tvrdé věci moc neobstojí mocnému dakka dvou Castellanů a nezapomínejme, že každý Knecht má 12 útoků v CC s rerollem první kolo combatu. Krom toho, že první kolo je Warden ve vás (a vy ho musíte nějak řešit), tak do vás sypou 2 Castellani, co je „screenuje“ 32 statečných proti Deepstriku či MW. Podle soupeře jdou Castellany použít jako střelecké platformy, anebo to můžete jít rozkopat. Jen opatrně – při Fallbacku jde překračovat jen infantry, takže můžete Knechta zkusit „locknout“ třeba motorkama (ale asi o ně přijdete). Taky je dobrý nezapomínat, že každý Knecht je Charakter a umí tedy Heroic Intervention…

Dobré je se vyhnout chargi v prvním kole (stačí dobrá screena) a pak doufat, že jste si přinesli na turnaj dostatečné dakka anebo dostatečný countercharge.

Nadšený gamer, primárně Warhammeru....a milovník piva

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře.