Český portál o wargamingu

Nejnovější příspěvky


/ 0

Let´s play

Lehký úvod do 3D tisku

10.10.2022

Drazí čtenáři, pěkný den!

Je na čase oslovit “slona v místnosti” a sepsat něco malého k tématu, které se začíná dotýkat nás všech – a tím je resinový 3D tisk (SLA).

Pokud jste v tomto koníčku nějakou chvilku, nešlo si toho nevšimnout. Co si budeme nalhávat, 3D tisk je dost technologie budoucnosti, stává se dostupnějším, levnějším a uživatelsky přívětivějším. S tím se bohužel pojí mnoho nešvarů a chyb, které se dějí běžně a čím dál tím víc. Pojďme se tedy na ty hlavní podívat.

Doufám, že tento článek pomůže lidem, kteří o 3D tisku uvažují či už si s ním hrají.  Pokud máte za sebou víc jak 2 měsíce tisku, pravděpodobně se nedozvíte nic nového.

 

 

Otázka nejdůležitější : Je 3D tisk vůbec pro mě?

 

Ruku na srdce – nevytvrzený resin stále není nejzdravější věc na světě, při vytvrzování generuje výpary. Oplachy v isopropylalkoholu také  nejsou něco, co by jste chtěli dělat během toho, kdy manželka peče kachnu atd.

Práce s SLA 3D tiskárnou je stále trošku “špinavá” práce. Resin kape, alkohol s resinem kape, stále něco otíráte papírovými utěrkami, generujete použité jednorázové rukavice a mnohem víc odpadu než jen filament.

Pokud máte malý byt, ve kterém  jsou děti / kočky atd., není to dobrý nápad. Je dobré mít samostatnou místnost / dílnu, která jde izolovat od zbytku domácnosti. V ideálním případě jde postavit či sehnat odtah výparů či digestoř. Ano, trošku to smrdí a ano – alespoň jednou budete muset řešit vyteklý resin.

Na internetu lze najít dost návodů a setupů toho, jak jde postavit izolovaná skříň s odtahem, pokud už teda opravdu chcete tisknout.

My 3D printer fume extraction housing. : r/resinprinting

 

Pokud už teda chcete tisknout, následuje krok 2. : EDUCATE YOURSELF!

Ne, tato technologie stále  nefunguje tak, že vybalíte tiskárnu a mačkáte tlačítko. Je tam docela velká účící křivka a je spousta začátečnických chyb a omylů. Jasně, osobní zkušenost je nepřenositelná, ale i tak jde problémům předcházet.

 

Zde najdete yt kanály s totálními základy, které je opravdu dobré vědět : 

(10) Uncle Jessy – YouTube

(10) Thomas Sanladerer – YouTube

(10) Nerdtronic – YouTube

(10) VOG – YouTube

(10) 3DPrintingPro – YouTube

A v neposlední řadě :

mind.dump() – Computer science, electronics, robotics and my other hobbies (honzamrazek.cz) – Ale to už je trošku vyšší dívčí 😀

 

Bod 3. USER´S INTELIGENCY ERROR

Je několik obvyklých chyb, které se stávají z toho,že je chyba mezi klávesnicí a židlí, jak se říká. Jasně, určitě o tom víte, ale pak to stejně uděláte. Takže : 

  • USB, co je u tiskárny, zahoď. Je to shit a tradičně nefunguje.
  • Pravidelně kontroluj FEP folii – mikrotrhliny, clouding a její stav. Pokud je tam i malá chybka / defekt, tak jí vyměň. Je to spotřební věc. Protože z věty “Jeden tisk to ještě dá…” je často věta “Kurva, vylil se mi resin do tiskárny.” Prostě to vyměň.
  • Po každém printu zkonstroluj vaničku s resinem. Zkontroluj, jestli ti do ní něco nespadlo, nepřipeklo se k folii a jestli tam nejsou věci, co tam nemají co dělat. Pokud to neuděláš, tak ti tiskárna u dalšího printu prorve kus resinu displejem. Fakt to za to nestojí. Prostě to kontroluj.
  • Před tiskem zkontroluj, jestli  máš utažené šrouby na vaničce a na tiskové hlavě  a jestli máš dost resinu v tiskárně.
  • Rukavice, utěrky. Nechceš resin na kůži, v očích a po nábytku. Je to pár korun za tvé zdraví. 

DLP 3D Printing Troubleshooting - L3D

Bod 4. Alchymie

Bohužel, resinové tiskárny a resin jako takový jsou vcelku náchylnější na vnější podmínky, mnohem víc než filament. Pokud se tyto podmínky mění, je dobré změnit nastavení tiskárny – nejmarkantnější je to na teplotě. Většina resinů funguje dobře mezi 22 – 26 stupni, takže studený sklep či vypražená půda nejsou vhodné pro tisk.
Teplota totiž mění viskozitu resinu, což se vám přímo projevuje na tisku.

 Dalším faktorem je vlhkost, ale o tom možná jindy. 

Bod 5. Není resin jako resin

Bod 5. úzce souvisí s bodem 4. Každý resin vyžaduje trošku jiné podmínky toho, aby vše bylo tip – top a superzelený.

Jasně, na internetu (a přímo i ve sliceru) je nějaké defaultní nastavení, ale to nemusí fungovat vždy dokonale. Je ale skvělým odrazovým můstkem.

Exposure test je věc, kterou prostě musíte udělat. Musíte, musíte a musít při každé změně resinu či dlouhodobého nastavení  okolí (teplota apod.)

Exposure testů je víc a slouží k tomu, abyste zjistili zda-li upravit nastavení doby osvitu nahoru či dolů – bavíme se zde v rámci  10%, což ale jsou řády desítek sekund.

Můj oblíbený je následující : Siraya Tech Test Model

Pokud vytisknete ostře tohle, nebudete mít problémy s modely. Na webu je popsané, jak test vyhodnotit, ale v rychlosti : Pokud se šipka dotýká a nejsou vidět kříže, uberte čas. Pokud se šipka naopak nedotýká a nejsou vidět “piny”, přidejte. Pokud nejste schopni vytisknout kostku, ale zbytek je OK….

Siraya Tech Test ModelBod 6. Rychlost (Lift speed)

Občas je méně více. Pokud máte příliš velkou rychlost zdvihu tiskové hlavy, můžete tím vytvořit moc velký podtlak na modelech, unavujete mnohem víc FEP folii atd. Moderní tiskárny už nabízí “dvoufázové” rychlosti, kde v druhém kroku – když už hlava není spojena s folií – se může pohybovat mnohem rychleji.

Velký lift speed sice vede k tomu, že tisknete rychleji, ale může vám odtrhnout větší model  z křehkých  podpor, což je…

 

Bod 7. Supporty a úhly

Jasně, můžete mít předpřipravené modely k tisku, avšak stejně budete muset jednou podpory dělat sami. Je to trošku složitější, než by se mohlo na první pohled zdát, ale je několik pravidel : 

  1. Vždycky naklonit. Nikdy netiskněte nic kolmo na osu  Z. Budete mít mnohem lepší výsledky a je to i šetrnější k tiskárně.
  2. Raději víc než méně. Jasně, jsou to korunky za resin navíc, ale občas je lepší přidat pár lehkých či středních podpor na větší objekt než to pak celé vyhodit a vylejt.
  3. Váha – větší a těžší části modelu by měli být spíše u tiskové hlavy, nikoliv naopak.


Bod 8. Dutění modelů 

Duté modely jsou na jednu stranu super v tom, že ušetříte za resin. Na druhou stranu se může v tomto bodě ošklivě pokazit několik věcí. Pokud už “vydutíte” model, nezapomeňte na díry na odtok resinu. Je dobré jich  mít víc a ve více “zónách” modelu – základem je mít alespoň 2 co nejblíže k tiskové hlavě a další na konci modelu”. To ale není ten největší problém – největší problém jsou “kapsy” resinu, kterých si nevšimnete při přípravě modelu. Kapsou rozumíme dutý prostor, kde zbyl resin – velmi často z důvodu nepropojenosti s hlavní dutinou, kterou jste poctivě ododtokovali. Klasicky to bývá např. hlava (protože krk je plný). Časem se resin začne vypařovat, což vede k zvýšení tlaku v dané kapse, prasknutí modelu a vylití zbytkového resinu např. do batohu s modely.

Duté modely je potřeba POŘÁDNĚ vymýt i zevnitř, ideálně zevnitř i dotvrdit a opravdu se ujistit, že v modelu není žádný zbytek nevytvrzeného resinu.  

Zamyslete se, zdali to ušetření pár gramů / ml resinu za to stojí.

Vydutit a vyvrtat | Prusa Knowledge Base

A poslední BOD 9. Nebejt kokot.

Tenhle bod se týká chování nejen na internetu, ale hlavně v rámci komunity – a naživo. Asi si nebudeme lhát do kapsy, 3D tisk je super způsob, jak si pořídit další armádu do Warhammeru za zlomek ceny a jak “držet metu”. Anebo si pořídit těch 150 Deathkorpsáků a nemuset prodávat ledvinu či hrát hru s lodičkama ve vesmíru, na kterou GW zlomilo hůl. 

Ví to asi všichni a proto není potřeba jim to stále připomínat. Dobré je ale u toho se chovat normálně – nemusíte vtírat sůl s citronem do očí svému okolí. 

V rámci “naší” komunity se to tak neděje, ale na internetu už maličko kecy typu “Jsi blb, že si to kupuješ..” maličko prosakují. Stejně tak chovejte k modelům, co si vytisknete, nějakou tu úctu – namalujte je, ať je to hezké. Nedělejte hovadiny jen proto, že můžete – jasně, na netu běhá dost NSFW modelů, ale opravdu je nutné všem ukazovat, že vaše armáda má více cecků než Spojené mlékárny Olma? 

Ackchyually / Actually Guy | Know Your Meme

V 95% procentech nikdo z herní komunity – at už lokální či turnajové – nemá problém s nasazením “alternativních” modelů, pokud dodržují několik jednoduchých pravidel – správná velikost podstavce, WYSWIG na zbraně a FP. A nějaký styl. Bohužel, pokud je Carda Retarda váš starší bratr a jistí politikové vzorem slušného chování, tak 3D modely budou asi poslední věc, kvůli které budete mít problém vyjít s lidmi.

 

A v neposlední řadě – podporujte své okolí, ať už LGS nebo designery 3D modelů.

 

V případě zájmu se příště můžeme podívat na oblíbené a dostupné způsoby, jak se dostat k pěkným modelům.

 

Tisku zdar.

 

Nadšený gamer, primárně Warhammeru....a milovník piva

Komentáře

Zatím nejsou žádné komentáře.