Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 0

Reporty

Mistrovství Maďarska v křížokřídlech

24.1.2019

Tak to tu máme zase, mezinárodní X-wing!

Tentokrát jsem vytáhl Resistance. Do nové edice vyšli docela nedávno, tak jsem si říkal, že by to mohlo lidi překvapit.

Můj list:

2x Xwing a Awing

Poe Dameron – Heroic, R4, Pattern analyzer, black one, proton torpedoes 87
Nien Numb – Heroic, Pattern Analyzer, Proton torpedoes 70
Lulo – Heroic 39

List jel na to, že umí alfa strike, má dobrý piloty, takže lítám většinou poslední, a hlavně nabízí hodně možností na řešení situací.

Reálně torpeda z Niena, co na to měl jen target lock, nefungoval. Pokud ty Protony nemají plný modifikace, je to prostě sázka na hod kostkou.
Nejvíc z listu mě asi překvapil Lulo. Na to jak levný ten Awing je, dokáže mít 2 akce za kolo a 4 útočný kostky na Range 1, což už je fakt něco.
To, že Poe je bestie, jsem čekal, ale fakt musí uhýbat, protože střelby zas tolik nevydrží.
Fancy
“Statistika”
1 point of awesomeness

Všichni 3 piloti měli takový nenápadný upgrade za bod. Kromě fakt pěknýho artu karta zase tak hustě nevypadá. Matematicky, při obraně 2 kostkama je asi 14% šance, že padnou jen blanky. A pokud loď nemá focus, je ‚jen‘ asi 8% šance, že ten přehoz vlastně pomůže. Pro útok 3 kostkama je to někde pod 5 %, mám pocit. Na druhou stranu pokud zachrání 1 zásah, tak se ta karta vyplatí.

A teď si řekneme, jak vypadá statistika a jak realita X-wingu.
Za celý turnaj, tedy 9 her, se mi heroic zapl celkem 16×. Z toho 12× na úhyby a 4× na útok. Přehozy na úhyby dopadly následovně: 5× byl přehoz 2× úhyby. 3× jeden úhyb. 2× dva focusy nebo 1 focus a 1 úhyb. A 2× jsem hodil znovu 2 blanky. 4 heroic na útok byly 2× na tři kostky a 2× na 4 kostky (TORPÉDA). Utoky vždy po přehozu byly minimálně 2 hity.

Normálně to tak vypadat nemá, ale házel jsem snad nejhůř, co tu hru hraju. Nicméně k samotnému eventu.

Event

Místo kde jsem bydlel, bylo příjemný kilometr od místa eventu a asi 10 minut vlakem z nádraží.
Organizátoři turnaje byli 3 týpci, docela jsem hleděl, jak to v pohodě zvládali. V sobotu si přišlo zahrát celkem 92 lidí. První co člověk zjistil při příchodu do ‚haly’, bylo, že nějaký maďar nechal zaplý topení na maximu. V zadní části eventu to byla spíš sauna a lidi turnaji začali říkat Tatooine national. Muselo se čekat skoro 2 hodiny, než přišel nějaký údržbář areálu, aby zmáčkl tlačítko, co vyplo topení. Naštěstí druhá věc, kterou jsem uviděl, byli Poláci, co znám, tak jsem šel za nimi. Okamžitě sem dostal do ruky kelímek s polskou verzí Jägermeistera. Tak sem to do sebe naklopil a začali jsme řešit listy, metu a co kdo hrajeme. Shodli jsme se, že turnaj bude přehlídka věcí, co budou koncem ledna zdražovat. Bohužel i s vyplím topením bylo fakt teplo, což nemám zrovna v lásce.
Turnaji očividně dominovali scum, Quadjumpery, Boba Fett a různé verze torpedovacích listů. Asi 3 Poláci měli scumský swarm a překvapivě všichni postoupili do top 16. Ten list je trošku jinde.

1. hra
First Order – Quickdraw, 2× Upsilon. (Tavson a Dormitzs)

V zásadě je list o tom, že se vše umisťuje na PS 6. Položíš Dormitze do své deploy zóny a všechny ostatní lodě můžou začít Range 2 od něj. Tzn. asi v půlce stolu. Pár dní před turnajem sme na Discordu řešili zrovna tenhle list, takže jsem měl vymyšlený, jak to proti němu zahraju. Reálně je to hlavně o umístění asteroidů a prvních dvou kolech.
Je to krásná ukázka toho, jak může umístění asteroidů vyhrát hru. Ve svém levém rohu jsem postavil husté pole a všechny lodě dal úplně dozadu a do středu pole, takže si musel vybrat kraj nebo střed stolu a začít tam. Vybral si střed. Psychologicky je to fakt děsivý, když první kolo hry je Upsilon a Quickdraw ve vaší letce.

Díky asteroidům a rozdělení letky jsem ze situace 50 na 50, vytvořil 2 ze 3 dobrých možností pro mě. Quickdraw byla vedle Upsilonu, tím pádem bylo jasné, že udělá 4 rovně. Upsilon mohl udělat 3 věci. Letět 1 rovně, 3 rovně nebo 3 bank ke mně. Nejvíc by mě bolelo 3 rovně, protože by mi chytil Niena. Ale bál se torpéd, takže udělal 1 rovně. Díky tomu udělal Nien 2 ostrá a barel, čímž těsně uletěl z dosahu Upsilonu. Poe a Lulo letěli dopředu, co nejrychleji to šlo. Quickdraw si vystřelila R2 na Niena. Zkušeně hážu 2 blanky, hlásím heroic a hážu 2 úhyby. Tohle Nien zvládá 3 kola po sobě (3 kola po sobě hodí 2 blanky na obranu, abych je přehodil na aspon 1 úhyb). Nějak jsem čekal, že umře, ale nestalo se.
Upsilony se otáčí na Poa a Lulo (do asteroidového pole). Poe dává 2 ostrou před Upsilon a díky titulu dá Slam, aby uletěl Upsilonu z Arcu. Ubírám Quickdraw přesně 1 štít, ale nic moc neudělá. Lulo si mezitím hraje na honěnou s 2 Upsilony mezi asteroidy. Další kolo Nien a Poe oba pošlou torpéda na Quickdraw a ta se poroučí. Lulo dokončil otočku a střílí Upsilon do zad. Prakticky, než se Upsilony vymotají ze změti kamenů, tak je ustřílím. Pak se mi ještě snaží Tavson uhnat Poa, ale ten na pána arc dodguje (Soontir by se mohl stydět).
Docela pohodová výhra.
Praktické využití herní podložky!
2. hra
Scum swarm; proti tomu jsem fakt nechtěl letět, protože to tak moc neznám.

V zásadě Torkil v hawku vám řekne máš PS0, Seevos v Tie fighteru před útokem dá jam, Quinn Jast má protony a Quadjumper prostě ruší agilitu a hází na kámen.

Měl jsem letět víc od sebe, ale nechtěl sem úplně rozdělit letku. Postupně mi chytá a umlacuje lodě. Se 3 torpédama nejsem schopný zabít Scyk.
Udělal sem nějaký chyby, nevyšlo pár manévrů a zapomínal jsem otvírat křídla, takže sem měl o kostku míň na utok.
Totální prohra

3. hra
Wedge, Braylen, Sabine a Magva s Leiou.

Týpek hraje neskutečně pomalu (to je nějaký italský zvyk?). Snažil jsem se být opatrný a nebyl schopný ho pořádně obletět. Sabine v Attack shuttlu přežila 2 torpéda a primárku. Prostě Torpeda, 2 hity a nic dalšího, ahoj. Magva je fakt peklo proti torpédům, co nemají focus.
Kdybych hrál víc agresivně, ve 2. kole mohl Lulo dávát Wedgovi sežrat R1 primárku s focusem.
Když má člověk torpéda a ty nic nezabijou, tak se to hraje fakt těžko.

4. hra
Redline, Rexler Brath a Lambda. Ten týpek co na sebe dává TL lodí okolo.

První engage sem udělal fakt dobře. Sundal jsem Redline na 1 život. A pak ji dvěma útoky se 3 kostkama nezabil. Takže mi o kolo později umřel Nien. Než honit defender, raději jsem chtěl ukousat Lambdu, ale za asi 5 kol jsem nebyl schopný ji zabít. 3 kostky na útok a hodím 1 hit. Tady už jsem si říkal, že se fakt něco děje a kostky se rozhodly nefungovat.
Space cow má nový význam....
5. hra
Lando a Kyle katarn.

Už vím, že se do top nedostanu, tak se prostě dám naproti a joustnu to. Hawk je 3 kola schopný dostávat torpéda a primárky, aniž by nějak extra trpěl. 4 kostky na torpéda, 2 hity, blank a focus, přehodím blank a focus na 2 blanky. Kyle si prostě háže 3 hity z ničeho a 2 úhyby bez modifikaci. Nien umře. Já konečně zabil Kyle a mám Poa bez štítů a Lulo proti Falconu. Trošku se mi nahodil instinkt a Poe pořad bumpoval nebo uhýbal z arcu. Lulo si vždycky naletěl, aby mohl uhnout arcu, kam zrovna míří Falcon. Ale nic moc sem mu nedělal. Z 4 × 4 kostek (bez modifikaci), co sem útočil během 4 kol, jsem mu nedal za nic. Prostě sem vždycky hodil 1 hit a nic/focus. Nakonec jsem ho umlátil, ale trvalo to neskutečně dlouho.

6. hra
3x Wedge, Luke, Thane? a Sabine v Tiefighteru.

Měl jsem větší bit, takže mám iniciativu a to je tak celý, co o té hře jde říct. Přelítal jsem ho v každém ohledu. Za zmínku stojí Nien, co zvládl udělat 3× po sobě talon a zbavit se stresu. Ubral mi půlku Poa a pak už na stole nic neměl.
Nakonec 3–3 a jsem někde v top 64. Není to nejhorší, ale kromě 2. hry jsem všechny mohl klidně vyhrát.

No nic, další den a jdeme na hyperspace. Z nějakého důvodu se hrály jen 3 kola, jsem ale docela rád, asi bych ty poslední hry už odflákl.
Nějaký týpek tam všem prostě rozdal kartičky....
Hyperspace
Letku nechávám stejnou. Protivník se hrozně diví, že nehraju 2. list jen pro tu možnost. Já jen pokrčím rameny a řeknu, že sem přijel zkoušet tenhle, tak se toho chci držet.

1. hra
Týpek má Wedge a 2 kwingy.
Druhý list je Punisher a nějaké další PS5 co měly víc bodů na iniciativu. Kdyby si vzal imperiální list, moc bych si na sebe nevsadil. Chtěl si zkusit Kwingy, tak vzal rebely.

V zásadě trošku manévrujeme, já mu vytorpéduju Wedge, a pak jen pomalu zabíjím Kwingy. Docela dobře jsem uhýbal arcům, abych nedostával torpédama.

2. hra
Polák, se kterým jsem hrál na první turnaji v Zelený Hoře. Pořád si mě pamatuje a fakt se těším. Navíc máme docela podobný listy – má Wedge s protony, Luka se supernatural reflexy a torpedy a Awing s intimidation.

Dělám si z něj srandu, že by si měl nechat iniciativu, aby měl šanci proti mým modernějším X-wingům, a celkově ho ze začátku trolím.

Překvapivě mě nechává jít prvního. Špatně odhadnu Lula a ten dostává 2. kolo torpéda a jde na 1 život. Pak Nien vyletí dopředu a blokne mu Wedge. Bál se o Luka, tak s ním letěl pryč. Postavil ho do cesty Poeovi, ale naštěstí odboostil pryč z Nienova arcu. Díky tomu se Poe vlezl a měl plný torpéda na Wedge. O kolo později zabíjím Wedge. Lulo utíká a Nien se tam točí jak o život. Jeho Awing rychle umře. Pak několik kol naháním Luka a chvíli se docela bojím, ale nakonec se mi povede zablokovat jeho pokus o zablokování Poa (advanced flying) a tím to končí. Kdyby nechal Luka, kde byl a Poe do něj narazil, tak by ta hra mohla vypadat úplně jinak.

3. hra
Tuším že Rakušák (hodně vysoký, vždycky jezdí do Brna)? Zrovna vypadl z topu a byl totálně mrtvej.
Měl Whisper, 2× tie striker a Vermeila v reaperu.

Oba říkáme, že ta hra asi bude rychlá a on se očividně těší, že to bude mít rychle za sebou. Ale prostě, lítám to jak idiot a dělám blbosti, takže mu dám Whisper na 1 život, a pak umřu. Přišlo mi, že jak bylo teplo, byli všichni dost unavení a dělali blbosti.

Závěr

Turnaj nebyl špatný. Vše probíhalo v pohodě a spoluhrači to nehrotili. Měli docela roztahaný harmonogram, ale zase lepší počítat s rezervou než to tlačit na minuty.

Ještě jednou k pilotům

Poe – Jedna z nejlepších věcí, co jsem letěl. Jen ten Pattern Analyzer je u něj docela zbytečný, mi přijde. S torpédy je to fakt bestie. Může dělat arc dodge jak jiný esa, ale pak zvládá i zabíjet věci. Uvažuju, jestli mu nedat Debris gambit, aby mohl mít evade + focus.

Nien – Torpéda jsou zbytečný. Když už se mu povede kombo, je stejně na R1. Pattern analyzer je must have. Asi mu dám spíš HLC nebo ho úplně vyměním.

Lulo – Za mě asi nejlepší část listu. Za ty body dokáže nesmyslně zatopit, jen je potřeba dávat bacha. Každý kolo si dá stress a prakticky ho to neomezuje v manévrech.

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře.