Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 0

Tutorialy

Píšeme rostery do W40K…hlavou!

25.3.2019

S novou sezónou se nám objevuje zase takový malý nešvar. Pojďme se na něj společně podívat a trošku si vylepšíme karmu a pracovní čistotu.

Co to je a kdo to vlastně čte?

Roster jako takový je soupiska jednotek a vybavení Vaší armády. Pro jistotu – píše se to roster. Rooster je kohout a roaster je pražírna.  Ta věc je důležitá pro Vaše soupeře a pro organizátory turnajů – kontroluje zda-li stavíte armádu dle pravidel a pomáhá to soupeřům v orientaci toho, co zrovna dáváte na stůl. Kvalitně napsaný roster ulehčí práci všem zúčastněným a Vy ho nebudeme muset natřikrát předělávat. Je to totiž tak trošku i Vaše vizitka. Spousta turnajů nemá definovaný formát a formu rosteru, ale ruku na srdce – posílat fotku pivního tácku, na kterém je nápis „Ten velkej Chaos bojovej robot s rotačákama, 3 s raketama a jeden bez“ je sice docela hodně blízko, ale prostě ne.

Dále je dobrým zvykem to psát v angličtině. Jasně, „Mlatoďábel s bičochapadly“ či „Landův Nájezdník třídy Křižák s hurikánovým hřebíkovačem“ prostě ne.

Formát

Je několik formátů, ve kterém roster může být zapsán. Každý má svá specifika, ale pokud zrovna nejedete na ETC nebo na nějakou velkoakci, tak stačí, když roster napíšete následujícím způsobem, čili “ jako bíl….**++EXPUNGED TRAITORIS++

Jedna z věcí, která může být problematická, je soupiska věcí, které se volí před bitvou – např. Relics, Warlord Traits, Kouzla atd. Každý turnaj to má trošku jinak, nějaké to mají na pevno (Prague Open, např.), u většiny musíte mít daný Warlord Trait a kouzla, někde je to zcela jedno. Co pes, to ves.

Nyní se podíváme na důležité části listu.

 

Hlavička :

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
+ PLAYER: Katcher
+ TEAM : CZECH REPUBLIC
+ ARMY FACTION: TAU EMPIRE
+ TOTAL COMMAND POINTS: 12
+ TOTAL ARMY POINTS: 1500pts
+ ARMY FACTION USED: TAU EMPIRE
+ TOTAL REINFORCEMENT POINTS: 0

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Hlavička je taková slušná vizitka, která říká kdo jste a odkud. Není povinná, ale hodí se. Opět v rámci slušnosti a dobrých mravů.

Tělo

Vzhledem k tomu, že jsem značně líný člověk, tak se podíváme, jak dosáhnout dobrých výsledku za použití minimálního násilí. Pomůže nám tedy BattleScribe. Asi víte, že BS znamená v angličtině i něco jiného. O tom, jak pracovat s BS se dočtete např. tady.

V rámci BS je strašně matoucí jedna věc….a to kliknout na tlačítko „Save roster as html“

Uložím, pošlu a tra dááá?

Ne.

Výsledkem je pětistránkový elaborát, kde jsou všechny tabulky a pravidla, na který NIKDO FAKT NENÍ ZVĚDAVEJ. Věřte mi, že když po 10x čtete, že ano, bolter skutečně má tyhle pravidla, tak vás to vytáčí. Rekord je asi 12 stránkový elaborát. Nedělejte to. Ušetříte tím organizaci spousta práce a my Vás nebudeme proklínat do osmého kolena.

Kousek vedle je totiž jiné tlačítko, kterým to jde mnohem snáz….

Kliknutím na tohle tlačítko se vám roster vykopíruje v značně osekané podobě do schránky. Pak si stačí otevřít např. Wordpad nebo Word, zmáčknout Ctrl+V a ejhle! Mohem lepší výsledek.

Od dokonalosti nás dělí jen pár kroků, co se týče manuálních úprav…Upravit řádkování, trošku „učesat“ jednotky, kde každý model může mít něco jiného a drobný makeup :

Ano, ještě to není dokonalé. Klasický „ETC“ formát má jinak rozepsané body, např.

HQ2: Sorcerer in Terminator Armor (120pts), Combi-Bolter (2pts), Force Axe (10pts), Mark of Slaanesh (0pts), Relic:The Eye of Night (0pts), Spell: Prescience, Delightful Agonies – Black Legion [132pts]

Máte tam „Battlefield Role“ a poté máte za jménem základní cenu, za to píšete vybavení (cena opět v kulaté závorce) a nakonec komplet cenu jednotky v hranaté závorce.

Ale jak jsem říkal – to už je docela dost práce a pro většinu turnajů bude stačit, když potom ve Wordpadu kliknete na „Uložit“ a pošlete to. Krátce, jednoduše a výstižně.

Prostě hlavou.

 

Nadšený gamer, primárně Warhammeru....a milovník piva

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře.