Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 1

Let´s play

Hrajeme hlavou: Jak dropovat

1.2.2019

V dnešním článku se podíváme na důležitou část každé W40K hry a to je rozestavění armád neboli „deploy“.

Slangový výraz dropovat znamená v kontextu wargamingu 2 věci :

 • Vykašlat se na turnaj a nepřiject s tím, že to řeknete organizaci zhruba 2-3 předem
  „Khazad ZASE dropnul….“
  „Na Magor Rrift dropla polovina hráčů….“
 • Střídavě umísťovat jednotky v rámci „Deployment fáze“

(Ano, existuje i alternativní forma rozestavění armád, kde dáte na stůl celou armádu. Toto pravidlo vyšlo v Chapter Approved 2018 a věnovat se mu nebudeme.)

Základy

Jsou to zase věci, které jsou docela jasné, ale je dobré je říct nahlas. Cílem deploymentu je překvapivě získání strategické výhody nad protivníkem. Zajímají vás tři faktory :

 1.  Bezpečnost – Chcete mít své jednotky v bezpečí, takže buďto za Line of sight blokujícím terénem (Dále jen LoS blok) a mimo „Threat range“ (Vzdálenost ohrožení). Ta může být buď dostřel (nezapomínat na pohyb), vzdálenost na Charge (Což je v případě Howling Banshees cca 22 palců, v případě Genestealerů nebo Imperial Knighta i víc. Jen tak, pro informaci.)
 2. Ohrožení – Logicky chcete nasazovat své zlé jednotky tak, aby způsobily co největší škodu nepříteli. Takže nasadíte minomety tak, aby dostřelily na pěchotu apod. Opět, člověk nemusí být génius, aby tohle věděl.
 3. …a většinou nejdůležitější – OBJECTIVY! Ne vždy vám hru vyhraje „jen“ střílení soupeře (i když to sakra pomáhá). Potřebujete držet objectivy – ať už během hry nebo na konci, případně být ve správný čas na správném místě. Tak na to myslete. Ať neřešíte, jak za jedno kolo uběhnout s pěchotou 20 palců ke klíčovému objectivu.

Proč a co dělat a jak nám to pomáhá

Cíl samotného procesu je jednoduchý. Donutit soupeře, aby vyložil důležitou jednotku dříve než vy a vy jste na to mohli reagovat adekváním výběrem umístění pro svojí jednotku (counter-deployment). Je to i trošku o psychice a vyvíjení tlaku na soupeře už na začátku.

V rámci dropování máte 2 věci, které hrají trošku na různá spektra :

 1. „Godzilla“ listy – Mezi nima je klasika např. Imperial Knights, to samé v Chaos verzi, případně Daemon princové s doprovodem. Soupeř má málo jednotek k umístění („dropů“) a pokud nějak chce účinně držet stůl, tak se povětšinou vyložení na střed. Tím má dosah, dochod a o trošku větší šanci na začátek. Během svého kola poté bude reagovat na to, jak jste se vyložili vy.
 2. Many Small Units (MSU) listy – Velké množství dropů vede k tomu, že na začátek dáváte jednotky do rezerv, případně umísťujete malé a nedůležité jednotky a čekáte, až soupeř vyloží své „jádro“. Potom vyskládáte zbytek armády tak, jak chcete.

Pokud máte „normální“ armádu, nemáte moc možností obě dvě „vycentrované“ ovlivnit. Stane se. Využijte terén a LoS bloky.

Cílem dalších jednotek je vytvářet „No go“ zóny pro deployment nepřítele. Jednotka devastátorů s lascannony a ejhle – do této částo stolu nikdo rozumný nepostaví tank tak, aby ho viděli. Stejně tak např. Aggresoři slouží jako bubák na pěchotu, čímž jste schopni buď donutit soupeře postavit se do nevýhodné pozice anebo ho zatlačit tam, kam chcete.

„Karle, polož ten klacek a začni něco dělat!“

A samozřejmě – bubble wrap a nárazníkové pásmo. Pokud má soupeř vrahouny a zabijáky, je dobré se podívat, kde a jak daleko vás mohou ohrozit a podle toho obalovat.

V rámci správného deploye velmi pomáhá znát armádu protivníka a vědět, jaké modely jdou umístit mimo svoji Deployment Zónu a jak daleko (Nurglings to mají do 9″), kdo může mít pohyb před hrou (Death company nebo koníci z Marsu) a tak dále..

A pak jedna rada na závěr :

Počítejte s nejhorším. Soupeř vám ukradne iniciativu a nebudete začínat. Postavíte se agresivně, dopředu – ozve se z druhé strany DAKKA, DAKKA a najednou celá vaše armáda jde do kytek. Není to chyba toho, že někdo hodil šestku, ale toho, že jste s tou 15% šancí nepočítali. A jeden by neřekl, kolikrát to padne. Hodně často je slyšet „Ukradl mi inku, tak jsem prohrál, blbá hra.“ Čí to je ale chyba, že ?

Nadšený gamer, primárně Warhammeru....a milovník piva

Komentáře

 • DaweX
  Posted at 14:51 1.2.2019
  DaweX
  Odpovědět Author

  Opravdu bylo nutné psát tenhle článek. V redakci ti šlapali na hlavu, že už jsi dlouho nic nenapsal tak o přestávce jsi splodil tohle? Nejdůležitější informace je asi že když nepřítel vyloží lascanony já tam nemám dát tank…
  Mohla aspoň rozvinout výhody druhů deploy co teď vydali, ale takhle čtu článek a buď je to jasný nebo s tím (z principu ) nesouhlasím.