Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 0

Let´s play

Hrajeme hlavou: Gunlajny!

20.1.2019

V dlouho slibovanén článku bych se rád podíval na jeden ze základnách způsobů stavění Warhammerové armády…

Dneska pojedeme trošku jiný lajny.

Gunline obecně je to, že postavíte spousta střeleckých modelů – a je jedno, jestli to jsou Devastátoři od Maríny, tanky od Tau nebo Fire Prismy od Eldarů – a hezky si naplánujete, že soupeře rozstřílíte na hadry, než něco udělá.

Tolik asi k teorii. Ona není moc těžká, ale dneska se spíš podíváme na to, na co tento typ listů trpí a na co se během tvorby listů zapomíná

Meatshield / Bubble wrap / Divert neboli „Krytí“

Obecně platí krásné pravidlo „Chop the shooty stuff, shoot the choppy stuff“. Jako majitel imperiální parkoviště provádíte druhou polovinu věty a soupeř se na vás snaží provést to první. Potřebujete tedy nějaké levné modely, co budou chránit vaše drahé modely. Pokud tam není tenhle faktor, tak tam opravdu „na nákup“ může přijít skoro každý. V dnešní době charge v prvním není neobvyklý, Deepstrikem od druhého kola.

Zase tu odložím pár odkazů, nemá cenu vynálézat znovu kolo :

 

http://the40kmisfit.blogspot.com/2018/02/tactics-talk-bubble-wrap.html

a

40k Tactics: Popping Bubble Wraps With Cultists

Counter-charge

Je to tak. Když už na vás někdo přijde, je dobré mít v záloze jednotku až dvě, které umí rozdat pár ran pěstí. Výhoda v tomhle mají např. Ultras, protože Robout něco umí namlátit. Díky systému Allies a klíčování detachementů jdou najít opravdu zarážející kombinace….pokud tedy zapomenete na Counter-charge, je to tak trošku vaše chyba (a lenost). Nenechte se zmást – vždycky k vám něco dojde. Ať už je to Chaos přes Warptime, Ynnari přes Soulburst či Blood Angels přes Forlorn hope, nakopávači přijdou. A hodně často ví, jak si poradit s overwatchem. Je jen na vás, aby jste na to byli připraveni.

Mobilita

Jednou z nevýhod Gunlines bývá jejich omezená mobilita. Pohnete se – máte postih za heavy zbraně, nemluvě o tom, že často musíte blíž k nepříteli, který už se brousí sekeru. Vzhledem k tomu, že vás ale scénáře povětšinou nutí běhat od A do Z, je dobrá s tím počítat. Opět – nějaké armády mají jednotky, které zvládnou obojí – některé ne. Taková je karma. Mobilita armády je často podceňovaný faktor, který vás nutí reagovat na dění na stole. Ostatně, už jen kvůli nějakému skórování Linebreakera a vykosťování soupeřových zadních jednotek se vyplatí hrát něco, co má Deep strike. Soupeř to musí řešit, takže má méně prostředků na rozbíjení vašich hraček.

 

První kolo, terén a tak…

„Já myslel, že ten hod o začátek hodím…“ je cesta do pekla. Pokud proti sobě stojí dvě střelecká armády a koukají přes pláň – má výhodu ta, která bude střílet první. Střelba zpět pak už není tak dobrá, jak se čekalo. Na defensivním postavení není nic zbabělého – využívejte LoS, využívejte dalekého dostřelu vašich zbraní, myslete dopředu – už tady je dobré mít rozmyšleno, kam během hry jaká jednotka půjde a jak bude plnit objectivy. Jako vždy – počítejte s nejhorší variantou a podejte nejlepší výsledek. Deployment a první kolo jsou velmi často klíčovými faktory k úspěšné hře.

 

Nadšený gamer, primárně Warhammeru....a milovník piva

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře.