Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 0

AoS

Age of Sigmar Generals Handbook 2019

27.6.2019

Tak nám vyšla už třetí knížka s úpravou pravidel a bodů do Age of Sigmar. Oproti minulému GH se hra jako taková moc nemění, spíš se rozšiřují její jednotlivé styly. Celkově mi přijde, že GH19 se hru spíš snaží balancovat a dávat hráčům nové možnosti.

Knížka je vlastně rozdělená na dvě. Jedna je samotný handbook obsahující mise, pravidla, bonusy pro nějaké armády atd. Druhá knížka je seznam všech frakcí a jejich bodové hodnoty (Hvězdičkou jsou označené jednotky, kterým se mění body. A bylo jich fakt hodně.).
Player’s code
V zásadě body, kterých by se hráči měli při hraní držet. Pokud vás u hry někdo vyloženě sere a chová se jako blbec, můžete to na něj zkusit vytáhnout.

Typy her

Jak jsme zvyklý, AOS má 3 styly hraní. Open play, Narrative a Matched play.

Open Play – Army generator

Volnější hraní. Armády se do teď počítaly podle počtu životů. Takže 2 lidi se sejdou a domluví se, že zahrají na třeba 100 životů. Lehké, ne? Ale světe div se, úplně to nefunguje. Takže tu máme nový, ještě složitější, ale taky zábavnější systém!

Dohodnete se, na kolik „force points“ chcete hrát.
Malá hra = 15
Střední = 20
Velká = 30

Poté máte definované určité typy jednotek:

Dále si buď hodíte kostkou, nebo vytáhnete kartu s počtem a typem jednotek. Pokud daný typ jednotky nemáte, můžete je nahradit, ale stojí to force pointy navíc.

Příklad:
Dejme tomu že jsem hodil 36 jako na obrázku. Takže do armády dám Lorda Arcana na hromkočce (celestial dracoline) a 2 jednotky z výběru elite/guard//linebreaker. Takže jako první možnost přidám 5 sequitorů a jako druhou dám jednotku Vanguard- palladorů. Protože kdo by v armádě nechtěl tyhle zlatíčka?
Kontrolní otázka: Jaké 2 typy jednotek jsem zvolil?

A tohle jsou 3 force pointy z mé armády. Takže si hodím znovu a takhle pokračuju, dokud nedosáhnu limitu třeba 15. A s tím poté hraju samotnou hru. Je možné, že limit přesáhnete, protože poslední hod před limitem 15 hodíte nějaké velké číslo.

Je to dost jiný systém než normální hraní. Líbí se mi a docela se těším, až si ho zkusím. Dovedu si představit eventy ve stylu „blind draft“. Prostě přinesete si armádu na 2000 bodů jako sideboard a poté si před každou hrou taháte kartičky a podle nich berete armádu do samotné hry.

Open war Terrain

Návody, jak udělat rozmístění terénů a nějaké příklady hotových stolů. Dokonce si můžete hodit, jak má stůl vypadat.

Open war Close quarters battles generator

V zásadě generování hry na menší stoly cca 30 x 40 palců.
Na výběr je 12 různých možností deploye. Twisty, mise, sudden death. Což jsou všechno věci, co určují cíle a věci, co se dějí na bojišti.

Hidden Agendas

Tajné mise. Na turnajích se používají už nějakou dobu. Prostě máte tajný úkol, co se snažíte splnit, abyste měli další body do turnaje nebo pocit, že jste totálně zničili protivníka. Záleží, co je pro vás důležitější.

Narrative

Různé příběhové hry. Většinou máte předepsané složení armád a o co se jedná. Chcete si zahrát nějakou bitvu, co se vám líbila? Tak tady jste správně.

Streets of Death

Pravidla pro hru ve městech. Kdo potřebuje dobývání, když můžete bojovat rovnou o město!
Hlavně se řeší budovy a možnost jednotek schovat se uvnitř. Dokonce jsou pravidla pro několik měst a jak ovlivňují boj, co v nich probíhá.

Arcane objectives

Mise různě ovlivňující magii.

Regiments of Renown

Pokud hrajete kampaň nebo nějaký příběh, co se táhne na několik sezení, je možné že se z jednotky nováčků stanou ostřílení veterani. A na to je potřeba mít tabulky! Je to možnost pro jednotky, jak získat nějaké bonusy nebo zajímavé schopnosti. Jen bacha na syndrom nového modelu. Jakmile nějakou jednotku takhle vylepšíte, máte v dalším boji o 60 % větší šanci, že o ni přijdete.

Raid and Ambush

Pokud chcete někoho přepadnout a pořádně mu naprášit, teď máte možnost. Good luck v hádce o to, kdo bude útočník a kdo obránce.

!!!NEJDŮLEŽITĚJŠÍ ČÁST KNÍŽKY!!!!

Jasně, máme různý styly hraní. Víme, podle čeho bojovat a kde. Ale nemáme to nejdůležitější! A to jména pro naše hrdiny. Máte problém vymýšlet jména stejně jako já? Tak i na vás GW myslelo a přišlo s generátorem jmen pro hrdiny! Neexistuje nic lepšího než mít hrdinu s divným jménem, co masakruje vše, co potká. Co jsme zatím zkoušeli, tak jména nezní špatně.

Mercenary Companies

Jednotky, které bojují za peníze a je jim jedno pro koho. Každá z nich má určité bonusy a negativa. Vždycky jste chtěli přidat Fyreslayery do své armády Chaosu? Teď tu možnost máte. Ale má to i svá negativa. První kolo nezískáte CP. A najednou se člověk ptá, jestli mají cenu. Osobně mi přijdou pěkné a myslím, že s tím půjdou vytvořit zajímavé kombinace, nicméně nějakou zásadní změnu hry bych od toho asi nečekal. Kompanií je docela dost a myslím, že si je zvládnete pročíst sami. Je možné, že časem přibudou další.

Matched play

Tady se kromě bodů v zásadě nic nemění. Máme lehce nové/upravené mise, můžeme mít žoldáky a tak. Důležité jsou změny týkající se terénu a jeho umístění.
Faction terény, takové ty otravné lodičky, co mají deepkini, tunely skavenů, stromy stromů atd. Teď musí být VŽDYCKY víc než 6 palců od kraje stolu a ostatního terénu. A víc než 3 palce od všech objektivů (zakže Sylvaneth už vám neudělá les pod každým objektivem ve hře). Sem zvědavý, jak budou řešit skaveni umístění Gnawhole, co musí být kompletně 9 palců od kraje stolu a teď i víc jak 6 palců od kraje stolu.
Další „menší“ změnou je umístění terénu. Něco jako předem rozestavěný stůl už by na turnaji nemělo existovat. Poté co zjistíte, jakou misi hrajete a umístíte objektivy, na stůl na střídačku položíte 10 kusů terénu. Každý z vás si vezme 3 z primary (velký terény) a 2 ze secondary tabulky (zdi/ploty). Poté umístíte váš Faction terén a pak teprve jdete na deploy.

To, že terén pokládají hráči, přidává hře další opravdu velký strategický prvek. Například v X-wingu může dobře umístěný terén ovlivnit, jestli prohrajete nebo ne. Tady to bude platit dvojnásob. Jde o další zajímavou věc, co hru odliší od jí podobných. Ten nápad se mi rozhodně líbí a sem zvědavý, jak se osvědčí na turnajích. Fakt doufám, že dobře. Taky mi celkově přijde, že stoly budou mít daleko víc terénů než dřív.

Má protivník samé velké jednotky? Udělejte okolo objektivů co nejmenší koridory a jeho výhodu změňte v nevýhodu. Má střelbu přes celej stůl? Výborně, je čas blokovat možnost dohlédnout z jednoho deploye na druhý. Jsem si jistý, že Sun-c‘ někdy řekl něco podobného…

Poslední věc k terénu. Máme 6 nových typů terénu a vypadají moc pěkně. Například +1CP, pokud váš general stojí u daného terénu. Konečně mám pocit, že pravidla pro terén mají smysl a budou hru opravdu ovlivňovat.

Nové command ability

V zásadě možnost dát jednotce reroll hitů 1 na útok nebo savu. Může to fakt pomoct armádám, co nemají přístup k přehozům. (Ahoj Flesh eater courty, slyšel sem, že potřebujete rerolly na hity.)

Více triumphu!

Z předchozích 3 triumph bonusů je nyní 6.

Jak dělat turnaje

Víceméně ucelené pravidla, jak se dělají turnaje a co je potřeba. Nějaký příklad harmonogramu atd. Ukázka skorovacího listu, což je docela důležité. Píšou, že každý hráč má dostat vytisklý players code. Určitě po něm teď všichni toužíte a budete kvůli němu chodit na turnaje!

MEETING ENGAGEMENTS

Nový formát pro hry na 1000. Armády se staví na 3 díly, které přichází postupně.
Spearhead – jen menší a rychlejší jednotky.
Main body – hlavní síla.
Rearguard – artilerie a větší srandy.

Formát má vlastní mise. Budu se mu věnovat v samostatném článku. Rozhodně jde o zajímavou alternativu pro turnaje.

Allegiance abilities

Pokud byly vaše allegiance abilities v minulém GH, zkontrolujte tento. Co vím, změny v artefaktech/traitech měli dostat všichni. Třeba Ironjaws dokonce dostali vlastní kouzla a docela zásadní změny v bonusech pro armádu.

Závěr

Celkově jsem spokojený s tím, kam se hra posouvá. Minulý rok jsme dostali command pointy a vyvolávání. Tentokrát se hra zaměřila více na terény a různorodost hraní. Jediné, co mě mrzí, je změna Relocation orbu.
Handbook beru jako opravdu zásadní věc a základ pro hraní na celý rok. Zvlášť se všema změnama a tabulkama, co v něm jsou a budou vás zajímat.
Doufám, že jste se při čtení moc nenudili a pomohl jsem vám se rozhodnout, jestli si handbook koupit. Jak jste s novým handbookem spokojení vy? Přijde vám zbytečnej nebo must have? Těšíte se na změny v umisťování terénů?
Tímhle se dostáváme na konec! GH2019 rozhodně přidává spoustu nových možností a jsem z něj nadšený!
Pamatujte.
#SigmarDominatus
Tellsek

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře.